Toyota si na Nürburgringu dojela pro bronz + galerie

Toyota si na Nürburgringu dojela pro bronz + galerie

Tým Toyota Gazoo Racing po náročném čtvrtém kole letošního světového šampionátu vytrvalostních závodů FIA WEC poprvé v historii získal pódiové umístěn

WEC, 6H Spa: Toyota si v Ardenách připsala double
Propršená druhá kvalifikace v Le Mans změny ve výsledcích nepřinesla
Dome zahájil vývoj prototypu LMP1, příští rok jej chce prodávat

Tým Toyota Gazoo Racing po náročném čtvrtém kole letošního světového šampionátu vytrvalostních závodů FIA WEC poprvé v historii získal pódiové umístění v závodu Šest hodin Nürburgringu.

Okruh Nürburgring ležící pouhých 90 km od základny týmu v Kolíně nad Rýnem byl pro Toyotu vždy tvrdým oříškem, což se ostatně ukázalo i tentokrát.

Jezdecká sestava vozu TS050 Hybrid číslo 7 ve složení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, jinak vítěz pole position v tomto závodu, dokázala týmu poprvé na Nürburgringu vybojovat pódiové umístění díky svému třetímu místu. V první části závodu vůz číslo 7 dokonce vedl a zaznamenal nejrychlejší kolo v celém závodu.

Vůz číslo 8 s jezdeckou sestavou ve složení Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakajima bohužel hned v úvodu závodu čelil technickým potížím, a nakonec dojel čtvrtý. Celkovým vítězem závodu se tak stalo Porsche s vozem číslo 2.

Pro vůz číslo 8 začal závod tím nejhorším možným způsobem, kdy závada na palivovém čerpadle Sébastienovi znemožnila odstartovat běžným způsobem. Po velmi pomalém zahřívacím kole byl nucen zajet do boxů pro nové čerpadlo, čímž ztratil osm minut a pět kol na vedoucí vůz.

Zatímco Kamui s vozem číslo 7 po výjezdu z první startovní pozice v úvodní fázi závodu vedl, Sébastien s vozem číslo 8 se po návratu na trať opět pustil do boje. Souboj o pozici v čele závodu byl fascinující, když Kamui po celou první hodinu nedovolil vozům Porsche předjet. Po první zastávce v boxech převzal volant José María.

Po 80 minutách lítého boje se vůz číslo 7 propadl na třetí místo, avšak José nepolevoval a vyvíjel na soupeře trvalý tlak. Na počátku svého druhého úseku po dvou hodinách závodu se držel pouhé dvě sekundy za vedoucím vozem závodu.

V dalším průběhu však oba vozy utrpěly postupnou změnou aerodynamických vlastností. Příčina tohoto jevu bude předmětem pozávodní analýzy karoserie.

Poté, co se naděje na změnu pořadí ukázaly jako nerealistické (snad jedině pokud by Porsche postihla nešťastná náhoda), se oba vozy TS050 Hybrid zaměřily na čisté dokončení závodu, a tudíž zisk cenných bodů do hodnocení světového šampionátu.

Kamui s vozem číslo 7 projížděl za mávání šachovnicovým praporkem jako třetí, čímž pro tým vybojoval již čtvrté pódiové umístění v letošní závodní sezóně. Odstup za vítězem v tomto závodu činil 1 min 4,768 s. Kazuki díky své rychlé jízdě s vozem číslo 8 po návratu na trať dojel jako čtvrtý se ztrátou pěti kol.

Díky dosaženému výsledku Toyota nadále bojuje o pohár konstruktérů ve světovém šampionátu, momentálně se ztrátou 39,5 bodu za Porsche. Posádka vozu číslo 8 je v boji o pohár pro závodní jezdce momentálně 30 bodů za lídry soutěže.

Dnešním závodem končí evropská část sezóny WEC a týmy se přesunou do Severní Ameriky, kde se uskuteční závod v Mexico City (3. září) a Austinu (16. září). Poslední tři závody letošní sezóny pak proběhnou v Asii.

Toshio Sato, prezident závodního týmu: „Na Nürburgringu nám opět nepřálo štěstí. Zaznamenali jsme nejrychlejší kolo závodu a užili si těsný souboj s Porsche v úvodní fázi, ale postupně došlo ke změně vyvážení vozu, což znamená, že jsme začali zaostávat. Dnešní závod byl v podstatě snahou o minimalizaci škod z pohledu světového šampionátu. Věříme, že ve zbytku sezóny budeme silnější, neboť okruhy budou více vyhovovat našim vozům TS050 Hybrid. Minimalizovali jsme odstup za Porsche a nyní se těšíme na závody mimo kontinent, kdy bude naším cílem srovnat body a bojovat o titul ve světovém šampionátu.“

TS050 Hybrid, vůz číslo 7 (Mike Conway, Kamui Kobajaši, José María López)

Závod: 3. místo, 204 kol, 6 zastávek v boxech. Startovní rošt: 1. pozice. Nejrychlejší kolo: 1 min 40,633 s

Mike Conway (TS050 Hybrid, vůz číslo 7): „Je to vždy příjemné stát na stupních vítězů, ale dnes moc velkou radost nemáme. Během víkendu jsme zaznamenali i některá pozitiva; kvalifikace se nám povedla a v první fázi závodu jsme ukázali, že dokážeme být rychlí. Avšak po nečekané změně aerodynamiky jsme odpadli. Porsche bylo dnes hodně silné, takže jim patří naše gratulace. Těším se na další závody, v nichž určitě ukážeme lepší výsledky.“

Kamui Kobajaši (TS050 Hybrid, vůz číslo 7): „Zpočátku závodu se vše jevilo pěkně. Během prvního úseku jsme jeli v dobrém tempu; vedli jsme a zaznamenávali dobré časy na kolo. V pozdější fázi závodu se ale vyvážení zhoršilo a nedokázali jsme bojovat. Upřímně jsme zde po pátečních trénincích očekávali tvrdý souboj, ale nakonec to tak nedopadlo. Získali jsme přiměřené bodové ohodnocení, takže se pokusíme před Mexikem opět zlepšit.“

José María López (TS050 Hybrid, vůz číslo 7): „Byl to sice obtížný závod, ale dojeli jsme pro umístění na stupních vítězů, a to je pro mne v rámci WEC vůbec poprvé. Po skvělé práci týmu jsme v sobotu byli šťastní za první startovní pozici, avšak očekávali jsme, že to dnes bude tvrdý souboj. V mém druhém úseku to bylo kvůli obutí těžké. Samozřejmě jsme měli vyšší očekávání, takže budeme tvrdě pracovat na tom, abychom se vrátili do dalších závodů silnější.“

TS050 Hybrid vůz číslo 8 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakajima)

Závod: 4. místo, 199 kol, 6 zastávek v boxech. Startovní rošt: 4. pozice. Nejrychlejší kolo: 1 min 41,771 s

Sébastien Buemi (TS050 Hybrid, vůz číslo 8): „Závod byl pro nás jednoznačně zklamáním. Kvůli problému hned na začátku závodu jsme nemohli bojovat v čele; zbývalo nám prostě jen jet a získat co nejvíce bodů do šampionátu. Nyní musíme jít dál a zaměřit se na příští závody, kde očekáváme, že budeme lepšími soupeři.“

Anthony Davidson (TS050 Hybrid, vůz číslo 8): „Dnešní průběh závodu jsme si nepřáli. Problém v úvodu byl opravdu zklamáním, protože jsme měli stejně dobrý vůz jako číslo 7. Je škoda, že jsme vůbec neměli šanci bojovat o stupně vítězů, ale alespoň jsme se dostali zpět na čtvrté místo. Po zbytek roku bychom měli bojovat o vítězství, a tak nepolevujeme ve snaze o získání titulu mistra světa.“

Kazuki Nakajima (TS050 Hybrid, vůz číslo 8): „Byl to pro nás náročný závod. Kvůli problému hned v zahřívacím kole jsme neměli šanci. Co do rychlosti jsme ukázali slušné možnosti, ale nebylo to bez potíží. Jsme čtvrtí a v bodování šampionátu jsme s ohledem na technické problémy příliš neztratili. Zůstáváme pozitivně naladěni.“

Galerie:

Text a foto: Toyota Motorsport

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Josefus 3 years ago

    Toyota si dojela nejen pro bronz, nýbrž také pro bramborovou medaili. Ten bronz však v reálu znamenal předposlední místo mezi továrními týmy, ten brambor poslední místo mezi továrními týmy….

  • DISQUS: 0