Tři závody, tři podia: Šmarda veze z Lausitzringu nejlepší výsledek sezony navzdory podmínkám

Dva standardní závody a jeden navíc v noci. Josef Šmarda z týmu Mičánek Motorsport vytěžil z bodově nejbohatšího víkendu série Porsche Sports Cup Deutschland neobvyklý příděl bodů a jako jediný z jezdců stál na podiu ve všech třech závodech.

„Musím říct, že jsem z tohoto víkendu úplně vycucaný. Závod a kvalifikace navíc, k tomu špatné podmínky na trati, která připomíná kvalitou povrchu okresku,“ hodnotí 66letý Čechokanaďan uplynulý víkend. O to víc si váží výsledku – letos nejvyrovnanějšího. Ke dvěma sobotním druhým místům přidal Šmarda v neděli třetí pozici.

Díky vyrovnaným a dobrým výsledkům se jezdec Mičánek Motorsport osamostatnil na třetím místě průběžného pořadí třídy Drivers Competition Pro. Na druhou příčku ztrácí před závěrečným víkendem na Hockenheimringu třináct bodů.

Noční rozjížďka, která je honorovaná 1,5násobným přídělem bodů, se oproti loňské premiéře jela na suchu a v takřka ideálních podmínkách. „Potýkali jsme se ale s nevyzpytatelností povrchu. Když pominu špatný stav trati, nebyla dráha ani uklizená od nečistot, rozházeného kačírku a zbytků gumy, k tomu je potřeba připočíst i počasí – sice bylo krásně, ale v průběhu naší rozjížďky se po soumraku ochladilo a padla rosa,“ nastínil Šmarda.

Zatímco z pohledu absolutních časů tak jezdec zcela spokojený nebyl, z pohledu toho důležitého pro kategorii Drivers Competition Pro – pravidelnosti – vyšel víkend skvěle. „Noční závod jsem jel na dvanáct trestných bodů, to je nějakých 1,5 setiny výchylka na osm kol. To je výsledek, se kterým jsem spokojený a zároveň mě velmi překvapil,“ míní jezdec. V neděli pak dokázal zkoncentrovat síly v konci závodu a zajistit si poslední důležité podium.

Nyní je Šmarda průběžně třetí s velkorysým náskokem 22,5 bodu před čtvrtým René Klingbeilem, kterému především noční rozjížďka vůbec nevyšla. Naopak na třetího Rocco Herze ztrácí 13 bodů. „Mým hlavním cílem je být při slavnostním vyhlášení celé sezony mezi třemi nejlepšími. Za devět let by to bylo pošesté a to se nikomu v mém věku nepodařilo. Ale druhé místo je „hratelné“, zvlášť pokud uvážíme, že na Hockenheimring jedu obhajovat dvě prvenství,“ uvažuje jezdec.

Finále sezony se uskuteční druhý říjnový víkend.