Víkendový přehled: 24 hodin Le Mans i Češi

Víkendový přehled: 24 hodin Le Mans i Češi

Ani během nadcházejícího víkendu nebude svět motorsportu zahálet a na programu znovu bude hned několik podniků. Z nich bude nejvíce bude vyčníva

RPD Racing vyrazí za obhajobou vítězství v Epilogu
Daniš si v Imole dojel pro vítězství
Tým Scuderia Praha reprezentoval na Ferrari Racing Days na Hungaroringu

Ani během nadcházejícího víkendu nebude svět motorsportu zahálet a na programu znovu bude hned několik podniků. Z nich bude nejvíce bude vyčnívat 87. ročník slavného závodu 24 hodin Le Mans, který uzavře supersezonu WEC. Zapomínat bychom ale neměli ani na Ferrari Challenge Europe nebo Evropský motokárový šampionát FIA, kde budou k vidění také čeští závodníci.

WEC – 24 hodin Le Mans

Nejvýznamnější motoristickou akcí bude tento víkend zcela bezpochyby 87. ročník závodu 24 hodin Le Mans. V sázce navíc bude tentokrát více, než „pouze“ triumf ve slavném vytrvalostním klání a zápis do historie motorsportu. Na okruhu La Sarthe totiž zároveň vyvrcholí supersezona 2018/2019 a rozhodovat se tak bude i o nových šampionech. Ve třídě LMP1 má zatím k zisku mistrovského titulu nejlépe nakročeno posádka Toyoty Sébastien Buemi-Fernando Alonso-Kazuki Nakadžima (160 bodů). Obhájce loňského vítězství z Le Mans již mohou ohrozit pouze jejich týmoví kolegové Mike Conway, José María López a Kamuj Kobajaši, kteří na 2. místě ztrácejí 31 bodů. V LMP2, kterou tento víkend obohatí svou účastí také slovenský tým ARC Bratislava, je ale situace o něco napínavější. Zde se na čele nachází posádka týmu Signatech Alpine Mamut Nicolas Lapierre-Pierre Thiriet-André Negrao (143 bodů). Pouhé čtyři body ale ztrácejí Ho-Pin Tung, Gabriel Aubry a Stéphane Richelmi z týmu Jackieho Chana, kteří figurují na 2. místě, a šanci má také třetí duo stáje DragonSpeed Pastor Maldonado a Ricardo Gonzalez (117 bodů). V LMGTE Pro pak po titulu sahají Michael Christensem s Kévinem Estrem (140 bodů) z Porsche GT Teamu, kterým mohou celkové vítězství uzmout již jen jejich týmoví kolegové Gianmaria Bruni a Richard Leitz. Italsko-rakouské duo ale ztrácí 36 bodů. Nejotevřenější je boj o titul ve třídě LMGTE Am, kde do posledního závodu sezony nastoupí s mistrovskými ambicemi hned pět posádek. Šampionátu v současnosti vévodí Jörg Bergmeister, Patrick Lindsey a Egidio Perfetti z Teamu Project 1. Druhá pozice pak patří Giancarlu Fisichellovi s Francescem Castellaccim (90 bodů), třetí jsou Salih Yoluc a Charlie Eastwood (87 bodů), čtvrtou příčku drží posádka Matt Campbell-Christian Reid (83 bodů) a pátou trio Paul Dalla Lana-Mathias Lauda-Pedro Lamy (77 bodů).

Ferrari Challenge Europe – Le Mans

Ve “čtyřiadvacetihodinovce” sice letos bude české zastoupení již popáté v řadě chybět, i přesto ale budeme mít tento víkend v Le Mans svá “želízka v ohni” a to v rámci Ferrari Challenge Europe. Součástí startovní listiny totiž bude znovu český tým Scuderia Praha, který nasadí hned čtveřici vozů. Zatímco v kategorii Trofeo Pirelli AM budou barvy pražské stáje hájit Slováci Ján Daniš a Matúš Výboh, v rámci amatérského hodnocení Coppa Shell pak nastoupí Dušan Palcr s Miroslavem Výbohem. Ján Daniš se po úvodních třech podnicích sezony nachází v průběžném pořadí Trofeo Pirelli AM na 3. místě (31 bodů) za lídrem Jack Brownem (91 bodů) a druhým Emanuelem Mariou Tabacchim (77 bodů). Matúši Výbohovi patří s 11 body 14. pozice. Dušan Palcr pak v amatérském hodnocení Coppa Shell drží 10. příčku. Na čele se nachází Laurent De Meeus (78 bodů) před druhým Henrikem Jansenem (76 bodů) a třetí Agatou Smolkou (74 bodů). V celkovém hodnocení vede v Trofeo Pirelli Niccolò Schirò (73 bodů). Druhá příčka patří Louisi Prettemu (70 bodů) a třetí Sam Smeeth (64 bodů). Coppa Shell momentálně kraluje Toni Hanna (89 bodů), jehož pronásledují druhý Ernst Kirchmayr (75 bodů) a třetí Eric Cheung (62 bodů).

FIA Karting European Championship – Sarno

Čeští závodníci se ale kromě Le Mans představí také v italském Sarnu, kde se bude konat již pátý podnik letošní sezony FIA Karting European Championship. V akci se tentokrát představí třídy KZ, KZ2 a Academy, přičemž zastoupení bude mít Česká republika v posledních dvou jmenovaných kategoriích. V KZ2 totiž nastoupí Daniel Netiagovskii a v kategorii Academy pak bude účinkovat Jiří Bečička Jr., kterého ve startovní listině doplní mimo jiné také Slovenka Barbora Bauerová. Co se týče průběžných pořadí jednotlivých tříd, po úvodním podniku v Německu je na čele KZ Anthony Abbasse (34 bodů) před Matteem Viganem (28 bodů) a Alessandrem Irlandem (23 bodů). V KZ2 pak kraluje Emil Skaras (34 bodů), kterého následují druhý Simone Cunati (27 bodů) se třetím Riccardem Longhim (16 bodů). V rámci Academy patří první příčka Robertu De Haanovi (35 bodů). Druhý je Joshua Coertze (26 bodů) a třetí pozici drží Magnus Germansen Daae (24 bodů). Jiří Bečička Jr. okupuje bez jediného bodu 22. místo.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0