Víkendový přehled: Rossi poprvé na pódiu v GT World Challenge Europe, Nikodém vítězný na úvod ME v autokrosu

Druhý květnový víkend přinesl další nášup závodů. V našem víkendovém přehledu jste mohli sledovat všechny důležité podniky.

Sobota 13. května

Jihoafrický šampionát v dálkových rallye (Sugarbelt 400)

První start s vozem kategorie T1 skončil pro Aliyyah Kolocovou 22. příčkou celkově a šestým místem v hodnocení T1.

MS silničních motocyklů (Le Mans)

První závod MotoE

První závod MotoE se statusem mistrovství světa přinesl velkou bitvu o vítězství mezi dvěma Španěly. Až do posledního kola sváděli boj o triumf Jordi Torres a Hector Garzó. Nakonec se radoval Torres, zatímco Garzo se musel spokojit se druhým místem. Na stupních vítězů dojel i třetí Randy Krummenacher.

Šampion z roku 2019 Matteo Ferrari ukázal během závodu dobrou rychlost. V úvodu totiž sváděl boj o vítězství s Garzem. Italovo účinkování ale nakonec skončilo pádem. Složitý pro něj navíc bude i druhý závod. Ferrari totiž v první jízdě spadl pod žlutými vlajkami, za což si vysloužil penalizaci dlouhého kola.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sprint MotoGP

Francouzský sprint ovládl Jorge Martín. Za ním dojeli druhý Brad Binder se třetím Francescem Bagnaiou.

Marc Márquez dokončil svůj první sprint po návratu jako pátý. Jezdec Hondy nestačil jen těsně na Lucu Mariniho.

Domácí fanoušky nepotěšil Fabio Quartararo. Šampion z roku 2021 totiž havaroval a do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MotoE

Mužem druhého závodu se stal Matteo Ferrari. Jezdec stáje Gresini sice do závodu vstupoval s penalizací dlouhého kola za nehodu při žlutých vlajkách v úvodní jízdě, i přesto ale dokázal vyhrát.

Ferrari zářil už od začátku. Nejprve si v čele vybudoval více než vteřinový náskok. Pak si sice musel odpykat penalizaci a spadl na třetí příčku, tuto ztrátu ale dokázal dohnat. O svém vítězství rozhodl v posledním kole, kdy předjel Jordiho Torrese.

Torresovi muselo tentokrát stačit druhé místo. Španěl i přesto odjíždí z Le Mans jako lídr průběžného pořadí. Hector Garzo byl dalším jezdcem, který zopakoval stupně vítězů z první jízdy. Tentokrát skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Česká trophy v ecoRally (Rallye Morava)

I při druhém letošním podniku triumfoval Michal Žďárský s Hyundaiem Kona. Druhý skončil Ondřej Hunčovský (Volkswagen e-UP) a třetí Kryštof Hájek (Peugeot e-208).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MMČR v mini racingu (Vysoké Mýto)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Histo Cup (Automotodrom Brno)

Výsledky ZDE

Španělský superbikový šampionát (Valencie)

První závod Supersport NG

První start Ondřeje Vostatka po onemocnění mononukleózou skončil pátým místem. Vítězem se stal Simon Jespersen před Danielem Muňozem. Eric Fernández letos poprvé nezvítězil a musel se spokojit se třetí příčkou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Český tým New2 Project se mohl v prvním závodě radovat z pódiového výsledku. Steven Odendaal totiž nestačil pouze na vítězného Iva Lopese a skončil druhý. Třetí pozici obsadil Roman Ramos.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Sachsenring)

První závod

Filip Novotný zahájil druhý letošní závodní víkend sedmým místem. Bodoval i Jan Verner. Ten dorazil do cíle jako patnáctý. V hodnocení Austrian Junior Cupu, který jede tento víkend společně s Northern Talent Cupem, obsadil čtvrtou pozici.

Vítězem se stal Rocco Sessler před Juliusem Frellsenem a Matteem Masilim.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Extreme E (Dumfries a Galloway)

První závod

Třetí závod sezony přinesl první letošní triumf úřadujícím šampionům. Radovala se totiž stáj Lewise Hamiltona s posádkou ve složení Fraser McConnell a Cristina Gutiérrezová.

Jamajsko-španělská dvojice sice slavila vítězství, cílem přitom jejich vůz projel až jako druhý. Z prvního místa se totiž mohli původně radovat Catie Munningsová a Timmy Hansen. Dvojice ale byla později penalizována trestem ve výši 15,3 sekundy, neboť strávila v zóně pro střídání jezdců kratší dobu, než povolují pravidla. Kvůli tomu se posádka stáje Andretti propadla na druhé místo.

Pohár si odnesl i tým Carl Cox Motorsport, který letos v Extreme E účinkuje premiérovým rokem. Na třetím místě totiž skončili Christine GZ a Timo Scheider.

Zatímco Lewise Hamiltona mohlo těšit první letošní vítězství svého týmu, jeho někdejší rival Nico Rosberg tolik důvodů k radosti neměl. Jeho jezdec Johan Kristofferssson totiž ve finálové jízdě havaroval. Kvůli tomu obsadila stáj Rosberg X Racing až páté místo.

Nedařilo se vítězům z prvního podniku. Jak posádka stáje Acciona Sainz, tak dvojice týmu Veloce se totiž do finále neprobojovaly. Zatímco Laia Sanzová a Mattias Ekström (Acciona Sainz) obsadili po výhře v závodě vykoupení celkovou šestou příčku, Molly Taylorová s Kevinem Hansenem (Veloce) skončili na sedmé příčce. Sanzová s Ekströmem se dostali do čela šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS sajdkár (Sachsenring)

Sprint

Český spolujezdec Ondřej Sedláček a jeho jezdec Peter Kimeswenger zahájili sezonu 13. místem. Z vítězství se radovali Ben a Tom Brichalllové.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Sachsenring)

První závod Supersport 300

Petr Svoboda nezačal letos slibně pouze MS třístovek. Zadařilo se mu totiž i na úvod německého mistrovství. Nestačil pouze na Dustina Schneidera s Walidem Khanem a obsadil třetí místo.

Adéla Ouředníčková zahájila sezonu 21. místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Sports Cup Deutschland (Hockenheimring)

První závod Drivers Competition Pro

V prvním závodě sezony se zadařilo českým barvám. Vítězem se totiž stal Tomáš Urban. Jaroslav Mikoláš skončil čtvrtý a Josef Hrdlička sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

TCR Europe (Pau)

První závod

Dušan Borković se po pěti letech vrátil na nejvyšší stupeň TCR Europe. Srb rozhodl o svém prvenství už v úvodu, když zdolal vítěze kvalifikace Viktora Anderssona, kterému se start nepovedl. Od té doby už vedl celý závod a vybojoval svůj čtvrtý triumf v sérii.

Na druhém místě dorazil do cíle Kobe Pauwels. Třetí skončil Isaac Smith.

Z vítězů prvního podniku dopadl lépe Tom Coronel, který dorazil do cíle jako šestý. John Filippi skončil na sedmém místě. Coronel tak nyní vede průběžné pořadí.

Viktor Andersson nakonec do cíle nedojel. Na jeho voze se totiž objevily technické problémy a už na konci prvního zamířil do boxů. Tam již zůstal.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIM Speedway GP (Varšava)

Domácí fanoušci se vítězství svého hrdiny nedočkali. Bartosz Zmarzlik se totiž musel spokojit se třetím místem. Z triumfu se radoval švédský závodník Fredrik Lindgren. Druhý dojel Jack Holder.

Finálová jízda musela být přerušena. Došlo totiž ke kolizi právě mezi domácím Zmarzlikem a Jasonem Doylem. Za viníka byl označen Doyle a byl z finále vyloučen.

Zmarzlik a Lindgren nyní mají v šampionátu shodný počet 36 bodů a dělí se o první příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Indianapolis)

Závod

Pátý závod, pátý vítěz. V Indianapolis triumfoval šampion z roku 2021 Álex Palou a stal se novým lídrem šampionátu. Španěl na prvním místě vystřídal Marcuse Ericssona, který dojel pouze jako osmý.

Na stupních vítězů byl Palou obklíčen jezdci McLarenu. Druhý totiž dojel Patricio O´Ward a třetí Alexander Rossi.

Vítěz kvalifikace Christian Lundgaard se propadl mimo stupně vítězů. Dán nakonec skončil jako čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 14. května

MMČR na přírodních okruzích (Staré Město)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Sachsenring)

První závod Superbike

Novou sezonu německých superbiků otevřel suverénním vítězstvím Ilja Mychalčyk. Ukrajinský jezdec sice do závodu vyrážel jako třetí, hned v úvodní zatáčce se ale stal lídrem a poté už kraloval. Druhý skončil Florian Alt a třetí Hannes Soomer.

Loňský šampion Markus Reiterberger letos titul neobhajuje. Čtyřnásobný německý mistr se kromě vytrvalostního MS soustředí na působení v asijském šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

Úvodní jízdu supersportů ovládl Melvin van der Voort. Druhý dojel Twan Smits a třetí Thomas Gradinger.

Z Čechů dopadl nejlépe osmý Štěpán Zuda. Bodoval i Filip Feigl, který si připsal tři body za 13. příčku. Michal Prášek sice havaroval, přesto ale dojel šestnáctý. Petr Feigl byl klasifikován na 17. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport 300

Petr Svoboda byl i ve druhé jízdě zapojen do boje o nejvyšší příčky. Nakonec skončil pátý. Adéla Ouředníčková byla tentokrát klasifikována na 29. pozici.

Z vítězství se radoval Iňigo Iglesias před Lennoxem Lehmannem a Dirkem Geigerem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Druhý závod přinesl triumf Florianu Altovi. Na stupně vítězů se podívali také druhý Patrick Hobelsberger se třetím Hannesem Soomerem.

Pro vítěze prvního závodu Ilju Mychalčyka dopadla druhá jízda o poznání hůře. Ukrajinec, který po otočení roštu startoval až jako devátý, upadl už v první zatáčce a do cíle tak nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Melvin van der Voort nebyl poražen ani při druhé víkendové jízdě. Druhý skončil Twan Smits a třetí Andreas Kofler.

Všichni čtyři čeští závodníci tentokrát bodovali. Michal Prášek obsadil šesté místo, Štěpán Zuda sedmé, Filip Feigl osmé a Peter Feigl třinácté.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Le Mans)

Závod Moto3

Daniel Holgado si upevnil celkové vedení ve třídě Moto3. Španěl si totiž v Le Mans dojel pro druhý letošní triumf. Jen těsně za ním projel cílem na druhé příčce Ajumu Sasaki. Třetí skončil Jaume Masía, který za sebou v závěru udržel Ivána Ortolu. Vítěz předchozích dvou velkých cen se tak nyní musel spokojit se čtvrtou pozicí.

Holgado momentálně vede s náskokem 21 bodů. O druhé místo se dělí Ortola s Masíou. Diogo Moreira v Le Mans po pádu nedojel a propadl se ze druhé příčky na čtvrtou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod Moto2

Filip Salač zajel svůj nejlepší letošní závod. V Le Mans totiž dorazil do cíle jako druhý hned za vítězným Tonym Arbolinem, kterého v závěru dotahoval.

Arbolino může být spokojen nejen díky dalšímu vítězství, ale také díky výraznému navýšení náskoku před Pedrem Acostou v průběžném pořadí šampionátu. Španěl totiž deset kol před koncem upadl ze druhého místa a cíl neviděl. Ital tak nyní vede před Acostou o 25 bodů. Před příjezdem do Le Mans byli bodově vyrovnaní.

Kromě Arbolina a Salače dojel na stupních vítězů i Alonso López. Ten obsadil třetí příčku.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. Mohl za to incident, při kerém skončil závod pro Alberta Arenase, Manuela Gonzáleze a Aróna Caneta.

Šťastná nebyla Velká cena Francie ani pro vítěze závodu v Jerezu a současně nejrychlejšího muže francouzské kvalifikace Sama Lowese. Brit ještě před červenými vlajkami upadl. Před restartem závodu pak nestihl kvůli opravám vyjet včas na rošt a musel startovat z boxů. Nakonec bral alespoň bod za 15. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Marco Bezzecchi se vrací do hry. Jezdec stáje Valentina Rossiho si totiž připsal při závodě plném pádů druhé letošní vítězství. Vítěz sprintu Jorge Martín skončil druhý a třetím místem potěšil domácí fanoušky Johann Zarco.

Bezzecchiho dostalo druhé vítězství zpět do boje o titul. Pro lídra průběžného pořadí Francesca Bagnaiu totiž skončil závod už v úvodu po kolizi s Maverickem Viňalesem. Nyní tak vede před Bezzecchim o pouhý bod.

Zazářil mimo jiné Augusto Fernández. Loňský šampion Moto2 si totiž dojel pro čtvrté místo, což je jeho dosud nejlepší výsledek v kariéře. Bodovat dokázal při svém návratu i Danilo Petrucci. Ital, který u tovární Ducati zaskakoval za zraněného Eneu Bastianiniho, dorazil do cíle jako jedenáctý.

Kromě Bagnaiy nedorazil do cíle například ani Marc Márquez. Jezdec Hondy přitom směřoval ke stupňům vítězů. Tři kola před koncem ale šel k zemi ze třetí příčky. Na zemi skončili rovněž Jack Miller nebo Luca Marini s Álexem Márquezem. Poslední dva zmínění kolidovali. Do cíle dorazilo jen 13 jezdců.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Histo Cup (Automotodrom Brno)

Výsledky ZDE

Španělský superbikový šampionát (Valencie)

Druhý závod Supersport NG

Ondřej Vostatek si ve srovnání s prvním závodem polepšil. Do cíle dojel jako čtvrtý. Z vítězství se tentokrát radoval Andy Verdoia před Danielem Muňozem a Ericem Fernándezem. Vítěz úvodní jízdy Simon Jespersen šachovnicovou vlajku neviděl.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Druhý superbikový závod přinesl českou radost. Triumfoval totiž jezdec stáje New2 Project Steven Odendaal. Druhý skončil Naomiči Uramoto a třetí lídr šampionátu Ivo Lopes.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Brands Hatch)


První závod

Sprintová sezona GT World Challenge Europe začala vítězně pro Raffaeleho Marciella s Timurem Boguslavskim. Dvojice stáje AKKODIS ASP Team kralovala po celý závod, v závěru ale musela čelit tlaku ze strany Ricarda Fellera. Švýcar ale neuspěl a spolu se svým parťákem Mattiou Drudim obsadil druhé místo. Třetí skončila posádka Charles Weerts a Dries Vanthoor, tedy loňští sprintoví šampioni.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

V prvním závodě sice Mattia Drudi s Ricardem Fellerem zvítězit jen těsné nedokázali, v závěrečné jízdě si ovšem spravili chuť. Italsko-švýcarská dvojice sice vyrážela do závodu až jako sedmá, vyplatila se jí však brzká zastávka v boxech.

Drudi s Fellerem se mohli v závěrečné jízdě radovat nejen z vítězství, ale také z posunu do čela šampionátu. Vítězové úvodní jízdy Raffaele Marciello a Timur Boguslavskij totiž tentokrát obsadili pouze šesté místo.

Hrdinou závodu se ovšem stal v očích mnoha fanoušků Valentino Rossi. Sedminásobný šampion královské kubatury mistrovství světa silničních motocyklů obsadil se svým parťákem Maximem Martinem druhé místo. To znamená, že vybojoval své první pódiové umístění v šampionátu.

Charles Weerts a Dries Vanthoor zopakovali bronz z prvního závodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

WRC (Portugalská rallye)


Kalle Rovanperä se konečně dočkal svého prvního letošního vítězství. Úřadující šampion ovládl v Portugalsku deset z celkových 19 rychlostních zkoušek včetně závěrečné powerstage. Druhému Danimu Sordovi nadělil 54,7 sekundy. Třetí skončil Esapekka Lappi.

Bez potíží se soutěž neobešla u favoritů jako Ott Tänak nebo Thierry Neuville. Zatímco Estoncovi se během soutěže svlékla pneumatika z ráfku, k čemuž se přidaly potíže s hybridem, Neuville měl v neděli problémy s turbem. Zatímco Tänak obsadil čtvrtou příčku, Neuville skončil pátý. Belgičan byl přitom ještě po sobotě třetí.

Daleko hůře ale dopadl Elfyn Evans. Britský jezdec na chorvatský triumf nenavázal a hned v pátek havaroval. Tento incident ho vyřadil z celého zbytku soutěže.

Ve WRC 2 triumfoval Gus Greensmith a ve WRC 3 Roope Korhonen. Eriku Caisovi se ani v Portugalsku nevedlo podle představ. V sobotu totiž urazil kolo. V klasifikaci WRC 2 nakonec skončil až jako dvacátý třetí.

Rovanperu posunulo portugalské vítězství do čela šampionátu. Zde vede o 17 bodů před Tänakem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS sajdkár (Sachsenring)

Hlavní závod

Peter Kimeswenger s Ondřejem Sedláčkem dojeli do cíle hlavního závodu jako devátí. Na nejvyšší stupeň tentokrát vystoupali Ted a Vincent Peugeotovi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Sports Cup Deutschland (Hockenheimring)

Druhý závod Drivers Competition Pro

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Europe (Pau)

Druhý závod

Tom Coronel rozjíždí novou sezonu TCR Europe slibně. Nizozemec vyhrál druhý závod v Pau a upevnil si celkové vedení. Vítěz sobotního klání Dušan Borković se propracoval na druhou pozici. John Filippi dojel třetí.

Vítěz kvalifikace Viktor Andersson si alespoň částečně spravil chuť po sobotních technických problémech. Do cíle dorazil jako pátý. Viktor Davidovski dlouho směřoval za druhou příčkou, pak ale zamířil do boxů kvůli technickým potížím. Nakonec dojel sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Northern Talent Cup (Sachsenring)

Druhý závod

Další body pro české jezdce. Filip Novotný dokončil nedělní jízdu jako osmý a Jan Verner obsadil 14. pozici.

Vítězem se stal Lennox Phommara před Roccem Sesslerem a Juliusem Frellsenem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Extreme E (Dumfries a Galloway)

Druhý závod

Veloce se vrací na výsluní. Molly Taylorová s Kevinem Hansenem si totiž připsali druhý letošní triumf a vrátili se zpět na špici průběžného pořadí.

Ze stupňů vítězů se radovali i stáje McLaren a Chip Ganassi. Zatímco na druhé pozici se umístili Tanner Foust s Emmou Gilmourovou, bronzovou tečku udělali za svým vystoupením ve Skotsku Amanda Sorensenová a RJ Anderson.

Finále se jelo v náročných podmínkách. Jezdci se museli vypořádat s deštěm. Stáje Rosberg X Racing a Acciona Sainz dokonce vůbec nedojeli do cíle. Mohl za to incident, který se odehrál mezi Mikaelou Ählin-Kottulinskou a Laiou Sanzovou.

Vítězové sobotního klání ze stáje X44 nezažili v neděli dobrý den. Fraser McConnell a Cristina Gutiérrezová totiž v tomto případě nepostoupili ani do finále. Závod vykoupení pak skončil pro McConnella nehodou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v autokrosu (Seelow)

Autokrosařské ME otevřeli vítězně Petr Nikodém (SuperBuggy), Marvin Holzleitner (Buggy1600), Arnošt Florián (JuniorBuggy) a David Meat (CrossCar).

V kategorii SuperBuggy obsadili Češi kompletní pódium. Za vítězným Nikodémem totiž skončili druhý Radek Jordák se třetím Petrem Bartošem.  Pohár si odvezl i Jakub Šafránek, který ukořistil bronzový výsledek v JuniorBuggy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Darlington Raceway)

Závod

William Byron zavítal už potřetí do uličky vítězů. Z triumfu se radoval poté, co došlo v závěru ke kolizi mezi Kylem Larsonem a Rossem Chastainem. Ti v tu dobu sváděli boj o první místo. Druhý nakonec skončil Kevin Harvick a třetí Chase Elliott.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pondělí 15. května

IMSA WeatherTech SportsCar Championship (Laguna Seca)

Závod

Na okruhu Laguna Seca zvítězil Cadillac. Postarali se o to Sébastien Bourdaise a Renger van der Zande. Na druhé pozici se umístili Nick Tandy s Mathieuem Jaminetem a na třetí Pipo Derani s Alexanderem Simsem.

V LMP2 triumfovali Steven Thomas a Mikkel Jensen, v GTD Alan Metni a Kay van Berlo a v GTD Pro Daniel Juncadella s Julesem Gounonem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: BMW M Motorsport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.