Víkendový přehled: Řeháček byl v evropských Moto2 kousek od bodu, Bühlerová si v F1 Academy zlepšila náladu

I během třetího květnového víkendu se po řadě okruhů prohánějí závodní vozy. Sledujte všechny důležité akce spolu s námi ve víkendovém přehledu.

Sobota 20. května

ESET Cup (Red Bull Ring)

První závod TCR Eastern Europe

Letošní sezona TCR Eastern Europe poznala prvního jezdce s více než jedním vítězstvím na kontě. Při úvodní jízdě na Red Bull Ringu si totiž dojel pro triumf stylem start-cíl Milan Vuković. Druhý skončil René Kircher a třetí Milenko Vukovič, otec vítězného Milana.

Maťo Homola jen těsně na stupně vítězů nedosáhl a cílem projel jako čtvrtý. I tak ale zůstává lídrem průběžného pořadí, přestože René Kircher dokázal jeho náskok snížit.

Z českých jezdců bodoval Petr Čížek. Jezdec stáje EXPRES AUTO sice původně projel cílem jako jedenáctý, když byl ale Tobias Poschik penalizován a spadl z deváté pozice na jedenáctou, posunul se Čížek na desáté místo. Adam Kout skončil třináctý, Petr Fulín mladší čtrnáctý a Vít Smejkal osmnáctý. Radim Adámek nedojel kvůli technickým problémům.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod ACCR Formula

PHM Racing vstoupilo do seriálu ACCR Czech Formula ve velkém stylu. První závod pro ni totiž skončil dvojitým triumfem. Zvítězil Američan James Egozi před svým parťákem Nadhavudem Bhirombhakdim. Stupně vítězů doplnil Reno Francot ze stáje Jenzer Motorsport.

Ethan Ischer, který po dvou triumfech na Hungaroringu přijel do Rakouska jako lídr šampionátu, nezačal víkend tak dobře jako v Maďarsku. Obsadil šesté místo.

Z českých jezdců dopadl lépe Jiří Šafránek. Miroslav Mikeš se umístil na desáté příčce.

Závod byl odstartován za zpomalovacím vozem. Před startem totiž na Red Bull Ringu lehce sprchlo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Vytrvalostní závod

Filip Salaquara nenašel přemožitele ani ve třetím letošním vytrvalostním závodě. Po vítězství v kvalifikaci kraloval pilot stáje ISR na Red Bull Ringu od startu do cíle. Jako druzí sice původně skončili Piotr Wira s Daanem Pijlem, pak ale dostali třicetisekundový trest za předjíždění během fáze zpomalovacího vozu a spadli až na celkovou devátou příčku a na pátou v rámci GT3. Druhou pozici tak nakonec brali Ernst Kirchmayr s Philippem Baronem. Třetí skončil Miro Konopka, který tentokrát startoval s Lamborghini Huracán GT3.

Z českých zástupců slavilo vítězství nejenom ISR, ale také stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Josef Záruba s Kurtem Wagnerem totiž ovládli třídu GTC.

Pohár si odnáší také posádka stáje Aditis ve složení Radim Adámek a Bartosz Groszek (2. v TCX), Petr Brecka s Karlem Neffem (3. v GTC) a Antonín Herbeck (2. v GTX).

Jeden z největších favoritů Libor Milota neměl šťastný den. Jezdec GT2 Motorsportu sice směřoval za čtvrtým místem, pár minut před koncem ale přejel na výjezdu ze třetí zatáčky obrubník a poškodil si levé přední kolo, kvůli čemuž musel odstoupit.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v závodech do vrchu (Liberec)

První závod

Miloš Beneš pokračuje ve vítězné sérii. V první liberecké jízdě triumfoval před Petrem Vítkem a Davidem Komárkem.

Už pátý letošní důvod k radosti měl Marek Rybníček. Jezdec z Náměště nad Oslavou totiž ani tentokrát nepoznal porážku ve skupině 2 a stále v ní drží stoprocentní úspěšnost. Celkově skončil čtvrtý.

Z vítězství se radovali i u stáje GT2 Motorsport. Zatímco Pavel Bejda triumfoval se svým Porsche 911 ve skupině 3, Jaroslav Prášek ovládl mezi historiky jak kategorii 5, tak divizi 2. Ladislav Šuba první závod nedokončil.

Lukáš Keller ze stáje LK Motorsport mohl být také spokojen. Se svým Mitsubishi Lancer EVO IX si totiž dojel nejen pro vítězství ve třídě E1H+2000, ale také v absolutním pořadí České trofeje.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F1 Academy (Barcelona)

První závod

První závod víkendu v Barceloně přinesl premiérový triumf Emely de Heusové. Cesta závodnice MP Motorsportu za vítězstvím ovšem nebyla přímočará. Dlouho totiž závodu dominovala Lena Bühlerová. Tři kola před koncem ovšem Švýcarku zastavily technické potíže a De Heusová se tak mohla ujmout vedení.

Na druhé místě dojela Abbi Pullingová. Třetí příčku uhájila při souboji s Biancou Bustamanteovou Marta Garcíaová. Španělka si tak i nadále drží první místo v průběžném pořadí.

Jedna z největších soupeřek Garcíaové v boji o titul Hamda al-Qubaisiová do cíle nedojela. Měla sice nakročeno ke třetí pozici, kvůli technickým problémům ale musela zajet do boxů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod

I ve druhém závodě se radovala z triumfu stáj MP Motorsport. Tentokrát ho vybojovala Amna al-Qubaisiová. Ta o svém vítězství rozhodla hned po startu, kdy zdolala Nereu Martíovou. Poté už ji nikdo nezastavil.

Zpočátku se sice zdálo, že si Martíová dojede pro druhou pozici, v závěru ji ale postihly technické potíže a postupně se propadla až na šesté místo. Druhá dojela vedoucí žena šampionátu Marta Garcíaová a třetí Abbi Pullingová.

Vítězka prvního závodu Emely de Heusová se tentokrát musela spokojit s osmým místem. Lena Bühlerová, kterou o triumf v první jízdě připravily až technické potíže, dojela čtvrtá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

24 hodin Nürburgringu (Nürburgring)

Závod

Výsledky ZDE

ME tahačů (Misano)

První závod

Nová sezona ME tahačů začala nejlépe pro Jochena Hahna. Šestinásobný mistr Evropy zvítězil před dalším bývalým šampionem Antoniem Albacetem a Andrém Kursimem.

Původně to vypadalo, že bude tak jako ve většině loňských závodů dominovat Norbert Kiss. Maďarský jezdec začal po startu z pole position ujíždět svým konkurentům. Pak ho ale zastavila technická závada.

Smutná mohla být i Stephanie Halmová. Němka sice směřovala za třetí příčkou, nakonec ale musela odstoupit kvůli defektu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Norbert Kiss ve druhém závodě víkendu ukázal, že i letos s ním soupeři budou mít těžké pořízení. Po výpadku v úvodní jízdě sice Maďar startoval jako poslední, na mokré dráze se ale po velké stíhací jízdě brzy dostal do vedení a zvítězil s náskokem 23 sekund před Saschou Lenzem.

O třetí místo svedli velkou bitvu Antonio Albacete s Jochenem Hahnem. Jako třetí sice původně projel cílem Hahn, poté ale dostal pětisekundový trest a propadl se na pátou pozici. Bronzové umístění tím pádem zdědil Albacete.

Pokračovala smůla Stephanie Halmové. Na jejím tahači bylo nutné před druhým závodem vyměnit převodovku, což u její stáje nestihli. Druhý závod se tak obešel bez účasti německé závodnice.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v rallye (Rallye Český Krumlov)

Jan Kopecký může slavit své první letošní vítězství. Při jubilejním 50. ročníku Rallye Český Krumlov totiž triumfoval.

¨ Dlouho to přitom vypadalo, že se bude stejně jako v předchozích dvou soutěžích radovat Václav Pech. Ten měl po první etapě náskok 9,6 sekundy. V sobotu ale musel odstoupit z prvního místa na rychlostní zkoušce Malonty. Zradila ho totiž poloosa. To otevřelo Kopeckému cestu za triumfem.

O druhé místo probíhal boj až do poslední rychlostní zkoušky. Nakonec si stříbro odvezl Aleš Jirásek, který právě na závěrečné erzetě překonal Věroslava Cvrčka. Tomu muselo stačit třetí místo. Pech nebyl jediný, kdo v Českém Krumlově přišel o téměř jisté stupně vítězů. Ke třetímu místu totiž mířil Domink Stříteský. Na rychlostní zkoušce Kohout ale skončila jeho Fabia v kontrmelcích.

Dlouho to přitom vypadalo, že se bude stejně jako v předchozích dvou soutěžích radovat Václav Pech. Ten měl po první etapě náskok 9,6 sekundy. V sobotu ale musel odstoupit z prvního místa na rychlostní zkoušce Malonty. Zradila ho totiž poloosa. To otevřelo Kopeckému cestu za triumfem.

O druhé místo probíhal boj až do poslední rychlostní zkoušky. Nakonec si stříbro odvezl Aleš Jirásek, který právě na závěrečné erzetě překonal Věroslava Cvrčka. Tomu muselo stačit třetí místo.

Pech nebyl jediný, kdo v Českém Krumlově přišel o téměř jisté stupně vítězů. Ke třetímu místu totiž mířil Domink Stříteský. Na rychlostní zkoušce Kohout ale skončila jeho Fabia v kontrmelcích.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Donington Park)

První závod

Prvnímu závodu v Donington Parku kraloval od startu do cíle Kyle Ryde. Jezdec stáje LAMI OMG Racing Yamaha si tak připsal druhý triumf v sezoně.

O druhé místo se bojovalo až do samotného závěru mezi Tommym Bridewellem a Leonem Haslamem. Stříbro pro sebe nakonec urval Bridewell, zatímco Haslam se musel spokojit s bronzovou příčkou.

Bridewell se díky vyhranému souboji s Haslamem posunul do čela průběžného pořadí. Zde nyní vede o jeden bod před Glennem Irwinem. Ten dojel v sobotu na páté pozici poté, co se v předposledním kole propadl za Leeho Jacksona.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MotoAmerica Superbike (Barber Motorsports Park)

První závod

Jake Gagne přebírá v MotoAmerica otěže. Američan si totiž na úvod víkendu v Alabamě připsal druhé vítězství v sezoně a jelikož jeho hlavní rival Cameron Beaubier skončil až čtvrtý, osamostatnil se Gagne na čele šampionátu. Před Beaubierem vede o 12 bodů.

Stupně vítězů kompletně obsadily motocykly značky Yamaha. Druhý skončil Cameron Petersen a třetí Mathew Scholtz.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 21. května

Super Formule (Autopolis)

Závod

Liam Lawson si říká o místo Nycka de Vriese u stáje AlphaTauri ve F1. Novozélanďan si totiž na okruhu Autopolis dojel pro své druhé letošní vítězství a převzal vedení v šampionátu.

Ze začátku to přitom u Lawsona na vítězství nevypadalo. Startoval totiž jako druhý za Šo Cubojem a v úvodních metrech se navíc propadl až na třetí příčku za Senu Sakagučiho. Lawsonovi se ale vyplatilo, že z jezdců jedoucích na čelních pozicích stavěl nedříve - ve 13. kole. Po nasazení čerstvých pneumatik využil jejich výhody a když zastavili i jeho soupeři, ocitl se na první pozici, kterou už nepustil.

Na druhé pozici nakonec dojel vítěz ze Suzuky Ritomo Mijata. Třetí skončil Šo Cuboj.

Na závodní dráze tentokrát chyběl Tomoki Nodžiri. Šampion z posledních dvou sezon a současně týmový kolega Liama Lawsona u Mugenu nemohl startovat, neboť u něj lékaři objevili pneumotorax plic.

V šampionátu vede Lawson s náskokem čtyř bodů před Mijatou. Třetí Cuboj ztrácí 11 bodů. Nodžiri se po své absenci propadl na čtvrté místo, kde za lídrem zaostává o 15 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ESET Cup (Red Bull Ring)

První závod GT sprint

Filip Salaquarda jede dál na vítězné vlně. Do prvního sprintu sice startoval až jako druhý za domácím Alexanderem Oberem ze třídy GTC, tomu se ale už od soboty nedaří navázat na tempo z pátečních kvalifikací. Salaquarda se tak hned po startu ujal vedení a poté již dominoval.

Výrazný byl i výkon Jáchyma Galáše ze stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Ten měl sice v první zatáčce kontakt se svým týmovým kolegou Matějem Pavlíčkem, po kterém se druhý jmenovaný roztočil, pak ale Galáš dokázal zužitkovat vysokého výkonu svého Lamborghini Huracán. Zatímco celkově skončil druhý, ve třídě GTC zvítězil.

Těsně za Galášem dojeli dva účastníci třidy GT3. Celkově třetí skončil Ernst Kirchmayr a čtvrté misto bral loňský šampion Libor Milota.

Matěj Pavlíček předvedl i navzdory hodinám v první zatáčce působivou stíhací jízdu. Dojel na pátém místě celkově a na druhém ve třídě GTC. Porazil mimo jiné i Dennise Waszka, který skončil ve třídě GTC třetí.

Jezdec stáje RTR projects Pavel Sovička odstartoval neděli čtvrtým místem ve třídě GTX.

Propad vítěze kvalifikace Alexandera Obera se zastavil až na celkovém desátém místě. Mohla ho ale těšit alespoň trofej za třetí místo v GTX.

Úvod závodu provázely komplikace. Nejprve havaroval již v zaváděcím kole Piotr Wira. Do hodin se dostal i jeden z vozů Porsche. Byly tak vyvěšeny červené vlajky. Po restartu ovšem zůstal stát na cílové rovince Antonín Herbeck, kterého trápily technické potíže. Kvůli tomu byl závod zastaven znovu. Poté už se závodilo bez velkých potíží.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod TCR Eastern Europe

Pátý různý vítěz v šestém letošním závodě TCR Eastern Europe. Nedělní klání na Red Bull Ringu patřilo Davitu Kajaiovi. Gruzinský jezdec se do vedení dostal už v úvodu a připsal si své premiérové vítězství v šampionátu.

Kajaiova cesta za vítězstvím ale rozhodně nebyla lehká. Téměř po celou dobu závodu na něj totiž vyvíjel tlak Sebastian Steibel, za kterým se navíc nacházeli Maťo Homola a René Kircher. Nakonec ale Kajaia odolal a zatímco Steibel dojel druhý, Homola třetí a Kircher čtvrtý. Homola díky tomuto výsledku navýšil svůj náskok před Kircherem v čele průběžného pořadí na pět bodů.

Body si připsali dva čeští jezdci. Zatímco na sedmé pozici skončil Adam Kout, bod za desátou příčku zaznamenal Petr Čížek. Petr Fulín mladší dojel dvanáctý, Vít Smejkal šestnáctý a Radim Adámek sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod GT sprint

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod ACCR Formula

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (Rampa de Falperra)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR na přírodních okruzích (Hořice)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Liberec)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 Academy (Barcelona)

Třetí závod

Lena Bühlerová si na závěr barcelonského víkendu spravila chuť. V prvním závodě sice švýcarskou závodnici zastavily na cestě za vítězstvím technické potíže, v závěrečné jízdě už ale dominovala od startu do cíle a připsala si tak své premiérové vítězství ve F1 Academy.

Na druhém místě dojela do cíle Hamda al-Qubaisiová. Marta Garcíaová získala díky třetímu místu další pódium a po třech podnicích vede šampionát s náskokem 41 bodů právě před Hamdou al-Qubaisiovou. Na třetí pozici se díky nedělnímu vítězství posunula Bühlerová, která má o 52 bodů méně než Garcíaová.

Vítězka prvního závodu Emely de Heusová tentokrát skončila šestá. Nejlepší závodnice ze druhé jízdy Amna al-Qubaisiová sice původně projela cílem jako pátá, pětisekundový trest za překračování traťových limitů ji ale odsunul na devátou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v autokrosu (Přerov)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

BTCC (Snetterton)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Evropský šampionát Moto2 (Valencie)

Závod

Senna Agius dál dominuje evropským Moto2. Australan ovládl i třetí letošní závod ve Valencii. Druhý dojel Mattia Rato a třetí Carlos Tatay.

Českému jezdci Filipu Řeháčkovi chyběly k bodům necelé tři vteřiny. Do cíle dorazil jako šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v motokrosu (Kluky u Písku)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Villars Sous Ecot)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME motokár (SteelRing Třinec)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME tahačů (Misano)

Třetí závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Čtvrtý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Donington Park)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallye (Polská rallye)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica Superbike (Barber Motorsports Park)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pondělí 22. května

NASCAR Cup Series (North Wilkesboro Speedway)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Cardoso Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.