Víkendový přehled: Fernández opanoval MXGP v Argentině, Byron se stal prvním letošním dvojnásobným vítězem NASCAR

Sledovali jsme pro vás nejdůležitější motoristické podniky druhého březnového víkendu.

Sobota 11. března

Extreme E (Neom)

První závod

Nová sezona Extreme E začala vítězně pro stáj Veloce. Do cíle finálového klání sice dorazili jako první Johan Kristoffersson a Mikaela Ählin-Kottulinská, Švédka ale překročila rychlost v pomalé zóně a po penalizaci 136 sekund tak byla posádka stáje Rosberg X Racing odsunuta až na třetí pozici. Vítězství tak slavili Kevin Hansen s Molly Taylorovou. Druzí skončili Laia Sanzová a Mattias Ekström.

Pro stáj Lewise Hamiltona, která loni získala s Cristinou Gutiérrezovou a Sébastienem Loebem titul, nezačala sezona nejlépe. Tým letos vstupuje do sezony s obměněnou sestavou. Loeba totiž nahrazuje jamajský rallyekrosař Fraser McConnell. V kvalifikační fázi sice dvojice obsadila dělené první místo, finále ale nedokončila poté, co McConnella postihly technické problémy.

Do cíle finálové jízdy nedorazila ani posádka stáje Chipa Ganassiho ve složení Amanda Sorensenová a RJ Andreson. Anderson totiž havaroval už v úvodním kole. Právě kvůli tomuto incidentu byla v kontrolním bodě 17 vyhlášena pomalá zóna.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MotoAmerica (Daytona 200)

Závod

Letošní ročník závodu Daytona 200 vyhrál Josh Herrin, který v těsném finiši udolal o pouhých 70 tisícin Joshuu Hayese. Třetí skončil Cameron Petersen. Český jezdec Kamil Holán na loňské 15. místo nenavázal a do cíle nedojel.

 

Neděle 12. března

GT Winter Series (Barcelona)

Výsledky ZDE

Extreme E (Neom)

Druhý závod

Druhý závod Extreme E v Neomu, měl stejné složení stunů vítězů jako ten první, pořadí ale bylo jiné. Pro vítězství si tentokrát dojela posádka stáje Acciona Sainz ve složení Mattias Ekström a Laia Sanzová. Sobotní vítězové Kevin Hansen a Molly Taylorová tentokrát dojeli druzí. Stáj Rosberg X Racing a její jezdci Johan Kristoffersson s Mikaelou Ählin-Kottulinskou zopakovali třetí místo ze soboty.

Další nevydařený závod za sebou má tým Lewise Hamiltona. Cristina Gutiérrezová a Fraser McConnell tentokrát nedokázali postoupit ani do finále. V takzvaném "závodě vykoupení", kde se rozhoduje o pořadí na 6.-10. příčce, si vyjeli alespoň šestou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Villa la Angostura)

První závod MX2

Jago Geerts potvrdil v první jízdě roli favorita a dojel si pro vítězství. O jeho vítězství během závodu vážně usilovali Thibault Benistant a Kay de Wolf, oba ale nakonec skončili na zemi. Benistant dokázal i přesto dojet druhý. De Wolf skončil šestý. Třetí pozici bral Andrea Adamo.

Výsledky ZDE

První závod MXGP

Úvodní jízda nejvyšší kategorie skončila vítězstvím Jorgeho Prada ze stáje Gas Gas. Druhý skončil Romain Febvre a třetí i navzdory pádu Maxime Renaux.

Dvojnásobný šampion MXGP Jeffrey Herlings dokončil svou první jízdu po návratu na čtvrté příčce. Nizozemec vynechal celou sezonu 2022 kvůli zlomenině levé paty.

Zatímco loni neobhajoval kvůli zranění svůj titul Herlings, letos je situace podobná u Tima Gajsera. Slovinec si před sezonou zlomil pravou stehnenní kost při závodě italského šampionátu. Očekává se, že zmešká zhruba polovinu sezony.

Výsledky ZDE

Druhý závod MX2

Ani ve druhém závodě nenašel Jago Geerts přemožitele. Druhý dojel Kevin Horgmo a třetí místo z úvodní jízdy zopakoval Andrea Adamo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Tim Gajser sice chybí, i tak ale Hondě přinesla druhá jízda vítězství. Pro triumf si dojel Rubén Fernández. Navrátilci Jeffreymu Herlingsovi se tentokrát podařilo vybojovat dokonce druhé místo. Třetí skončil Jeremy Seewer.

Vítěz první jízdy Jorge Prado se tentokrát musel spokojit se šestým místem.

Kombinace pátého místa z první jízdy a triumfu ze druhého závodu udělala z Rubéna Fernándeze celkového vítěze argentinského podniku. Druhý skončil Jeffrey Herlings a třetí Jorge Prado. I přesto je to ale Prado, kdo půjde do druhého podniku sezony na Sardinii jako lídr průběžného pořadí. Španělovi pomohlo 10 bonusových bodů za vítězství v kvalifikaci. Fernández ztrácí dva body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallye (Rallye Serras de Fafe)

Sezonu rallyeového mistrovství Evropy otevřel vítězně Hayden Paddon. Novozélandský závodník rozhodl o svém triumfu na poslední rychlostní zkoušce, kdy překonal Mikka Heikkilu. Fin vedl už od soboty, na poslední erzetě ho ale postihl defekt pneumatiky, který ho odsunul až na osmou příčku.

Paddon už sice v minulosti vyhrál jednu soutěž WRC, V ERC ale tento víkend triumfoval vůbec poprvé. Šlo navíc o první případ, kdy podnik mistrovství Evropy ovládl vůz značky Hyundai.

Jako druhý dojel do cíle další někdejší vítěz WRC Mads Ostberg. Nor se během soboty přetahoval o vedení s Heikkilou a Craigem Breenem. Jeho výsledná ztráta na Paddona nakonec činila 10,8 sekundy. Stupně vítězů doplnil Georg Linnamäe. Estonec skončil třetí.

Jezdec WRC Craig Breen, pro kterého šlo na evropské scéně o jednorázový start (s vozem Hyundai i20 N Rally2 má v plánu portugalský šampionát), nakonec obsadil šesté místo. Z boje o vítězství vyřadil Ira sobotní defekt. V neděli se pak přidaly potíže s posilovačem řízení a navíc divoký moment na RZ14, kdy se málem přetočil.

Ideální vstup do sezony nezažil obhájce titulu Efrén Llarena. Španěl se po celý víkend trápil a nakonec se umístil jako sedmý.

Pro české barvy nedopadla soutěž dobře. Pro Erika Caise sice začala druhým časem na superspeciálce, už během soboty se ale propadl na sedmou příčku a v neděli odstoupil poté, co ulomil kolo. Naděje Filipa Mareše na solidní výsledek vyhasly už v sobotu. Během ní totiž musel odstoupit kvůli poškozenému zavěšení. V neděli ho sice potkal defekt, do cíle ale zvládl dojet a v absolutním pořadí byl klasifikován na 47. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

NASCAR Cup Series (Phoenix Raceway)

Závod

Závod ve Phoenixu přinesl podobný závěr jako předchozí závod v Las Vegas. William Byron překonal v závěru Kyla Larsona a získal druhé vítězství v řadě. Stal se tak prvním závodníkem, který letos dokázal triumfovat více než jednou. Druhý skončil Ryan Blaney a třetí Tyler Reddick. Larson nakonec obsadil čtvrtou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: Rubén Fernández via Facebook

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.