Víkendový přehled: Blaney se stal poprvé v životě šampionem NASCAR, Řeháček bodoval na závěr evropských Moto2

I první listopadový víkend přinesl řadu kvalitních motoristických podniků. Všechny jste je mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Pátek 3. listopadu

TCR World Tour (Sydney)

První závod

Začátek TCR World Tour v Sydney byl pořádně divoký. Úvodní závod totiž přinesl start na suchu a následný prudký liják, červené vlajky a nakonec vítězství domácího závodníka. Světovou elitu porazil jezdec TCR Australia Will Brown.

Zpočátku měl k vítězství nakročeno jiný Australan - Ben Bargwanna s Peugeotem. Brown, který startoval druhý, ho ale ve třetím kole předjel a tento předjížděcím manévr se ukázal jako rozhodující moment závodu. Když později přišel prudký liják, tak sice Brown podobně jako většina pole vycestoval z dráhy a ztratil své vedení, vzápětí ho ale zachránily červené vlajky. Následný restart totiž proběhl v pořadí, které platilo ještě v době, kdy Brown vedl.

Mikel Azcona dojel do cíle jako druhý. Třetí místo původně obsadil Yann Ehrlacher, Francouz byl ale později penalizován pěti sekundami za kličkování při jízdě za zpomalovacím vozem. To pro něj znamenalo odsun na třetí místo. Bronz zdědil po Ehrlacherovi jeho týmový kolega z Lynk & Co Ma Qing Hua.

Ehrlacher se sice propadl na šesté místo, přesto ale posílil své šance na zisk titulu. Jeho hlavní rival Norbert Michelisz totiž dojel pouze sedmý. Maďar, který se během závodu dostal mimo jiné do kontaktu s Tonym D´Albertem, sice zůstává v čele šampionátu, Ehrlacher má ale nyní stejně bodů. Ve hře jsou ale i další. Zatímco třetí Mikel Azcona zaostává jenom o šest bodů, čtvrtý Rob Huff o jedenáct.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sobota 4. listopadu

TCR World Tour (Sydney)

Druhý závod

Will Brown na závodní víkend v Sydney jen tak nezapomene. Domácí závodník totiž dovezl své Audi do cíle na první pozici i při druhé víkendové jízdě. Na startovním roštu mu přitom patřila až desátá příčka.

Za Brownem dorazil do cíle Aaron Cameron. Ten ale dostal pětisekundový trest za ulitý start a kvůli tomu se propadl až na osmou příčku. Zatímco Rob Huff skončil druhý, Fréderic Vervisch se umístil na třetí pozici.

Norbert Michelisz se osamostatnil v čele průběžného pořadí. Maďar dorazil do cíle jako čtvrtý, když přečkal mimo jiné kontakt s Thedem Björkem. Yann Ehrlacher během závodu zastavoval pro čerstvé pneumatiky poté, co ho poslal do hodin Jordan Cox. Nakonec obsadil až deváté místo. Ještě hůře dopadl Mikel Azcona. Španěl musel do boxů už v prvním kole po defektu pneumatiky. Se ztrátou jednoho kola nakonec obsadil 19. místo.

Michelisz po druhém závodě vede s náskokem šesti bodů před Huffem. Ehrlacher se nyní propadl na třetí pozici, ze které ztrácí na čelo 10 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Třetí závod

Vítěznou tečku udělal za víkendem v Sydney Robert Huff. Brit rozhodl o svém triumfu už v první zatáčce, kdy zdolal z pole position startujícího Willa Browna. Od té doby již dominoval.

Will Brown sice projel cílem jako druhý, kvůli pětisekundové penalizaci za ulitý start se ale v konečných výsledcích propadl na třetí příčku. Stříbrný výsledek po něm zdědil Norbert Michelisz.

Zatímco Mikel Azcona obsadil šestou příčku, Yann Ehrlacher byl klasifikován jako sedmý. Dvojice spolu svedla během závodu velmi tvrdý souboj. Francouz se po skončení závodu rozčiloval nad Azconovým počínáním.

Norbert Michelisz sice zůstává lídrem průběžného pořadí, Rob Huff ale stáhl jeho náskok na jediný bod. Třetí Ehrlacher ztrácí 21 bodů a čtvrtý Azcona 38.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

WEC (Sáchir)

Závod

Letošními šampiony vytrvalostního mistrovství světa se stali Sébastien Buemi, Rjó Hirakawa a Brendon Hartley. Trojice závěrečné osmihodinovce naprosto dominovala o vedení přišla jenom dočasně při zastávkách v boxech. Zatímco pro Buemiho s Hartleym jde o čtvrtý titul vytrvalostních mistrů světa, Hirakawa vystoupal na piedestal podruhé.

Důležitý moment v boji o titul přišel již v úvodu, kdy se dostala do potíží druhá posádka Toyoty ve složení Kamuj Kobajaši, Mike Conway a José María López. V první zatáčce totiž poslal Conwaye do hodin Earl Bamber. Posádce se ale později podařilo vystoupat pořadím vzhůru a nakonec obsadila druhé místo.

Stupně vítězů zkompletovalo Ferrari. Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen byli klasifikováni jako třetí.

Derniéra třídy LMP2 skončila vítězstvím Roberta Kubicy, Louise Delétraze a Ruie Andradeho. Trojice stáje WRT současně slaví titul.

V LMGTE Am jsme viděli ženský triumf. První totiž dojely Sarah Bovyová, Michelle Gattingová a Rahel Freyová s Porsche 911 RSR-19. Již jistí šampioni Nicky Catsburg, Nicolas Varrone a Ben Keating obsadili sedmé místo.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

F1 (Interlagos)

Sprint

Max Verstappen sice v rozstřelu těsně prohál s Landem Norrisem a startoval až jako druhý, ve sprintu už ale dominoval. Před pilota McLarenu se dostal už v úvodní zatáčce.

Norris dorazil do cíle jako druhý. Třetí skončil Sergio Pérez, který tak posílil své šance na zisk titulu vicemistra. Lewis Hamilton totiž dorazil do cíle až jako sedmý. Pilot Mercedesu se v závěru hodně trápil kvůli opotřebení svých pneumatik.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 5. listopadu

Super GT (Motegi)

Závod

Ritomo Mijata a Šo Cuboj jsou letošními šampiony. Posádka Toyoty stvrdila při posledním závodě v Motegi letošní úspěšnou sezonu třetím triumfem.

V cíli sice stáli Mijata s Cubojem na nejvyšším stupni, většinu závodu ale strávili na druhém místě. Dlouho totiž kralovali jejich hlavní konkurenti v boji o titul Kacumasa Čijo s Micunorim Takabošim. Když se ale v závěru závodu rozpršelo, skončil Takaboši čtyři kola před koncem ve štěrku. Po těchto potížích obsadila dvojice až 13. místo. Je ale třeba dodat, že ani v případě vítězství by nepřeskočila Mijatu s Cubojem.

Na druhém místě nakonec dorazili do cíle Ronnie Quintarelli a Cugjo Macuda, kteří se díky tomu posunuli na konečnou třetí pozici v šampionátu. Stupně vítězů zkompletovali bronzoví Koudaj Cukakoši a Nobuharu Macušita. Ti byli jednou z několika posádek, které v závěru přezuly na mokré gumy. Ty se ale neukázaly jako podstatně lepší volba než suché obutí.

Nirej Fukuzumi s Hirokim Ocuem, kteří také měli před posledním podnikem matematickou naději na titul, dojeli až jako dvanáctí. To pro ně znamenalo propad v konečném pořadí šampionátu na čtvrtou pozici.

V nižší třídě GT300 slaví titul Hiroki Jošida a Kohta Kawaaj. V Motegi jim k tomu stačilo i sedmé místo.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

ME Moto2 (Valencie)

Závod

Letošní šampion Senna Agius se před odchodem do světového šampionátu Moto2 rozloučil s Evropou stylově. Ve Valencii si dojel pro vítězství.

Spolu s Australanem stáli na stupních vítězů také druhý Alberto Surra se třetím Unaiem Orradrem. Ani stříbrný výsledek ovšem Surrovi nestačil k tomu, aby se stal vicemistrem. Z tohoto úspěchu se raduje Xavier Cardelús, kterému stačilo i šesté místo.

Český jezdec Filip Řeháček zakončil letošní ročník jedním ze svých povedenějších závodů. Do cíle totiž dorazil jako patnáctý a vybojoval tak bod. Pro jezdce stáje Cardoso šlo o druhý bodovaný výsledek v tomto roce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F1 (Interlagos)

Závod

Max Verstappen dominoval po sprintu i hlavní velké ceně. Lando Norris dorazil do cíle jako druhý. Na stupně vítězů se vrátil po delší pauze Fernando Alonso. Pilot Aston Martinu ukořistil bronz po velké bitvě se Sergiem Pérezem, který se před Španěla v závěru dokonce na okamžik dostal.

Pérezovi to sice na stupně vítězů nestačilo, přesto se ale znovu přiblížil k titulu vicemistra. Lewis Hamilton se stejně jako celý tým Mercedes trápil s vysokým opotřebením pneumatik a cílem projel až jako osmý. George Russell dokonce vůbec nedojel.

Hned úvodní momenty byly pořádně dramatické. Nejprve boural už v zaváděcím kole Charles Leclerc kvůli potížím s hydraulikou. Po hromadném incidentu v první zatáčce, který vyřadil ze hry Kevina Magnussena s Alexanderem Albonem, byly navíc vyvěšeny červené vlajky.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Phoenix)

Závod

Ryan Blaney je novým šampionem NASCAR. Při posledním závodě sice nestačil na Rosse Chastaina a cílem projel jako druhý, všechny své rivaly v boji o titul ale zvládl porazit. Zatímco Kyle Larson skončil třetí, William Byron čtvrtý. Christopher Bell do cíle nedojel poté, co mu praskl brzdový kotouč a havaroval.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Team Penske

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.