Toyota a Porsche vévodí finální klasifikaci FIA WEC 2018/19

Toyota a Porsche vévodí finální klasifikaci FIA WEC 2018/19

Jedinečná super sezóna 2018/19 šampionátu FIA WEC je již oficiálně za námi a nastal čas se ohlédnout na konečné výsledky. Už před Le Mans ovšem bylo

Stejné prototypy pro WEC i IMSA? Dozvíme se už v Le Mans
Ford představil své posádky pro Le Mans
V Le Mans zůstane letos Garáž 56 prázdná

Jedinečná super sezóna 2018/19 šampionátu FIA WEC je již oficiálně za námi a nastal čas se ohlédnout na konečné výsledky. Už před Le Mans ovšem bylo rozhodnuto mezi konstruktéry ve třídách LMP1 a GTE Pro, a to ve prospěch Toyoty a Porsche. Jinde se však bojovalo až do samotného konce.

LMP1

Mezi konstruktéry ve třídě LMP1 slaví zcela dominantní vítězství stáj Toyota Gazoo Racing. Sedm vítězství z osmi závodů a celkem 216 bodů, takřka dvojnásobek toho, co získal druhý Rebellion Racing se 134 body. Švýcarská stáj si také připsala jedno vítězství na Silverstonu, kde Toyota byla diskvalifikována. Třetí místo získal ruský tým SMP Racing.

Jezdecký šampionát prototypů ovládly obě Toyoty. Celkové vítězství získala trojice Fernando Alonso, Sébastien Buemi a Kazuki Nakadžima, a to se 198 body. Mike Conway, Kamuj Kobajaši a José Maria López získali 157 bodů a skončili druzí před dvojicí Thomas Laurent a Gustavo Menezes z Rebellion Racingu.

>> Šampionát konstruktérů LMP1
>> Šampionát jezdců LMP

LMP2

V rámci vytrvalostního šampionátu posádek LMP2 si titul týmů i jezdců odnáší posádka francouzské stáje Signatech Alpine Matmut. Nicolas Lapierre, Pierre Thiriet a André Negrao se startovním číslem 36 získali celkem 181 bodů. Za nimi skončila se 166 body na kontě trojice Ho-Pin Tung, Gabriel Aubry a Stéphane Richelmi z vozu #38 Jackie Chan DC Racing.

>> Vytrvalostní šampionát týmů LMP2
>> Vytrvalostní šampionát jezdců LMP2

GTE Pro

Šampionát konstruktérů ve třídě GTE Pro ovládlo Porsche. Německá automobilka získala v sezóně 3 vítězství a 288 bodů. Druhé skončilo Ferrari, které vyhrálo v Le Mans. Italská značka získala celkem 194 bodů a o 16 bodů tak porazila Ford. Předposlední skončil Aston Martin a poslední BMW.

Mezi jezdci kategorie vozů GTE se z titulu raduje dvojice Michael Christensen a Kévin Estre. V barvách Porsche GT získali 155 bodů, zatímco posádka AF Corse James Calado a Alessandro Pier Guidi má jen 136,5 bodů a tedy i druhé místo. Třetí příčka patří Gianmaria Brunimu a Richardu Lietzovi z druhého vozu Porsche, ti mají 131 bodů.

>> Šampionát konstruktérů GTE Pro
>> Šampionát jezdců GTE

GTE Am

A na závěr tu je vytrvalostní šampionát posádek GTE Am. Během celé super sezóny se nejvíce dařilo vozu #56 Team Project 1. Za 151 bodů si posádka Jörg Bergmeister, Patrick Lindsey a Egidio Perfetti odnáší týmovou i jezdeckou trofej.

Na druhém místě skončila posádka #77 Dempsey-Proton Racing se 110 body s Mattem Campbellem a Christianem Riedem. Dempsey-Proton mohl vyhrát, ale o tým přišel o body z prvních čtyř závodů v důsledku diskvalifikace po Fuji.

>> Vytrvalostní šampionát týmů GTE Am
>> Vytrvalostní šampionát jezdců GTE Am

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0