V závěru sezony skončili Charouzovci těsně pod podiem

V závěru sezony skončili Charouzovci těsně pod podiem

Finálový víkend formule 2 v Abu Dhabí přinesl mnohá loučení. Mezi nimi byl i Callum Ilott, který opouští Sauber Junior Team by Charouz a od příštího

GP3 v Soči: Domácí Mazepin dodatečně přišel o pole position, ze které se raduje Pulcini
F2: Ilott po startu z pole position čtvrtý, vyhrál Aitken
GP3 ve Spa-Francorchamps: Sprint kompletně ovládli jezdci ART Grand Prix

Finálový víkend formule 2 v Abu Dhabí přinesl mnohá loučení. Mezi nimi byl i Callum Ilott, který opouští Sauber Junior Team by Charouz a od příštího roku se připojí k UNI-Virtuosi. Z posledního víkendu v českých barvách chtěl ovšem ještě vytěžit maximum. A zadařilo se už v kvalifikaci, tam si vybojoval první startovní řadu. Překonal ho jen Sergio Sette Camara, který se tak v hlavním závodě postavil na pole position. Do druhé řady se za ně zařadili Macušita a Delétraz, do třetí pak letošní šampion De Vries a Žou.

Druhý pilot české stáje Isaakjan při svém druhém závodním víkendu sice boural již v tréninku, kvalifikace ale byla už o něco lepší a nakonec z toho bylo čtrnácté místo na startu.

Hlavní závod

Po zhasnutí červených světel nejlépe odstartoval Delétraz, předjel oba vozy startující z první řady a ujal se vedení. Ilott dokázal zůstat na své pozici a Sette Camara se propadl na třetí místo.  Za ně se zařadili Macušita, De Vries, Aitken, Žou a Latifi.

Macušita se začal probojovávat polem vpřed, nejprve předjel Sette Camaru a následně zdolal i Ilotta. Tím ovšem jeho pokusy neskončily, troufl si i na svého kolegu Delétraze a ujal se vedení. Brzy však Ilott přišel i o svou třetí startovní pozici, v pátém kole ho předjel Žou a o kolo později ještě Sette Camara.

Když konečně bylo možné přezout na nové pneumatiky, ke svým mechanikům ihned zamířila celá řada pilotů, z čela to byli Delétraz, Sette Camara i Ilott.  Vedoucí Macušita zůstal na trati. Na druhé místo se za něj posunul Žou a třetí Alesi. Delétraz se vrátil na místě devátém, následovaný Sette Camarou.

Zbytek pole zamířil pro nové pneumatiky až ke konci závodu. Tedy hlavně vedoucí Macušita, třetí Ghiotto a čtvrtý Alesi. Druhý Žou stále zůstal na trati a ujal se tak provizorního vedení.

Po návratu na trať se Macušita zařadil až za Ilotta. Pak Sette Camara překonal Delétraze a ujal se tak vedení mezi jezdci s absolvovanou zastávkou. Následně do boxů konečně zajel i Žou a v čele závodu se tak objevil Sette Camara následovaný Delétrazem. Macušita pak překonal Ilotta a připravil tak český tým definitivně o pódiové umístění, Žou se na trať vrátil jako pátý.

Na čele se bojovalo až do samého konce závodu, Macušita překonal Delétraze a posunul se na druhé místo. Žou předjel nejprve Ilotta, pak i Delétraze a zajistil si tak poslední podiové umístění.

Skvěle si v sobotním závodě vedl Alesi, a to i přesto, že ho těsně před závodem postihly velké problémy s motorem a při zastávkách v boxech musel odpykávat pětisekundovou penalizaci. Dvě kola před cílem předjel Schumachera a získal tak body za osmé místo a hlavně pole positon pro nedělní závod. Není tedy překvapivé, že bodově nejslabší tým pole Trident slavil takový výsledek jako vítězství.

V posledním hlavním závodě sezony tak zvítězil Sette Camara. Navíc tak i svému týmu Dams zajistil zisk týmového titulu. Druhý skončil Macušita, třetí Žou. Ilott po startu z první řady dokončil závod až na pátém místě. Isaakjan skončil patnáctý.

Sprint

Pak už přišla neděle a s ní úplně poslední závod této parádní, zároveň ale také velmi smutné, sezony formule 2. Alesi to na pole position vůbec neměl jednoduché. Kolem něho totiž stáli samí silní soupeří. Vedle něho to byl Latifi, za ním Ghiotto. Čtvrtý startoval Ilott, což otevíralo naději, že by stupně vítězů mohl přivést alespoň ze sprintu. Třetí řadu tvořili Delétraz a Žou, čtvrtou Macušita a Sette Camara.

Alesi předvedl naprosto bezchybný start, a svým soupeřům ihned ujel. Ghiotto překonal Latifiho a zařadil se na druhé místo. Delétraz předjel Ilotta, netrvalo však dlouho a Ilott dokázal alespoň svou čtvrtou příčku vybojovat zpět.

Jak plynulo jedno kolo za druhým a Alesi se nikým neohrožován držel v čele, začalo to pro tým Trident vypadat nadějně.  Ovšem pak se Ghiotto začal přeci jen blížit a v devátém kole svého krajana překonal. A to byl jen začátek, za chvíli na Alesiho začal útočit Latifi a i ten ho předjel. Následně Alesiho zdolal i Ilott a připravil ho tak o pódiové umístění. Nakonec Alesi podlehl i vítězi sobotního závodu Sette Camarovi a jeho propad se zastavil na pátém místě.

Ve 20. kole završil své působení u Sauber Junior Teamu by Charouz Isaakjan, když do něj narazil Mazepin a oba Rusové byli nuceni ze závodu odstoupit. Za způsobení kolize byl potrestán Mazepin.

Radovat se nemohl ani Ilott, o zisk podia ve svém posledním závodě pro český tým ho připravil Sette Camara, který ho dvě kola před cílem předjel.

Stupně vítězů tak obsadili minimálně dva piloti, pro které se jedná o úplnou derniéru ve formuli 2. Vítěz Luca Ghiotto opouští svět F2/GP3 po šesti sezonách, druhý Nicholas Latifi po pěti. Sette Camara, který skončil závod jako třetí, o své budoucnosti zatím rozhodnuto nemá.

Alesi projel cílem jako pátý, i to byl ovšem pro něho a pro tým důvod k radosti, jelikož se jim podařilo bodovat v obou závodech.

Šárka Chomiaková

titulní fotografie: FIA Formula 2

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0