Monte Carlo mezi balíky. Moravský Krumlov po roce opět ovládne Supermoto

Závody supermotardů i čtyřkolek, exhibice stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra s vozy Lamborghini Huracán ST EVO 2, kaskadérská show v podání Special Brothers i boxerské zápasy. To vše nabídne letošní ročník závodu Supermoto, jehož dějištěm bude po úspěšné loňské premiéře Moravský Krumlov.

Tak jako v předchozích letech bude i letošní ročník závodu vypsán ve třech kategoriích. Jezdci na supermotardech se představí buďto v rychlejší kategorii S1 nebo v pomalejší S2. Soutěžit ale mezi sebou budou opět i čtyřkolkáři. Organizátora závodu Tomáše Ševčíka nabíjí pohled do startovní listiny optimismem.

„Přihlásilo se několik nových jmen. Současně jsem ale moc rád, že s námi zůstávají i naše stálice, které s námi závodí už od samotného začátku. Je to tedy tak, že ti, co s námi začínali, zůstávají a k nim přibývají i noví jezdci. Myslím si, že se máme na co těšit,“ láká Ševčík fanoušky.

Mezi letošními účastníky najdeme i všechny tři loňské vítěze. Zatímco ve třídě S1 bude obhajovat vítězství rakouský závodník Rudi Bauer, v S2 se bude snažit navázat na loňské prvenství Polák Mateusz Otreba a ve čtyřkolkách bude úřadujícím vítězem Cirulis Normunds z Lotyšska. Počítat se ale musí i s českými jezdci. Ve startovní listině nechybějí například ani Erik Provazník nebo Petr Ševčík. Zatímco Provazník dal loni Bauerovi na cestě za vítězstvím ve třídě S1 pořádně zabrat, Ševčík podlehl ve čtyřkolkách Normundsovi jenom těsně.

Bauer sice ve třídě S1 obhajuje vítězství, je však otázkou, do jaké míry ho bude limitovat jeho zdravotní stav: „Bude závodit se zraněním. Ještě v pondělí mi psal, že má nohu v dlaze. Ve čtvrtek ale nakonec svou účast potvrdil s tím, že to zvládne,“ prozrazuje Tomáš Ševčík.

Erik Provazník se pochopitelně bude snažit této šance naplno využít. Ani u něj ale není všechno stejné jako loni. Letos už totiž nezávodí na stroji značky Yamaha, ale na motocyklu TM Racing. S ním se účastní mimo jiné i celé sezony mistrovství světa. A právě díky svému poslednímu vystoupení na světové scéně přijíždí Provazník do Moravského Krumlova povzbuzen. Před týdnem totiž v bulharském Plevenu dokončil superfinálový závod na deváté pozici a připsal si tak své první umístění v nejlepší desítce.

„Na závody s Rudim se pochopitelně těším. Letos navíc budu mít změny v technice. Nový stroj TM Racing má své nesporné výhody a já doufám, že se to ukáže i v samotném závodě. Loni jsem skončil celkově druhý, letos tam snad celkové první místo už znovu padne,“ říká Provazník, který se stal vítězem Supermoto už v roce 2021, kdy se ještě závodilo v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Na závodníky čeká stejně jako loni trať měřící okolo jednoho kilometru, která kombinuje různé množství povrchů. Účastníci se budou muset vypořádat jak s rychlými asfaltovými pasážemi, tak s přejezdy přes zpomalovací retardéry, kluzkými dlažebními kostkami a hliněným terénem se skoky přímo na náměstí. Vytyčovat bude trať 700 slaměných balíků a přes 100 molitanových big-bagů.

Oproti loňsku jsou změny jen minimální: „Terén je tentokrát větší. Jinak je ale všechno stejné,“ říká Ševčík.

Na všechny kategorie čekají během víkendu tři rozjížďky. Zatímco první se uskuteční v sobotu, zbylé dvě v neděli. O celkových výsledcích rozhodne součet bodů ze všech tří.

Lambo i box

Ani letošní ročník Supermoto nebude patřit pouze supermotardům a čtyřkolkám. Pořadatelé totiž opět nachystali pro fanoušky i bohatý doprovodný program.

V akci se tradičně ukáže stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra. S vozy Lamborghini Huracán ST EVO2 se fanouškům předvedou sám šéf týmu Jiří Mičánek mladší a také Bronislav Formánek, který za tým závodí v seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe. Uvidíme i zpomalovací vůz Mercedes-AMG SL63, který pořadatelům věnoval partner závodu Hošek-Motor. Za jeho volant usedne Tomáš Ševčík. Součástí programu bude i stunt-riderská show, kterou předvede kaskadérský tým Special Brothers.

Vše ale nebude pouze o rychlých kolech. Po skončení závodního programu se totiž cílová rovinka promění v improvizovaný ring, kde uvidíme 11 zápasů v boxu nebo K1. Večer se pak na krumlovském náměstí představí kapela Ukulele Troublemakers. Nachystána bude i gastrozóna.

V Moravském Krumlově se podnik Supermoto neuskuteční naposledy. Organizátoři a město se totiž před letošním ročníkem dohodli na čtyřleté spolupráci.

Foto: Supermoto

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.