Víkendový přehled: Kopecký kraloval při Rallye Pačejov, Ray směřuje v britských superbicích za titulem

Sledovali jsme pro vás výsledky motoristických podniků konaných první říjnový víkend.

Páteční výsledky ZDE

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Pátek 30.září

SGP2 (Toruň)

Český reprezentant Jan Kvěch v závěrečném podniku MS do 21 let na ploché dráze o jeden bod uhájil stříbrnou příčku. Historicky prvním šampionem nové kategorie SGP2 se v Toruni stal domácí Mateusz Cierniak, bronz putuje také do Polska zásluhou Jakuba Miskowiaka.

Konečné pořadí SGP2: 1. Mateusz Cierniak 56 b., 2. Jan Kvěch 39, 3.Jakub Miskowiak 38, 4. Wiktor Lampart 37, 5. Benjamin Basso 37, 6. Kevin Juhl Pedersen 27, 7. Petr Chlupáč 24, 8. Mateusz Swidnicki 22, 9. Tom Brennan 22, 10. Francis Gusts 18, 11. Jonas Knudsen 15, 12. Timi Salonen 14, 13. Gustav Grahn 12, 14. Casper Henriksson 11, 15. Leon Flint 10, 16. Wiktor Przyjemski 9, 17. Norick Blodorn 9, 18. Keynan Rew 8, 19. Daniel Klíma 8, 20. Krzysztof Lewandowski 7, 21. Jason Edwards 6, 22. Drew Kemp 5, 23. Celina Liebmann 3, 24. Bruno Belan 1.

Sobota 1. října

Velká cena Bohumila Staši (Brno)

Výsledky ZDE

ME v závodech tahačů (Jarama)

První závod

Norberta Kisse neopouští hlad po úspěchu ani poté, co si v Le Mans zajistil titul. Maďar totiž vyhrál i první španělskou jízdu. Druhý skončil Jochen Hahn a ze stupňů vítězů zamával fanouškům také domácí Antonio Albacete, který obsadil třetí pozici.

Adamu Lackovi se celkové třetí místo opět vzdálilo. Do cíle totiž dojel jako pátý právě za svým největším soupeřem v boji o bronz Saschou Lenzem, který byl klasifikován jako čtvrtý.

Lackův týmový kolega Téo Calvet sice skončil na celkové šesté pozici, přesto ale mohl být spokojenější než Lacko. Vyhrál totiž klasifikaci Promoter´s Cupu a přiblížil se zde k titulu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Závod s obráceným startovním roštem patřil Andrému Kurismovi. Spolu se ním se podívali na stupně vítězů jezdci Buggyry. Téo Calvet skončil celkově druhý a současně opět vyhrál Promoter´s Cup. Adam Lacko bral třetí příčku. Již jistý šampion Norbert Kiss dojel pátý.

Po druhém závodě víkendu už je jasné, že Lacko letos skončí na celkovém čtvrtém místě. Za Saschou Lenzem totiž zaostává     o 33 bodů. Naopak Téo Calvet je k titulu v Promoter´s Cupu ještě blíže než před začátkem víkendu. Jeho náskok na Jamieho Andersona totiž činí 22 bodů a v neděli už jich bude ve hře jen 30.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo (Barcelona)

První závod

Vítězem závodu se stal Amaury Bonduel před posádkami Marzio Moretti - Milan Teekens a Lennart Marioneck - Daniel Keilwitz.

Radovat se ale mohli také u stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Bronislav Formánek a Karol Basz totiž zvítězili v klasifikaci Pro-Am. Celkově skončili pátí.

Druhá posádka brněnského týmu ve složení Libor Dvořáček a Kurt Wagner byla klasifikována na 39. místě. V Lambo Cupu z toho bylo sedmé místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT4 European Series (Barcelona)

První závod

Jakub Knoll s Filipem Vavou-Atanackovičem dorazili do cíle na celkové 25. příčce. V Pro-Am byli klasifikování jako jedenáctí. Vítězi závodu se stali Vincent Andronaco a Andreas Mayrl.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

British Superbike Championship (Donington)

První závod

Tom Sykes na úvod víkendu ukázal všem, že ještě nepatří do starého železa. Mistr světa superbiků z roku 2013 totiž triumfoval stylem start-cíl. Sedmatřicetiletý závodník zvítězil v britských superbicích poprvé od roku 2010. Současně šlo o jeho první triumf od roku 2018, kdy si připsal své poslední vítězství v MS superbiků.

Sykese doprovodili na stupně vítězů druhý Jason O´Halloran se třetím Leem Jacksonem. Vedoucí muž šampionátu Bradley Ray sice skončil čtvrtý, přesto ale navýšil své celkové vedení na 45 bodů. Jeho nejbližší pronásledovatel Tommy Bridewell dojel na osmé pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IMSA WeatherTech SportsCar Championship (Road Atlanta)

Petit Le Mans

Závěrečný závod sezony vyhrála posádka Oliver Jarvis, Tom Blomqvist a Hélio Castroneves. To znamená, že Jarvis a Blomqvist, kteří absolvovali celou sezonu, jsou šampiony vrcholné třídy DPi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Grand Prix na ploché dráze (Toruň)

Závod

Letošní sezony SGP skončila triumfem slovenského závodníka Martina Vaculíka. Už jistý šampion Bartosz Zmarzlik skončil druhý a třetí pozici obsadil Leon Madsen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 2. října

Velká cena Bohumila Staši (Brno)

Výsledky ZDE
Konečné pořadí Alpe Adrie ZDE

Rallye Nový Zéland

Ve WRC je pro letošek rozhodnuto. Kalle Rovanperä totiž dokázal zvítězit při Rallye Nového Zélandu jak celkově, tak i na závěrečné powerstage. Tím dostatečně navýšil svůj náskok před Ottem Tänakem a ve věku 22 let a 1 dne se stal nejmladším rallyeovým mistrem světa v historii. S přehledem pokořil dosavadního rekordmana Colina McRae. Tomu bylo při zisku titulu v roce 1995 27 let a 89 dní.

Tänaka porazil na Rallye Nového Zélandu kromě Rovanpery také navrátilec Sébastien Ogier, který obsadil druhé místo. Estonec se tak musel spokojit s bronzem. Zpočátku to pro něj přitom vypadalo nadějně. Po pátku vedl, přičemž Rovanperä byl až čtvrtý. Poté ale obdržel mimo jiné dvě penalizace za překročení maximálního limitu využití hybridního powerboostu, které mu vynesly dohromady 15 trestných sekund.

Bezproblémová ale nebyla soutěž ani pro Ogiera. Osminásobný mistr světa si v závěru sobotního programu urazil zadní křídlo a v sobotu navíc dostal desetisekundový trest. Rovanperä byl rovněž potrestán za překročení maximálního limitu pro hybridní powerboost, a to pěti sekundami.

Nechyběly ani havárie favoritů. Jak už je letos tradicí, špatně skončila soutěž po slibném začátku pro M-Sport. Během pátku se v čele objevili Gus Greensmith i Craig Breen. Zatímco Breen havaroval již v pátek, Greensmith o den poději. U Greensmithe znamenala nehoda konec v soutěži a dost možná nestihne ani Španělskou rallye. Breen sice pokračoval, na bodované pozice už se ale nevrátil a navíc na závěrečné powerstage utrpěl defekt. Předčasně skončila soutěž také pro Elfyna Evanse, který v sobotu boural z prvního místa.

Thierry Neuville, který do podniku stále vstupoval s matematickou naději na titul, dostal podobně jako kolega Tänak dohromady 15 trestných sekund za dvě překročení limitu pro využití hybridního powerboostu. V pátek se navíc dvakrát roztočil a v sobotu musel řešit potíže s převodovkou. Nakonec skončil čtvrtý.

Zazářili dva domácí jezdci. Hayden Paddon obsadil celkovou šestou pozici a zvítězil v hodnocení WRC 2. Jeho krajan a lídr australského šampionátu cestovních vozu Shane van Gisbergen také bodoval. Při své premiéře ve WRC obsadil deváté místo a ve WRC 2 skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Super GT (Autopolis)

Závod

Závod Super GT v Autopolisu skončil dvojitým vítězstvím vozů Honda. Zvítězila posádka Koudaj Cukakoši - Nobuharu Macušita před dvojicí Naoki Jamamoto - Tadasuke Makino. Třetí dojeli Dajki Sasaki a Kohej Hirate.

Lídři šampionátu Kacumasa Čijo a Micunori Takaboši obsadili až sedmé místo. Porazili je i celkově druzí Kazuki Hiramine s Bertrandem Baguettem, kteří dojeli šestí. To znamená, že před posledním podnikem v Motegi činí rozestup mezi dvojicí pouhých dva a půl bodu. Ve hře o titul ale pořád zůstávají také Nobuharu Macušita a Koudaj Cukakoši (-4 body), Naoki Jamamoto s Tadasukem Makinem (-17 bodů), Sacha Fenestraz a Ritomem Mijatou (-20 bodů) a  Kazuja Ošima s Kentou Jamašitou (-20 bodů).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Buriram)

Moto3

Závod Moto3 se ještě stihl odjet na suchu a vítězství v něm získal Dennis Foggia. Na druhém místě skončil Ajumu Sasaki a na třetím Ricardo Rossi.

Lídr šampionátu Izan Guevara obsadil až páté místo, celkově ale stále vede o 49 bodů před Foggiou. Titul se opět vzdálil Sergiu Garcíovi. Guevarův týmový kolega u Aspara byl sestřelen Adriánem Fernándezem a do cíle nedojel. na Guervaru ztrácí 56 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Moto2

Předčasně ukončený deštivý závod Moto2 přinesl velký důvod k radosti českým fanouškům. Filip Salač totiž dorazil do cíle jako druhý a vybojoval tak své první pódiové umístění ve třídě Moto2. Salač v závodě dokonce dlouho vedl, těsně před červenou vlajkou ale vycestoval v poslední zatáčce mimo trať a předjel ho Tony Arbolino. Právě Ital se nakonec radoval z vítězství. Třetí skončil Arón Canet.

Z hlavních protagnostiů boje o titul dopadl lépe Aj Ogura. Japonec dojel šestý. Lídr šampionátu Augusto Fernández skončil na sedmé příčce. Ogura tak stáhl Fernándeze o půl bodu a rozdíl mezi dvojicí činí nyní pouhých 1,5 bodu.

V závodě se udělovaly pouze poloviční body. Nebylo totiž odjeto více než dvě třetiny původní vzdálenosti.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoGP

Miguel Oliveira je letos v MotoGP nejlepším "vodníkem". Po mokrém závodě v Inodésii totiž ovládl i Velkou cenu Thajska. Na vlně dobrých výsledků se nadále veze i Jack Miller, který týden po vítězství v Japonsku obsadil druhou pozici. Třetí dojel Francesco Bagnaia.

Pro další aspiranty na titul byl závod komplikovaný. Aleix Espargaró dostal během závodu penalizaci dlouhého kola za to, že vytlačil ven z trati Brada Bindera. Nakonec skončil jedenáctý. Ještě hůře ale dopadl Fabio Quartararo. Lídrovi šampionátu voda nesedla a do cíle dojel až na nebodovaném 17. místě.

Vítěz kvalifikace Marco Bezzecchi sice v úvodu vedl, poté ale dostal trest v podobě ztráty jednoho místa za to, že při obraně pozice před Jorgem Martínem vyjel v první zatáčce mimo trať. Tím začal jeho propad. Nakonec jezdec týmu Valentina Rossiho ani nebodoval a skončil až šestnáctý.

Ani náhradníci si body nedovezli. Danilo Petrucci, který u Suzuki zaskakoval za zraněného Joana Mira, obsadil 20. příčku. Tecuta Nagašima, který u LCR Hondy nahradil Takaakiho Nakagamiho, skončil na 23. místě.

Tři závody před koncem je boj o titul pořád otevřený. Quartararův náskok před Bagnaiou se totiž ztenčil na pouhé dva body. V dosahu jednoho vítězství navíc pořád zůstává i Aleix Espargaró (-20 bodů). Matematická naděje stále žije také u Eney Bastianiniho (-39 bodů), Jacka Millera (-40 bodů), Brada Bindera (-65 bodů) a Johanna Zarca (-68 bodů).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Lamborghini Super Trofeo (Barcelona)

Druhý závod

Po sobotním úspěchu zažila v neděli posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Karol Basz a Bronislav Formánek ještě lepší závod. Nejenže totiž zopakovala triumf v Pro-Am, ale dokonce si polepšila i o jedno místo celkově. Dojela na čtvrté pozici.

Libor Dvořáček s Kurtem Wagnerem obsadili čtvrté místo v Lambo Cupu. Celkově dojeli na 30. pozici.

Závod vyhráli Loris Spinelli s Maxem Weeringem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

W Series (Marina Bay)

Závod

Singapurský závod skončil vítězstvím Beitske Visserové. Nizozemská závodnice se dostala do čela hned po startu, kde zdolala Martu Garcíaovou. Španělka nakonec dojela až třetí. Později ji totiž pokořila i Alice Powellová, která poté vyvíjela nátlak i na Visserovou. Nakonec jí ale muselo stačit stříbro.

Nehorší závod sezony zažila šampionka předchozích dvou ročníků a vítězka prvních pěti letošních závodů Jamie Chadwicková. Britská závodnice nedobrzdila do zatáčky, když předjížděla Jesscu Hawkinsovou a skončila ve zdi. Do cíle tak nedojela. Jelikož ale celkově stále vede o 50 bodů před Beitske Visserovou a do konce sezony zbývají už jen tři závody, má velkou šanci si zajistit tiul už při příštím závodě v Austinu.

Čeští fanoušci tentokrát neměli ve startovním poli žádné své želízko. Tereza Bábíčková si totiž v úvodu září poranila páteř při startu v seriálu Formula Regional European Championship by Alpine na Red Bull Ringu a v Singapuru proto chyběla.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT4 European Series (Barcelona)

Druhý závod

Jakub Knoll a Filip Vava-Atanackovič se s letošní sezonou rozloučili celkovou 21. pozicí. V klasifikaci Pro-Am dojeli desátí. Celkově skončili v Pro-Am na 15. pozici.

Letošními šampiony se stali Roee Meyuhas a Erwan Bastard (Silver), Jean-Luc Beaubelique a Jim Pla (Pro-Am) a také Michajl Loboda s Andrejem Solukovcevem (Am).

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MČR v autokrosu (Sedlčany)

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MMČR v motokrosu (Kluky u Písku)

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

ME v závodech tahačů (Jarama)

Třetí závod

Norbert Kiss vybojoval už 16. triumf v letošní sezoně. Na druhém místě dojel Adam Lacko a třetí skončil domácí Antonio Albacete.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. Postarali se o ni Jochen Hahn se Saschou Lenzem. Mezi nimi došlo ke kolizi, když se snažili vyhnout Adamu Lackovi, který byl po kontaktu s Antoniem Albacetem široký. Hahn ale narazil zezadu do Lenze. Zatímco pro Hahna znamenal tento incident odstoupení, Lenz dorazil do cíle jako čtvrtý a díky tomu stáhl Hahnův náskok na druhé pozici celkového pořadí na pouhé čtyři body.

Buggyře neudělal radost pouze Adam Lacko, ale také Téo Calvet. Francouz totiž skončil sedmý celkově a druhý v Promoter´s Cupu, definitivně si však v této klasifikaci zajistil titul.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

´Čtvrtý závod

Poté, co si zajistil titul v Promoter´s Cupu, zakončil Téo Calvet sezonu ve velkém stylu. Francouz totiž získal v posledním závodě sezony celkové vítězství. Za ním dojel na druhém místě André Kursim a při své derniéře v ME tahačů vystoupala na pódium také Steffi Halmová, která skončila na třetí příčce.

Adam Lacko zakončil sezonu čtvrtým místem. Hned za ním dojeli do cíle pátý Jochen Hahn a šestý Norbert Kiss. Hahn si díky odstoupení Saschy Lenze kvůli technickým problémům udržel titul vicemistra. Lenz skončil třetí a Lacko čtvrtý. Téo Calvet se umístil na osmé příčce.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

Formule 1 (Marina Bay)

Velká cena Singapuru

Už pošesté za sebou jsme viděli vítězství Red Bullu. Tentokrát ovšem netriumfoval Max Verstappen, ale Sergio Pérez. Mexičan se ujal vedení už po startu, kdy pokořil Charlese Leclerca. Poté si poradil nejlépe s nástrahami osychající trati a dosáhl na své druhé vítězství v sezoně. Leclerc dojel druhý a Sainz třetí.

Pro vedoucího muže šampionátu Maxe Verstappena šlo o složitý závod. Nizozemec během něj mimo jiné zničil pneumatiky poté, co probrzdil a vycestoval do únikové zóny. Do cíle dojel sice až jako sedmý, v šampionátu ale pořád vede o 104 bodů před Leclercem.

Trápili se například i u Mercedesu. Lewis Hamilton si po kontaktu s bariérou poškodil přední přítlačné křídlo a nakonec dojel až devátý. George Russell doplatil na brzké přezutí na suché pneumatiky nebo také na defekt po kontaktu s Mickem Schumacherem. Kvůli tomu byl klasifikován až jako čtrnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

British Superbike Championship (Donington)

Druhý závod

Tom Sykes zopakoval překvapivé vítězství z prvního závodu. Bradley Ray díky druhému místu opět navýšil náskok v čele průběžného pořadí. Třetí skončil Glenn Irwin. Nejbližší Rayův pronásledovatel Tommy Bridewell obsadil šesté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Poslední závod víkendu patřil Bradleymu Rayovi před bratry Irwinovými. Druhý dojel Andrew a třetí Glenn. Do posledního podniku vstoupí Ray s náskokem 66 bodů před Glennem Irwinem.

Tom Sykes tentokrát na předchozí dvě vítězství nenavázal. Po kolizi s Jasonem O´Halloranem totiž upadl a odstoupil.

Závod byl přerušen červenou vlajkou kvůli vážné nehodě Chrissyho Rousse. Při ní utrpěl zranění hlavy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Invelt Rallye Pačejov

Jan Kopecký si sice zajistil titul mistra republiky už na Barumce, jeho hlad po vítězství ale neutuchá. Triumfoval totiž i v Pačejově, kde vedl od startu do cíle. Na stupně vítězů vystoupali spolu s ním Filip Mareš a Dominik Stříteský.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe Endurance Cup (Barcelona)

Závod

Poslední závod sezony vyhráli Klaus Bachler, Alessio Picariello a Matteo Cairoli. Druzí dojeli Alessandro Pierguidi, Alessio Rovera a Antonio Fuoco. Třetí příčku brala posádka Mirko Bortolotti - Jack Aitken - Albert Costa.

Nejvíce důvodů k radosti ale měli v cíli u stáje AMG Team Akkodis ASP. Raffaele Marciello, Daniel Juncadella a Jules Gounon sice dojeli pátí, stali se ale šampiony.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

NASCAR Cup Series (Talladega)

54th Annual YellaWood 500

Pomyslné čtvrtfinále letošního NASCAR zahájil vítězně Chase Elliott.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Jan Kopecký via Facebook

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.