Ve Spa-Francorchamps dvakrát zvítězil výukový jezdec týmu McLaren-Honda, Günther tvrdě havaroval

Ve Spa-Francorchamps dvakrát zvítězil výukový jezdec týmu McLaren-Honda, Günther tvrdě havaroval

Ještě před startem čtyřiadvacetihodinového závodu prověřil slavný okruh Spa-Francorchamps piloty evropského šampionátu FIA Formule 3. Lando Norris uká

Víkendový přehled: Vrchol vytrvalostní sezony v Le Mans. DTM, F3 a TCR Series v Budapešti
Konečné pořadí F3: Z Charouzovců dopadl nejlépe Scherer
Pro Charouze budou ve F3 závodit Schumacher, Fraga a Kari

Ještě před startem čtyřiadvacetihodinového závodu prověřil slavný okruh Spa-Francorchamps piloty evropského šampionátu FIA Formule 3. Lando Norris ukázal bezchybný výkon v kvalifikacích a ovládl dva závody ze tří, jednou však chyboval a sestřelil soupeře z trati. Ve výsledku ale 17letý mladík poskočil na druhé místo v šampionátu a stáhl náskok lídra průběžného pořadí Maxe Günthera, který během poslední jízdy ve vysoké rychlosti havaroval.

Norris zvládl start z pole-position a zvítězil stylem start-cíl

Pilot Carlinu Lando Norris vstupoval do závodního víkendu ve Spa-Francorchamps po veleúspěšné fázi kvalifikací, ve kterých si zajistil pole-position do všech třech jízd. Start z nejvýhodnější pozice do prvního závodu se výukovému jezdci stáje F1 McLaren-Honda povedl a Brit zvládl rovněž klíčový moment v nájezdu do šikany Les Combes za rovinkou Kemmel, kde za svými zády udržel útočícího Calluma Ilotta. Jezdec Prema Powerteamu však neměl dostatek místa, vyjel vnitřkem mimo trať a když se vracel zpátky, katapultoval jej obrubník přímo do Jakea Hughese, který s poškozeným zavěšením zadního levého kola nemohl pokračovat.

Lando Norris vyhrál úvodní belgickou jízdu stylem start-cíl a protože trápící se Eriksson dosáhl pouze na deváté místo, přeskočil Švéda o 19 bodů a převzal jeho druhou příčku v celkové klasifikaci.

Maximilian Günther ze stáje Prema Powerteam těžil z kolize svých soupeřů v prvním kole, ovšem ze čtvrté pozice dokončil závod pouze jako třetí, na čele šampionátu se udržel s náskokem 28 bodů.

Druhému závodu dominovaly skvělé stíhací jízdy

Druhá jízda víkendu ve Spa-Francorchamps měla mnohem dramatičtější a atraktivnější průběh. Norris si opět pohlídal start, ale následně se stal obětí dlouhé rovinky Kemmel, během níž se před něj ve slipstreamu protáhli jak Callum Ilott, tak člen akademie Ferrari Kuan-jü Čou. Norris v hektické situaci nedobrzdil do šikany a čínského pilota sestřelil, oba museli ze závodu odstoupit.

Vedoucí Ilott začal v průběhu půlhodinového závodu ztrácet tempo a postupně se propadal až na šestou pozici.

Výbornou stíhací jízdu předvedl z osmého místa na roštu Rakušan Ferdinand Habsburg a necelých 8 minut před koncem převzal po Maxi Güntherovi vedoucí příčku. Pravnuk posledního rakouského císaře a krále českého Karla I. a vnuk Otty Habsburského vystoupal poprvé na stupínek nejvyšší.

Výrazný posun vpřed zaznamenal také Joel Eriksson, ze dvanácté pozice vystoupal až na druhé místo a Norrise stáhl zpátky na rozdíl jediného bodu. Další menší nepříjemností pro britského mladíka byl fakt, že komisaři jej uznali vinným za kolizi v úvodním kole a potrestali jej propadem tří míst na startovním roštu do závěrečné jízdy víkendu.

Günther dokončil opět třetí a náskok navýšil již na 43 bodů.

Norris znovu vítězný, Günther tvrdě havaroval

Landa Norrise ve třetím závodě odsun na startovním roštu nezastavil a ze čtvrté pozice se dostal do vedení, kde zůstal až do cíle a podruhé se postavil na nejvyšší stupeň vítězů. Triumf byl o to cennější vzhledem k tomu, že Max Günter ve čtvrtém kole po výjezdu ze zatáčky Eau Rouge neodhadl souboj s Jackem Hughesem a po kontaktu ve vysoké rychlosti skončil v bariéře.

Joel Eriksson měl opět vynikající tempo a z desátého místa se probojoval na stříbrnou příčku. Norris snížil náskok vedoucího Günthera po 18 závodech na 18 bodů, třetí Švéd pak ztrácí 26 bodů. Situace na čele tak zůstává před podnikem v Zandvoortu vyrovnaná.

Na holanském okruhu pokračuje evropský šampionát FIA Formule 3 o víkendu 19. – 20. srpna, ještě před tím ale budou mít dva jezdci jiné povinnosti. Lando Norris se během testů Formule 1 na Hungaroringu příští týden připojí k týmu McLaren-Honda a Nikita Mazepin se objeví v sedačce stáje Force India.

Foto: FIA Formula 3

COMMENTS

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar

    Smutné je, když si po sobě autor neumí ani přečíst nadpis…

  • DISQUS: