Víkendový přehled: Toyota získala ve WRC titul mezi značkami, Bagnaia je téměř šampionem MotoGP

Ani během předposledního říjnového víkendu nebyla nouze o zajímavé motoristické podniky.

Sobota 22. října

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT Masters (Hockenheimring)

První závod

Předposlední letošní závod ADAC GT Masters rozhodl o novém šampionovi. Stal se jím Raffaele Marciello. Italovi stačilo k zisku titulu i páté místo, které obsadil se svým parťákem Danielem Juncadellou.

Vítězství vybojovali Christian Engelhart a Ayhancan Güven. Druzí skončili Arthur Rougier s Franckem Pererou. Třetí pozici brali Maximilian Paul a Marco Mapelli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT4 Germany (Hockenheimring)

První závod

Stáj RTR Projects zahájila závěrečný víkend letošní sezony na bodech. Lennart Marioneck s Erikem Janišem totiž dojeli na 14. pozici.

Josef Knopp tento víkend nastupuje v barvách stáje CV Performance Group po boku Philippa Gogolloka. Německo-české duo bylo klasifikováno jako dvacáté.

Závod vyhráli Vincent Andronaco s Leem Pichlerem. Druhá dojela posádka Gabriele Piana - Michael Schrey a třetí skončili Finn Zulauf s Lukasem Schreierem.

Hugo Saase s Mikem Davidem Ortmannem sice skončili pouze pátí, i tak ale mají na dosah titul. Před nedělním závodem totiž mají náskok 24 bodů na posádku Romain Leroux - Ben Dörr. Před Indym Dontjem a Philem Dörrem jsou napřed o 25 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v rallye (Katalánská rallye)

Závěrečný podnik letošního ME se nesl ve znamení boje mezi Yoannem Bonatem a už jistým šampionem Efrénem Llarenou. Po prvních dvou erzetách sice vedl Llarena, pak se ale propadl za Bonata a ten už ho zpět na první místo nepustil. Třetí skončil Javier Pardo.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MS superbiků (San Juan)

První závod Supersport

O vítězi se rozhodovalo až v posledním kole. Nakonec si další letošní triumf připsal Dominique Aegerter a opět tak posílil své šance na zisk titulu. Raffaele de Rosa sice dlouho sahal po vítězství, v posledním kole ale ztratil pozici a dojel druhý. Třetí skončil Federico Caricasulo. Největší Aegerterův soupeř v boji o titul Lorenzo Baldassarri dojel až devátý.

Českému jezdci Ondřeji Vostatkovi chybělo k bodu jen jedno místo. Skončil totiž šestnáctý.

Jedním ze zajímavých jmen ve startovní listině je tento víkend bývalý jezdec MotoGP Bradley Smith. Britský jezdec zaskakuje u stáje Ten Kate za zraněného Leonarda Tacciniho. Dojel si pro dva body za 14. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Se šancemi Álvara Bautisty na zisk titulu to vypadá stále lépe. Španěl totiž získal další letošní vítězství a jeho nejbližší soupeř Toprak Razgatlioglu navíc skončil po pádu v prvním kole až jako patnáctý.

O druhé místo bojovali až téměř do cíle Jonathan Rea s Axelem Bassanim. Nakonec stříbro bral jezdec Kawasaki a Bassani se musel spokojit se třetí pozicí.

Oliver König na první body stále čeká. Cílem projel jako devatenáctý. Z jezdců česko-japonské stáje MIE Racing Honda dopadl lépe Maximilian Scheib, který skončil na 20. místě. Leandro Mercado po pádu nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 23. října

MS silničních motocyklů (Sepang)

Závod Moto3

V tradičně vyrovnaném závodě třídy Moto3 bylo ještě v závěru zapojeno do boje o vítězství šest jezdců. Triumf nakonec získal zkušený John McPhee. Osmadvacetilet Brit, který bude kvůli věkovému limitu muset třídu Moto3 na konci roku opustit, získal první vítězství od roku 2020.

Jako druhý projel cílem McPheeho týmový kolega ze stáje Sterilgarda Husqvarna Max Ajumu Sasaki. Na třetím místě dojel Sergio García.

Pro již jistého šampiona Izana Guevaru nešlo o dobrý závod. Španělský jezdec měl při bitvě o první místo kontakt s Ajumuem Sasakim na cílové rovince. Po něm vylétl na trávu a měl co dělat, aby situace neskončila pádem. Cílem sice Guevara projel, skončil ale pouze dvanáctý.

Při posledním závodě ve Valencii ještě bude ve hře titul vicemistra. K němu má momentálně nejblíže Sergio García, Jen osm bodů na něj ale ztrácí Dennis Foggia a čtrnáct Ajumu Sasaki.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

V Moto2 si Aj Ogura zásadně zkomplikoval cestu za titulem. Japonec se až do posledního kola přetahoval o první místo s Tonym Arbolinem a měl dobře nakročeno k tomu, aby navýšil svůj náskok v čele šampionátu před Augustem Fernándezem. V závěrečném okruhu ale upadl a nakonec nedojel. Zvítězil tak Arbolino před Alonsem Lópezem a Jakem Dixonem. Augusto Fernández nakonec skončil čtvrtý a před posledním závodem ve Valencii se tak vrací do čela průběžného pořadí. Před Ogurou vede o 9,5 bodu.

U Filipa Salače sice dlouho nebylo jisté, zdali po pádu v kvalifikaci nastoupí, nakonec ale nechyběl a odvezl si pět bodů. Byl totiž klasifikován jako jedenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Rozhodnutí o novém šampionovi MotoGP je na spadnutí. Francesco Bagnaia totiž dokázal při Velké ceně Malajsie zvítězit i navzdory startu z deváté pozice a jelikož Fabio Quartararo skončil třetí, navýšil Ital své celkové vedení na 23 bodů. Při posledním závodě ve Valencii bude ve hře už jen 25 bodů a Bagnaiovy šance jsou tak velmi vysoké. Kromě Bagnaiy a Quartarara vystoupal na pódium také Enea Bastianini, který obsadil druhou pozici.

Bastianini definitivně ztratil matematickou naději na titul. Stejné to je i u Aleixe Espargara. Jezdec Aprilie byl klasifikován až jako desátý.

Jorge Martín startu z pole position nevyužil. V úvodních kolech sice držel vedení, pak ale havaroval.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v dálkových rallye (Rallye Andalusie)

Andaluskou rallye vyhráli Sébastien Loeb (auta), Stéphane Peterhansel (Open), Guillaume de Mevius (lehké prototypy), Paul Navarro (side-by-side), Adrien van Beveren (RallyGP), Mason Klein (Rally2), Jeremy Miroir (Rally3) a Alexandre Giroud (čtyřkolky). Soutěže se zúčastnil i český motorkář Jan Brabec. V kategorii Rally2 obsadil osmé místo.

Šampiony prvního ročníku MS v dálkových rallye se stali Násir al-Attíja (auta), Francisco Lopez Contardo (lehké prototypy), Rokas Baciuska (side-by-side), Kees Koolen (kamiony), Sam Sunderland (motorky), Mason Klein (Rally2), Amine Echiguer (Rally3) a Alexandre Giroud (čtyřkolky).

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MS v rallye (Španělská rallye)

Sébastien Ogier si nakonec i z letošní sezony WRC odnesl jedno vítězství. Francouz kraloval v Katalánsku. Druhý skončil Thierry Neuville a třetí již jistý šampion Kalle Rovanperä, který přečkal i defekt při nedělní sedmnácté rychlostní zkoušce. Toyota si zajistila titul mezi značkami.


Český jezdec Jan Černý bojoval o titul ve WRC 3. Nakonec ale podlehl Laurimu Joonovi, který měl před víkendem stejně bodů jako on, o devět sekund. Končí tak druhý v soutěži v i v šampionátu. Mrzet ho mohla sobotní desetisekundová penalizace za pozdní příjezd do časové kontroly.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT Masters (Hockenheimring)

Druhý závod

Vítězně se s letošní sezonou rozloučili Fabian Schiller s Julesem Gounonem. Druzí skončili Jusuf Owega s Ricardem Fellerem a třetí příčku brali Maximilian Paul s Marcem Mapellim. Letošní šampion Raffaele Marciello s Danielem Juncadellou do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

ADAC GT4 Germany (Hockenheimring)

Druhý závod

RTR projects bere body i na závěr sezony. Erik Janiš a Lennart Marioneck totiž skončili jedenáctí. Philipp Gogollok s Josefem Knoppem ze stáje CV Performance Group brali osmnáctou příčku.

Poslední závod sezony vyhráli Finn Zulauf s Lukasem Schreierem. Mike David Ortmann s Hugem Saasem dojeli druzí a definitivně stvrdili letošní titul.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MS superbiků (San Juan)

Superpole závod Superbike

V superpole závodě si Toprak Razgatlioglu spravil chuť po sobotním pádu. Po těsném souboji s Álvarem Bautistou v posledním kole nakonec triumfoval. Bautista se musel spokojit se druhým místem. Třetí skončil Jonathan Rea, který ztratil, když byl v jedné ze zatáček široký.

Česko-japonská stáj MIE Racing Honda a Oliver König opět skončili bez bodů. Leandro Mercado skončil sedmnáctý a Maximilian Scheib dvacátý první. Oliver König obsadil 20. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Dominique Aergerter pokračuje na vítězné vlně. Ovládl totiž i závěrečný závod víkendu poté, co v posledním kole udolal Lorenza Baldassarriho. Ital byl při souboj vyvezen mimo trať a nakonec skončil až třetí, neboť se propadl za Federica Caricasula.

Radovat se mohli i čeští fanoušci. Ondřej Vostatek totiž získal dva body za 14. místo.

Bývalý jezdec MotoGP Bradley Smith tentokrát nedojel. Sestřelil ho Luca Bernardi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Álvaro Bautista se v závěrečném závodě víkendu vrátil na nejvyšší stupeň. Za ním dojeli jako obvykle Toprak Razgatlioglu s Jonathanem Reou.

U MIE Racing Hondy nebodovali ani tentokrát. Leandro Mercado skončil devatenáctý a Maximilian Scheib dvacátý první. Oliver König skončil osmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Homestead-Miami)

Závod

Pro třetí vítězství v sezoně si dojel Kyle Larson.

Výsledky ZDEPrůběžné pořadí ZDE

F1 (Austin)

Závod

Max Verstappen vyrovnal rekord v počtu vítězství během jedné sezony. Při Velké ceně USA si totiž dojel už pro 13. letošní triumf a zařadil se tak po bok Michaela Schumachera se Sebastianem Vettelem. Pro Red Bull navíc získal body i čtvrtý Sergio Pérez a rakouská stáj si tak zajistila titul v Poháru konstruktérů. Památku zesnulého Dietricha Mateschitze tak uctila opravdu náležitě.

Verstappen triumfoval i přesto, že se během závodu propadl z prvního místa až na třetí poté, co měli jeho mechanici během jedné ze zastávek potíže s dotažením levého předního kola. Poté ale zahájil stíhací jízdu a v závěru pokořil Lewise Hamiltona, který si tak na první vítězství v sezoně opět musel nechat zajít chuť a spokojit se se druhým místem. Třetí dojel Charles Leclerc.

V závodě jsme viděli mimo jiné i velkou kolizi mezi Lancem Strollem a Fernandem Alonsem. V době, kdy Alonso šel na předjetí, zaujal Kanaďan defenzivní stopu. Stroll s poškozenou zádí zůstal stát a odstoupil. Pilot Alpine se sice na okamžik proletěl po zadních kolech do protější bariéry, po opravě se ale vrátil do závodu a nakonec dojel sedmý. Body ovšem i přesto nezískal. Po závodě totiž na něj podal protest tým Haas. Ten tvrdil, že byl jeho vůz nebezpečný, neboť na něm bylo uvolněné pravé zrcátko, které později upadlo. Komisaři souhlasili a dali Alonsovi třicetisekundový trest, který ho srazil na 15. místo. Alpine se ovšem proti trestu odvolal. Stroll dostal za incident s Alonsem penalizaci tří míst pro Velkou cenu Mexika.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Toyota Gazoo Racing WRC

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.