Víkendový přehled: Staněk se dočkal, na Hungaroringu byl třetí. Polák si z Lommelu veze 12 bodů v MX2

Ani přelomový prázdninový víkend nebyl chudý na motoristické události. Sledovali jsme pro vás výsledky v našem přehledu.

Páteční výsledky ZDE

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Pátek

European Lamborghini Super Trofeo (Spa-Francorchamps)

13:40 První závod

Celkovými vítězi prvního závodu se stali Daan Pijl a Danny Kroes. Druzí dojeli Johnathan Cecotto s Kevinem Rosselem a třetí pozici obsadil Max Weering.

Pro posádku stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Josef Záruba a Bronislav Formánek skončil závod druhým místem ve třídě Pro-Am. Celkově dojeli osmí. Libor Dvořáček, který řídil druhý vůz brněnského týmu, se během závodu dostal do potíží, když do něj v zatáčce Bus Stop narazil jeden ze soupeřů. Šachovnicovou vlajku nespatřil.

Kompletní výsledky závodu ZDE

Clio Cup Europe (Spa-Francorchamps)

15:00 První závod

Do cíle úvodního závodu dorazil jako první Anthony Jurado před druhým Jaapem van Lagenem a třetím Davidem Pougetem. Po závodě ale přišla ke slovu řada penalizací za překračování traťových limitů a na první místo se posunul Pouget. Druhý nakonec skončil Marc Guillot a třetí Andreas Stucki. Tomáš Pekař se po celý závod byl schopen držet v kontaktu s čelní skupinou a nakonec projel cílem jako sedmý. Na této pozici zůstal i po aplikování všech trestů, ačkoli i on obdržel penalizaci 25 sekund za překračování traťových limitů. V rámci skupiny C skončil čtvrtý.

Kompletní výsledky ZDE

TCR Europe (Spa-Francorchamps)

18:30 První závod

Úvodní víkendový závod TCR Europe ovládl Mikel Azcona a posunul se do čela průběžného pořadí šampionátu. Druhou pozici obsadil Mehdi Bennani a třetí skončil Felice Jelmini. Franco Girolami, který po dnešku přišel o celkové vedení, dojížděl závod s defektem pneumatiky a obsadil pátou příčku.

Česká stáj Janík Motorsport nezažila šťastný závod. Maťo Homola se sice kvalifikoval jako třetí, účinkování slovenského jezdce ale zkomplikovala penalizace průjezdu boxy za to, při cestě na startovní rošt projel boxovou uličkou. Nakonec byl klasifikován jako čtrnáctý. Jáchym Galáš ve snaze vyhnout se roztočenému vozu kolidoval během úvodního kola se soupeřem a závod pro něj skončil.

Kompletní výsledky závodu ZDE

Plochá dráha (Vratislav)

Grand Prix Vratislavi I

Obhájce titulu Bartosz Zmarlik se na domácí půdě dočkla prvního vítěztsví v letošní sezoně. Ve finálové jízdě za sebou udrželoba vítěze z Prahy: krajana Maciej Janowskiho a Rusa Arťoma Lagutu.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Sobota

Clio Cup Europe (Spa-Francorchamps)

10:20 Druhý závod

Druhý závod Clio Cup Europe vyhrál Marc Guillot. Na stupně vítězů s ním vystoupili druhý Nicolas Milan se třetím Jaapem van Lagenem. Český jezdec Tomáš Pekař proťal cílovou pásku jako osmý celkově a na třetím místě ve skupině C. Po penalizaci dvaceti sekund (deset za překračování traťových limitů a deset za kolizi se soupeřem) se ale propadl na celkové 11. místo a na čtvrtou pozici ve skupině C.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí Clio Cupu Europe
Průběžné pořadí skupiny C

Formule 3 (Hungaroring)

10:35 První závod

V prvním závodě víkendu se původně radoval z vítězství Lorenzo Colombo. Ital ale později obdržel penalizaci pěti sekund za to, že se při restartu závodu nacházel o více než deset délek svého monopostu za zpomalovacím vozem. Prvenství tak připadlo původně druhému Ajumu Iwasovi. Za juniorem Red Bullu skončil na stříbrné příčce Oliver Caldwell a první pódium pro českou stáj Charouz Racing System ve FIA F3 vybojoval třetí příčkou Logan Sargeant. Sargeantovi týmoví kolegové Enzo Fittipaldi a Reshad de Gerus obsadili dvanácté, respektive dvacáté čtvrté místo. Fittipaldi si díky tomuto výsledku zajistil start z pole position pro druhý závod víkendu. Vedle něj bude stát v první řadě Roman Staněk, který skončil jedenáctý. 

 

Kompletní výsledky závodu

 

17:55 Druhý závod

Druhému závodu FIA F3 dominoval Matteo Nannini. Zastoupení ale měly na stupních vítězů i české barvy, a to hned dvojnásobné. Zatímco na druhé příčce dorazil do cíle po startu z pole position pilot stáje Charouz Racing System Enzo Fittipaldi, třetí skončil Roman Staněk. Jak pro Fittipaldiho, tak pro Staňka se jednalo o premiérové pódiové umístění ve FIA F3.

Pilot Premy Dennis Hauger dojel na pátém místě a udržel si vedení v průběžném pořadí šampionátu. Fittipaldiho týmový kolega u stáje Charouz Racing System Logan Sargeant bodoval devátým místem. Třetí pilot české stáje Reshad de Gerus skončil osmnáctý.

Kompletní výsledky druhého závodu

Průběžné pořadí šampionátu

FIA F3 na Hungaroringu: Staněk získal první stupně vítězů, pódia si připsali i Charouzovi jezdci – více čtěte zde

TCR Europe (Spa-Francorchamps)

11:20 Druhý závod

Také sobotní závod, který byl ovlivněn deštěm, skončil vítězstvím Mikela Azcony. Španěl tak navýšil svůj náskok v čele šampionátu na druhého Franca Girolamiho, který obsadil v sobotu sedmou příčku, na třicet bodů. Jako druhý dorazil do cíle slovenský jezdec Maťo Homola z týmu Janík Motorsport, který tak pro českou stáj vybojoval premiérové pódiové umístění v TCR Europe. Třetí pozici obsadil Teddy Clairet. Český jezdec Jáchym Galáš byl klasifikován jako šestnáctý.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

European Lamborghini Super Trofeo (Spa-Francorchamps)

13:50 Druhý závod

V závěrečném druhém závodě víkendu, do kterého zasáhl déšť, vyhráli Kevin Gilardoni s Leonardem Pulcinim. Druhá skončila posádka ve složení Karol Basz a Andrzej Lewandowski. Třetí příčku brali Milan Teekens s Maximem Oostenem.

Stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra se stejně jako v pátek radovala z pódiového umístění. Libor Dvořáček obsadil v hodnocení LC Cupu třetí místo. Celkově skončil dvacátý. Josef Záruba s Bronislavem Formánkem do cíle po kolizi nedojeli.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

Formule 1 (Hungaroring)

Kvalifikace

Po návratu ke klasickému formátu na rychlé měřené kolo s si pole vybojoval Lewis Hamilton v Mercedesu. Vedle Brita bude v první řadě stát jeho týmový kolega Valtteri Bottas. Třetí skončil vedoucí muž průběžného pořadí Max Verstappen za volantem Red Bullu.

GT World Challenge + Intercontinental GT Challenge (Spa-Francorchamps)

24 h Spa-Francorchamps

Dvouleté panování Porsche ukončil italský tým Iron Lynx s (jak jinak) Ferrari. V dramatickém závodě plném havárií a výkyvů počasí bylo ze všech nejrychlejší  trio Côme Ledogar, Nicklas Nielsen a Alessandro Pier Guidi.

Spa nejsou žádné lázně. Aitken má ze čtyřiavacetihodinovky zlomeniny, Vanthoora v boxech porazila čtyřkolka - čtěte ZDE

W Series (Hungaroring)

Závod

Jamie Chadwicková Hungaroring opanovala a podruhé v této sezoně zvítězila. Britka proťala cílovou čáru dlouhých deset vteřin před svojí krajankou a rivalkou v boji o titul Alicí Powellovou. Chadwicková  ji v průběžném hodnocení přeskočila o bod. Třetí v Maďarsku skončila španělská pilota Nerea Martíová.

Plochá dráha (Vratislav)

Grand Prix Vratislavi II

Také druhý závod Grand Prix na stadionu Betardu Wroclaw ovládl obhájce titulu Bartosz Zmarzlik. Polák ve finále znovu porazil Rusa Arťoma Lagutu, třetí dojel Leon Madsen z Dánska. I přes Zmarzlikův double si vedení udržel jiný Polák Marcin Janowski.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Neděle

Formule 3 (Hungaroring)

10:45 Třetí závod

Třetí závod víkendu startoval na mokré trati, která později osychala. Pro vítězství si dojel lídr šampionátu Dennis Hauger a navýšil tak své vedení v šampionátu. Za ním skončil na druhé příčce jeho týmový kolega u stáje Prema Arthur Leclerc a třetí dojel Jack Doohan. Bodovat se podařilo mimo jiné i jezdcům stáje Charouz Racing System Enzovi Fittipaldimu a Loganu Sargeantovi. Fittipaldi skončil devátý a Sargeant desátý. Reshad de Gerus obsadil 20. příčku. Roman Staněk během závodu mimo jiné kolidoval s Amaurym Cordeelem a cílem nakonec projel jako dvacátý čtvrtý. Později se ale výsledky kvůli penalizacím ještě měnily a rodák z Valašského Meziříčí se posunul na 23. místo.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

 

Porsche Supercup (Hungaroring)

Závod

Prestižní značkový pohár v Budapešti  na trati ovládl Francouz Marvin Klein, který měl po 15 kolech v cíli slušný náskok 3,5 vteřiny před lídrem šampionátu Larrym ten Voordem z Nizozemska. Třetí byl další adept na titul, Novozélanďan Jaxon Evans. Jenže ještě v neděli v podvečer Klein byl diskvlaifikován, protože v palivové nádrži neměl dostatek benzínu pro jeho analýzu. Ten Voordem si tak ještě posílil své vedení na 20 bodů před Evansem.

Výsledky závodu ZDE

MS v motokrosu (Lommel)

MXGP

Atak Romaina Febvra na Kawasaki na veoducí pozici úřadujícího šmpaiona Tima Gajsera pokračuje. Protože Slovinec v GP Flanderanijednou nevysotupil na stupně vítězů a naopak Francouz byl druhý a první, snížil se rozdíl už jen na pět bodů.

MX2

Český jezdec Petr Polák se nulou v Lokti zdravě naštval a z Lommelu si veze 12 bodů za 15. a 16. místo. Naopak smůlu měl Jakub Terešák, který byl dvakrát jedenadvacátý, což je první nebodovaná příčka. Grand Prix Flander patřila Belgičanovi Jago Geertsovi, seriál vede Maxime Renaux z Francie.

Kompletní výsledky ZDE

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MXGP (@mxgp)

Formule 1 (Hungaroring)

Závod

Valtteri Bottas si na startu zahrál na demoliční derby, což v konečném důsledku s deštěm a chybou v boxech Mercedesu přineslo senzační triumf pro Estebana Ocona. Alpine (dříve Renault) se tak dočkal triumf od VC Japonska 2008. Tehdy vyhrál Francouzův současný týmový kolega Fernando Alonso. Do čela MS se o šest bodů vyšvihl Lewis Hamilton.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Foto: FIA F3, Porsche

Autoři

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.