Víkend s velkým „v“: Mičánek Motorsport powered by Buggyra bojuje na dvou frontách o tituly

Potvrzení vicemistrovského postavení na Nürburgringu v Lamborghini Super Trofeo Europe a rozhodující bitva o titul v TCR Eastern Europe na domácí trati v Brně. Tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra má před sebou nejhektičtější víkend v roce.

„Čeká nás víkend, kdy opravdu využijeme všechny naše zdroje naplno. Na Nürburgring jedeme se dvěma Lamborghini pro Broňu Formánka s Jožkou Zárubou a pro Libora Dvořáčka, v Brně pak bude Michal Makeš z průběžné první pozice bojovat o titul,“ nastínil plány manažer týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra Jiří Mičánek jr.

Nürburgring: ambice na oblíbené trati

Pátý evropský podnik nejrychlejšího cupového šampionátu na světě Lamborghini Super Trofeo tentokrát míří na legendární německý Nürburgring. Dvojice Formánek-Záruba bude na okruhu chtít upevnit druhé místo v průběžném pořadí třídy Pro-AM. „Cílem je co nejvíc si pojistit průběžné druhé místo a vyhlídku na vicemistrovský titul. A samozřejmě kdybychom se dokázali přiblížit prvnímu místu, bylo by to skvělé,“ hodnotí vyhlídky Jiří Mičánek.

Série pokračuje na okruhu, který byl sotva před pár týdny postižen masivními povodněmi, nějakou dobu po nich pak sloužil jako polní nemocnice. „Trať vypadá úplně v pořádku, takže se těšíme. Já osobně si tady chci dát reparát za Spa, kde jsme nedojeli,“ říká Josef Záruba s narážkou na nešťastný incident z posledního závodu, kde při kolizi se soupeřem poškodil zadní kolo a závod pro posádku Mičánek Motorsport powered by Buggyra předčasně skončil. „Oba ten okruh máme rádi, mně osobně ta trať hodně sedí, takže naším cílem bude snažit se o nejvyšší příčky,“ naznačuje ambice i Bronislav Formánek.

Oba závodníci na okruh dorazili s předstihem a velmi netradičně – jelikož mají oba řidičák na kamion, odřídili si z Brna až na Nürburgring týmový truck. „Vlastně to byl takový delší a pomalejší závod včetně střídání po třech hodinách,“ směje se Josef Záruba s tím, že cesta jim trvala zhruba dvanáct hodin.

Za volant druhého týmového Lamborghini usedne Libor Dvořáček. Ten svoje první představení po zdravotní pauze ve Spa korunoval jedním pódiem ve třídě LB Cup, jeden závod ale kvůli kolizi se soupeřem nedokončil. Stejně jako v předchozím víkendu bude Dvořáček startovat sám kvůli dlouhodobé nemoci druhého pilota Kurta Wagnera.

Na Nürburgringu se uskuteční předposlední letošní podnik seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe.

„Jde se mi do toho víkendu lehčeji, už vím, co mě čeká, jak to bude náročné. Ve Spa jsem si vyzkoušel, že musím ubrat ze silového způsobu jízdy, který je dost vyčerpávající,“ popisuje Dvořáček. A zároveň přiznává, že víc mu vyhovuje i německá legendární trať než belgické Spa, které navíc při předchozím podniku Lamborghini Super Trofeo Europe zkrápěl déšť.

Po zdravotní stránce by měl být Dvořáček už v pořádku, operované koleno jej nelimituje. „Mohl jsem se už věnovat tréninku, běhal jsem, plaval, strávil jsem hodiny na trenažeru,“ vypočítává Dvořáček s tím, že cílem bude bojovat o pódium ve třídě LB Cup – a nejlépe v obou závodech.

Brno: přímý souboj o titul

V Brně odstartuje poslední podnik letošního ESET Cupu, jehož součástí je i série TCR Eastern Europe. Tu aktuálně vede Michal Makeš s vozem Cupra Leon v barvách Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Cílem týmu je těsné vedení uhájit a získat pro jedenadvacetiletého talentovaného Makeše první titul, kterým rozšíří svoji sbírku, kterou si „založil“ už předloni triumfem v Clio Cupu.

 „Karty držíme v ruce, ale musíme být maximálně koncentrovaní. V absolutním hodnocení máme sice bezpečný náskok, po odečtení dvou nejhorších výsledků v rámci pravidel celkového hodnocení už je ale výsledek velmi těsný. Michal to musí zvládnout po psychické stránce, udržet klidnou hlavu a nechybovat. A také samozřejmě musí vydržet technika,“ nastínil Jiří Mičánek.

Tým bude mít na jednu stranu výhodu domácího závodu, Michal Makeš je ale před Brnem opatrný. „Poté co zbrousili povrch trati, tak Brno nepatří k mým úplně oblíbeným okruhům. Asfalt hodně žere gumy a zároveň auto nedrží, je pomalé,“ vyjmenovává dosud nejúspěšnější jezdec seriálu TCR Eastern Europe.

Do karet mu nebude hrát ani balast, který si poveze jako daň za úspěšné závody. Makešova Cupra bude mít naloženo 60 kilogramů, jeho největší soupeř Tomáš Pekař s totožným vozem poveze o 20 kilogramů méně. „V Brně to může být velký hendikep,“ naráží Makeš především na prudké stoupání k cílové rovince, kterým je Brno proslulé. Stejně jako velkorysou šířkou trati, která nabízí spoustu příležitostí k předjíždění. „Bohužel pokud je někdo rychlejší, tak na té trati není moc jak se bránit,“ vysvětluje Makeš.

Závodní matematika mu dává určité šance rozhodnout boj o titul už v sobotu, tým ale počítá, že o mistrovi rozhodne až přímý souboj v nedělním závodu.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.