Pátý podnik letošní sezony Eurocupu formule Renault v nizozemském Zandvoortu přinesl body oběma českým pilotům. Skórovat se podařilo jak Petru Ptáčkovi, tak jeho debutujícímu krajanovi Romanu Staňkovi.

Staňka čeká o víkendu debut v Eurocupu formule Renault
F2 v Monaku: Markelovi spadlo vítězství do klína
F2 v Soči: Nyck de Vries v kvalifikaci porazil Norrise i Russella

Letošní ročník seriálu Eurocup formule Renault pokračoval o víkendu pátým dějstvím. Jezdci a týmy tentokrát zápolili o body v nizozemském Zandvoortu, kde se šampionát představil poprvé od roku 2000.

A okruh, který by měl příští rok po 36 letech znovu hostit velkou cenu formule 1, poutal o víkendu mimo jiné i pozornost českých fanoušků. V akci totiž opět nechyběl permanentní účastník této série Petr Ptáček. A aby toho nebylo málo, měli jsme tentokrát v ohni hned dvě želízka. Kromě pilota stáje R-ace GP reprezentoval naši zemi také Roman Staněk. Letošní účastník FIA F3 si svůj závodní debut v Eurocupu formule Renault odbyl s monopostem týmu MP Motorsport.

A před prvním víkendovým závodem, který byl na programu v sobotu, mohli mít čeští příznivci velká očekávání, a to díky Petru Ptáčkovi. Ten totiž v dopolední kvalifikaci zajel třetí nejrychlejší čas a zajistil si tak start ze druhé řady. Pro Staňka skončila kvalifikační premiéra v šampionátu 15. místem.

Před startem úvodní víkendové jízdy tak měl Ptáček dobrou příležitost přidat ke svým dvěma pódiovým umístěním z loňské sezony třetí. To se mu ale nepodařilo. Hned krátce po startu jej totiž z bronzové pozice sesadil španělský závodník David Vidales. Ptáček se tak propadl na čtvrtou pozici, na které poté dojel až do cíle.

Zatímco Ptáček si oproti své výchozí příčce o jednu pohoršil, Staněk si naopak o jedno místo polepšil. Obsadil 14. pozici. K posunu vpřed pomohly rodákovi z Valašského Meziříčí mimo jiné i potíže jeho týmového kolegy Hadriena Davida. Francouz měl sice do závodu vyrážet jako pátý, těsně před startem jej ale potkaly technické problémy, kvůli kterým musel zbytek pole absolvovat ještě jedno zaváděcí kolo a David startovat z boxové uličky.

Zatímco sobotní jízdy se odjely za sucha, nedělní kvalifikace se uskutečnila na mokrém povrchu. Ptáčkovi se už tentokrát nevedlo tak dobře jako v sobotní bitvě o startovní pozice a byl klasifikován jako devátý. Staňkovi ale patrně obtížnější podmínky svědčily více. Obsadil totiž desátou příčku a to znamenalo, že oba čeští jezdci vyrazili do druhé jízdy z páté řady.

A v závodě, který se již konal na suché trati, se oba mezi bodovanou desítkou udrželi, dokonce si i polepšili. Zatímco Ptáček projel cílem jako šestý, Staněk skončil devátý a připsal si tak své první dva body v šampionátu. Jak Ptáčkovi, tak Staňkovi hrálo do karet například odstoupení třetího Paula Arona deset minut před koncem nebo neúčast Amauryho Cordeela. Druhému jmenovanému mělo na startu původně patřit páté místo, při cestě na rošt jej ale zradila technika.

„Byly to docela slušné dva závody a získali jsme nějaké dobré body, což je také pěkné. Stále to není to nejlepší tempo a rozhodně je před námi ještě hodně práce. Pokud ale budeme i nadále pracovat tímto způsobem, jsem si jistý, že budeme pokračovat ve zlepšování a i nadále ohrožovat špici. Tento víkend nám dal nový výchozí bod a já budu naplno pracovat, abychom na tom mohli ve zbývajících závodech stavět,“ uvedl Ptáček po skončení víkendu.

Šestý podnik sezony je na programu o víkendu 10.-11. října ve španělské Barceloně.

Výsledky prvního závodu: 1. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) 20 kol, 2. Caio Collet (Brazílie, R-ace GP) +1,453, 3. David Vidales (Španělsko, JD Motorsport) +17,297… 4. Petr Ptáček (Česká republika, R-ace GP) +20,142, 14. Roman Staněk (Česká republika, MP Motorsport) +44,195.

Výsledky druhého závodu: 1. Caio Collet (Brazílie, R-ace GP) 21 kol, 2. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) +2,577, 3. Franco Colapinto (Argentina, MP Motorsport) +18,690… 6. Petr Ptáček (Česká republika, R-ace GP) +27,310, 9. Roman Staněk (Česká republika, MP Motorsport) +31,392.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) 176 bodů, 2. Caio Collet (Brazílie, R-ace GP) 174 bodů, 3. David Vidales (Španělsko, JD Motorsport) 129 bodů… 10. Petr Ptáček (Česká republika, R-ace GP) 30 bodů, 17. Roman Staněk (Česká republika, MP Motorsport) 2 body.

Titulní fotografie: Petr Ptáček/Facebook