Víkendový přehled: Pro Černého skončilo rallyekrosové mistrovství Evropy havárií, Bautista je superbikovým šampionem

Finálové podniky WEC i WRC, návrat WTCR do akce po třech měsících i sprintový víkend F1 v Brazílii. Ani během druhého listopadového víkendu nebyla nouze o kvalitní motorsport.

Pátek 11. listopadu

FIA WTCR (Sáchir)

První závod

Mikel Azcona udělal ve WTCR další krok za titulem. Jezdec dovezl svůj vůz Hyundai Elantra k dalšímu vítězství a jelikož jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Néstor Girolami skončil čtvrtý, navýšil Azcona svůj náskok na 53 bodů. Aby si zajistil titul už v Bahrajnu, musel být po zítřejším závodě jeho náskok vyšší než 65 bodů.

Spolu s Azconou vystoupali na stupně vítězů také jeho týmový kolega Norbert Michelisz a Nathanaël Berthon. Zatímco Maďar obsadil druhou pozici, jezdec stáje Comtoyou byl klasifikován jako třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sobota 12. listopadu

MS superbiků (Mandalika)

Supersport první závod

Dominique Aegerter se stal podruhé v řadě šampionem MS supersportů. Švýcar sice rozhodně nezažil nejlepší závod v letošní sezoně a do cíle dojel pouze jako čtvrtý, jeho hlavní soupeř v boji o titul Lorenzo Baldassarri ale po pádu nedokončil a díky tomu má Aegerter jistotu titulu již tři závody před koncem sezony.

Pro své první vítězství v MS supersportů po pěti letech si dojel Niki Tuuli. Na stupně vítězů se podívali také druhý Federico Caricasulo a třetí Can Öncü.

Český jezdec Ondřej Vostatek své bodové konto nerozšířil. Cílem projel jako sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Superbike první závod

Toprak Razgatlioglu vyhrál první indonéský závod a oddálil tak korunovaci Álvara Bautisty. Španěl obsadil druhou příčku a jeho náskok před jezdcem Yamahy se ztenčil na 77 bodů. Pokud Bautista povede po skončení nedělního programu o více než 62 bodů, stane se novým šampionem.

Za Razgatliogluem a Bautistou dojel v sobotu na třetí pozici Jonathan Rea. Jezdec Kawasaki po tomto výsledku definitivně vypadl ze hry o titul.

Radost mohli mít u česko-japonské stáje MIE Racing Honda. Ta se totiž poprvé od červencových závodů v Mostě vrátila na body. Postaral se o to Hafizh Syahrin. Malajsijec skončil třináctý. Po bodech sahal i Leandro Mercado. Poté ale Argentince potkaly technické problémy a nakonec odstoupil.

U Olivera Königa pokračuje čekání na body. Jezdec stáje Orelac ovšem vyrovnal svůj dosud nejlepší výsledek v šampionátu. Skončil na 16. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Světový pohár FIA v cross-country bajách (Saudi Baja)

Saudi Baja skončila úspěchem pro české barvy. Miroslav Zapletal totiž nestačil pouze na Jazída al-Rajhího a obsadil druhé místo. Celkově třetí dojel Fernando Alvarez.

Slavit mohli i u stáje Buggyra. Aliyyah Kolocová totiž skončila pátá absolutně, druhá mezi lehkými prototypy a první v blízkovýchodním hodnocení.


Průběžné pořadí blízkovýchodního poháru ZDE
Průběžné pořadí světového poháru ZDE

 

FIA WTCR (Sáchir)

Druhý závod

Mikela Azconu už může ve WTCR připravit o titul snad jen zázrak. Španěl dojel v neděli na čtvrtém místě. Opět ale porazil svého soupeře v boji o titul Néstora Girolamiho. Jezdec stáje Münnich Motorsport byl klasifikován až jako devátý. To znamená, že před posledními dvěma závody činí rozestup mezi Azconou a Grolamim už 60 bodů. Během posledního podniku jich ale bude ve hře už jen 65.

Mikel Azcona sice na sobotní vítězství nenavázal, i tak jsme ale mohli vidět vítězství vozu Hyundai Elantra stáje BRC. Jako první totiž projel cílem Norbert Michelisz. Pro šampiona z roku 2019 jde o první triumf od loňského druhého závodu v Mostě. Na druhém místě skončil Esteban Guerrieri a na třetím navrátilec Nicky Catsburg.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA WEC (8 hodin Bahrajnu)

Závod

Nadvláda Toyoty ve WEC pokračuje. Brendon Hartley, Sébastien Buemi a Rjó Hirakawa totiž skončili na druhém místě a zajistili si tak titul. Pro triumf si dojela druhá posádka Toyoty, kterou tvořili José María López, Mike Conway a Kamuj Kobajaši.

Pro Hartleyho, Buemiho a Hirakawu byli před začátkem víkendu největší hrozbou piloti Alpine Nicolas Lapierre, Matthieu Vaxiviere a André Negrao. Ti ztráceli ze druhého místa na lídry pouhý bod. V Bahrajnu na ně ale nestačili a dojeli až třetí.

V kategorii LMP2 se stali šampiony António Félix da Costa, Will Stevens a Roberto González. V LMP2 Pro-Am jsou šampiony Nicklas Nielsen, Francois Perrodo a Alessio Rovera. James Calado a Alessandro Pier Guidi slaví LMGTE PRo a v LMGTE Am Ben Keating, Henrique Chaves a Marco Sorensen.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

Clio Cup Series (Barcelona)

První závod

Pro Tomáše Pekaře skončil první závod víkendu osmým místem. Pro vítězství si dojel David Pouget před Marcem Guillotem a Anthonym Juradem.

Závod se oproti původním plánům o něco protáhl. Po úvodním incidentu totiž byly vyvěšeny červené vlajky.

Výsledky ZDE
 

F1 (Velká cena Brazílie)

Sprint

Mercedes získal své první letošní vítězství, i když zatím jenom ve sprintovém závodě. Triumf si totiž připsal George Russell. Brit o svém triumfu rozhodl, když ve druhé polovině sprintu předjel Maxe Verstappena.

Za Russellem dorazili do cíle Carlos Sainz s Lewisem Hamiltonem. Zatímco pilot Ferrari obsadil druhou příčku, sedminásobný mistr světa skončil třetí. Jelikož se ale Sainz na zítřejším startovním roštu propadne o pět míst kvůli výměně motoru, bude stát Hamilton v první řadě po boku svého parťáka Russella.

Max Verstappen nakonec dorazil do cíle až jako čtvrtý. Nizozemcovi se jednak nevyplatila sázka na střední směs pneumatik, ale také si poškodil přední křídlo při kontaktu s Carlosem Sainzem.

Sergio Pérez zvýšil svůj náskok v boji o titul vicemistra s Leclercem. Mexičan totiž projel cílem jako pátý, zatímco Leclerc šestý. Překvapivý vítěz kvalifikace Kevin Magnussen se podle očekávání brzy začal propadat a nakonec získal pouze bod za osmou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 13. listopadu

MS superbiků (Mandalika)

Superbike superpole závod

Toprak Razgatlioglu ovládl i superpole závod a ukrojil daších šest bodů z náskoku Álvara Bautisty. Španěl totiž obsadil pouze čtvrté místo a jeho celkové vedení se ztenčilo na 71 bodů. Pokud ale bude po druhém závodě vést o více než 62 bodů, bude moci slavit titul.

Za Razgatliogluem dojel v superpole závodě na druhém místě Jonathan Rea. Na stupně vítězů se vešel také týmový kolega Razgatlioglua Andrea Locatelli.

Oliver König tentokrát dopadl o něco hůře než v prvním závodě a dojel na 18. místě. Nebodovali ani jezdci česko-japonské stáje MIE Racing Honda. Hafizh Syahrin byl patnáctý a Leandro Mercado šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Supersport druhý závod

I neděle přinesla Dominiqu Aegerterovi radost. Zatímco v sobotu si zajistil titul, tentokrát zvítězil. Na druhém místě se umístil Stefano Manzi a na třetím Can Öncü.

Český jezdec Ondřej Vostatek nebodoval ani ve druhém závodě víkendu. Obsadil 21. pozici.

Závod ukončily už šest kol před koncem červené vlajky. Mohl za to pád sobotního vítěze Nikiho Tuuliho, po kterém zůstal jeho stroj ležet nebezpečným způsobem na dráze. Fin byl do doby své nehody zapojen do bitvy o stupně vítězů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Superbike druhý závod

Letošním superbikovým mistrem světa je Álvaro Bautista. Španělský jezdec si titul zajistil druhým místem. Pro vítězství si i v závěrečné jízdě dojel Toprak Razgatlioglu. Třetí skončil Jonathan Rea.

Radovat se mohli i čeští fanoušci. Oliver König totiž obsadil 15. pozici a získal svůj první bod v šampionátu.

Bodovala i česko-japonská stáj MIE Racing Honda. Hafizh Syahrin totiž dojel čtrnáctý. Leandro Mercado byl klasifikován na 17. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v rallye (Japonská rallye)

Letošní sezona WRC končí dvojitým vítězstvím Hyundai. Pro triumf si dojel Thierry Neuville a druhý skončil při posledním startu za jihokorejskou značku Ott Tänak. Pódiem potěšil domácí fanoušky Takamoto Kacuta.

Více než zdatným soupeřem Neuvilla v boji o vítězství byl dlouho Elfyn Evans. Jezdec Toyoty po pátku vedl a v sobotu se nacházel s těsným rozestupem na druhé pozici. Během neděle ale poškodil kolo a kvůli výměně se propadl až na pátou pozici.

Už v pátek musel měnit kolo Sébastien Ogier, který v cíli obsadil čtvrtou příčku. Letošního šampiona Kalleho Rovanperu zdržely v sobotu dva defekty a kvůli nim skončil až dvanáctý.

Vydařenou premiéru ve WRC zažil bývalý pilot F1 Heikki Kovalainen. Ten obsadil se Škodou Fabia R5 čtvrté místo ve WRC2. Kromě toho skončil desátý celkově a bere tak jeden bod.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Barcelona)

Druhý závod

Tomáš Pekař nezažil ideální rozlučku se sezonou. Po potížích v závěru totiž obsadil až 16. místo. Vítězem posledního závodu se stal Nicolas Milan před Anthonym Juradem a Davidem Pougetem.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MS v rallyekrosu (Nürburgring)

Letošní suverén Johan Kristoffersson ovládl i poslední závod sezony. Letošní ročník mu tak přinesl osm prvenství z deseti podniků.

Jako druhý sice projel ve finále cílem Kevin Hansen, později byl ale diskvalifikován kvůli technickému prohřešku. Na druhou pozici se tak posunul Niclas Grönholm, který si díky tomuto výsledku zajistil celkový bronz. Grönholm může děkovat i své týmové kolegyni Klaře Anderssonové. Původně se totiž do finále nekvalifikoval, Anderssonová se ale startu ve finále vzdala a umožnila mu tak startovat.

Třetí skončil na Nürburgringu letošní vicemistr Timmy Hansen.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

ME v rallyekrosu (Nürburgring)


Pro českého závodníka Jana Černého neskončila letošní sezona třídy Euro RX3 slavně. Český jezdec sice zprvu bojoval o vítězství, poté ale kolidoval s Kobem Pauwelsem a narazil se svou Škodou Citigo do zdi, po čemž si ulomil pravé přední kolo a odstoupil. V konečném pořadí šampionátu končí Černý jako třetí.

Poslední závod sezony vyhrál už jistý šampion Kobe Pauwels. Druhý skončil Jens Hvaal a třetí Damian Litwinowicz.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

F1 (Velká cena Brazílie)

Závod

Mercedes získal první letošní triumf ve velké ceně, a to hned dvojité. Na okruhu Interlagos si totiž pro svůj první triumf ve F1 dojel George Russell před Lewisem Hamiltonem. Sedminásobný mistr světa bral stříbrnou příčku i přesto, že měl v úvodu kolizi s Maxem Verstappenem, po které se propadl na osmé místo. Stupně vítězů doplnil třetí Carlos Sainz.

Verstappen si při incidentu s Hamiltonem poškodil přední přítlačné křídlo a musel do boxů. Nakonec dojel na šestém místě. Vyvolal ale kontroverze. V závěru ho totiž před sebe pustil týmový kolega Sergio Pérez, který se trápil na střední směsi pneumatik. Red Bull chtěl, aby Verstappen dohnal Leclerca, se kterým Pérez bojuje o titul vicemistra. Mexičanovi stáj přislíbila, že pokud Verstappen pilota Ferrari nedožene, vrátí Pérezovi pozici zpět. To se ale nestalo a Pérez se v cíli zlobil.

Charles Leclerc nakonec dojel čtvrtý. Ani jemu se ale nevyhnuly potíže. V úvodu ho sestřelil Lando Norris a po nárazu do zdi musel k mechanikům. Do posledního závodu v Abú Zabí půjdou Leclerc s Pérezem bodově vyrovnaní.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Ducati

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.