Víkendový přehled: Logano má druhý titul v NASCAR, Bývalý pilot F1 Piquet ovládl světové finále Super Trofea

První listopadový víkend přinesl v řadě sérií rozhodující bitvu o titul šampiona. Vše jste mohli sledovat s námi ve víkendovém přehledu.

Čtvrtek 3. listopadu

Finále Světové série MiniGP (Valencie)


Český jezdec Roman Durdis se při finále Světové série MiniGP prosadil s přehledem do první poloviny výsledkové listiny. Z celkových 33 účastníků totiž obsadil svěřenec Lukáše Peška osmé místo. Na tento výsledek dosáhl se ziskem 29 bodů, který mu vynesly deváté místo v prvním finále, šestá příčka ve druhé finálové jízdě a desátá pozice v závěrečném superfinále.

Celkovým vítězem se stal italský reprezentant Gabriel Fabio Vuono. Ten na cestě za celkovým triumfem ovládl druhou finálovou jízdu i superfinále. Druhý skončil se ztrátou 15 bodů Němec Fynn Kratochwil. Vítěz prvního finále Sejru Ikegami z Japonska nakonec bere celkovou třetí pozici.

Výsledky ZDE

Pátek 4. listopadu

Lamborghini Super Trofeo Europe (Algarve)

První závod

Karol Basz a Bronislav Formánek ze stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra opět proháněli elitu. Polsko-česká dvojice totiž obsadila v náročném prvním závodě, který se konal na osychající trati, celkovou čtvrtou příčku a současně druhé místo ve třídě Pro-Am. Chybělo navíc málo a mohla z toho být druhá pozice v absolutním pořadí a vítězství v Pro-Am. Tyto naděje ale vyhasly poté, co se Formánek v závěrečných minutách roztočil.

Druhá posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Kurt Wagner a Libor Dvořáček byla klasifikována jako 37. Současně obsadila šesté místo v klasifikaci LC Cup.

Pro celkové vítězství si dojel Amaury Bonduel.


Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra udělala za letošní sezonou Lamborghini Super Trofeo Europe vynikající tečku. Karol Basz s Bronislavem Formánkem totiž zvítězili ve třídě Pro-Am. Celkově obsadili pátou pozici.

Libor Dvořáček a Kurt Wagner byli tentokrát klasifikováni jako třicátí třetí. V Lambo Cupu brali šestou pozici.

Celkové vítězství v závodě získali Max Weering a Loris Spinelli.  

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Sobota 5. listopadu

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Poslední závod sezony vyhráli Jakub Giermaziak a Kim Luis Schramm. Důvod k radosti ale měla také Gabriela Jílková. Ta totiž se svými parťáky Hugem Saasem a Ivanem Peklinem obsadila třetí místo ve třídě V5. Celkově skončila trojice na 52. pozici.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

Českomoravský pohár v rallye (Rallye Kroměříž)

Závěrečný podnik letošního Českomoravského poháru v rallye patřil Jiřímu Hanákovi s vozem Škoda Fabia Rally2 Evo. Stupně vítězů doplnili druhý Ondřej Bisaha se třetím Petrem Zedníkem.

Letošním šampionem ČMPR se ale stal Lubomír Světinský. Pro toho skončila kroměřížská soutěž pátou pozicí.

Mezi elitní desítkou se umístili v Kroměříži i dva jezdci stáje GT2 Motorsport. Zatímco Vladimír Odehnal skončil osmý, Jan Sedlák obsadil devátou příčku. Zbylé dvě Imprezy brněnské stáje ale cíl neviděly. Tomáše Havlíka vyřadily problémy s poloosou. Blíže nespecifikovanou technickou závadu měl i Petr Jurečka.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Setkání automobilových mistrů (Sosnová)

Vítězem letošního setkání mistrů v Sosnové se stal Václav Pech před Dominikem Stříteským a Martinem Kouřilem.

Výsledky ZDE

Světové finále Lamborghini Super Trofeo (Algarve)

První závod AM + LC

První závod světového finále tříd AM a LC skončil pro Libora Dvořáčka s Kurtem Wagnerem celkovou 27. příčkou. V klasifikaci Lambo Cupu obsadili osmé místo.
Pro celkové vítězství si dojel Andrzej Lewandowski z Polska.

Výsledky ZDE

 

První závod PRO + PRO AM

První finálový závod tříd Pro a Pro-Am měl pro stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra slibný začátek, ale špatný konec. Karol Basz držel po většinu úvodního stintu třetí příčku celkově a vedl v Pro-Am. Poté ale tým dostal dvě pětisekundové penalizace za traťové limity a příliš krátkou zastávku v boxech. Bronislava Formánka navíc potkaly v závěru mimo záběry kamer potíže. Nakonec z toho bylo osmé místo v Pro-Am a dvacáté celkově.

Pro vítězství si dojeli Max Weering a Loris Spinelli.

Výsledky ZDE

 

European Rally Trophy (Lausitz Rallye)


První soutěžní start nového vozu Škoda Fabia RS Rally2 skončil vítězstvím. Andreas Mikkelsen totiž triumfoval s náskokem 21,6 sekundy před Tomem Kristenssonem. Poslední pódiovou pozici ukořistil Matthias Kahle.

Z Čechů dopadl nejlépe Adam Březík, který obsadil čtvrté místo. Do nejlepší desítky se vešel i šestý Erik Cais. Patnáctý skončil Filip Kohn a dvacátý třetí David Štefan. Filip Mareš a Miroslav Plíhal do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE

 

Neděle 6. listopadu

Super GT (Motegi)

Závod

Značka Nissan opět vládne po sedmi letech seriálu Super GT. Novými šampiony se totiž stali Bertrand Baguette s Kazukim Hiraminem, kteří v Motegi dorazili do cíle jako druzí. Jde o první titul posádky závodící s vozem Nissan od roku 2015. Tehdy se stali šampiony Cugjo Macuda s Ronniem Quintarellim.

Baguette a Hiramine se díky stříbru z posledního závodu posunuli v celkovém pořadí před Kacumasu Čija a Micunoriho Takabošiho. Ti vedli před začátkem víkendu o 2,5 bodu. Vystoupení v Motegi se ale posádce zkomplikovalo už v úvodu. Čijo totiž vytlačil z dráhy Tomokiho Nodžiriho a ten se roztočil. Za tento incident dostal penalizaci průjezdu boxy, který dvojici srazil až na 12. příčku. Nakonec sice dojela na čtvrté pozici, na titul to ale nestačilo.

Vítězství si v posledním závodě sezony připsali Tadasuke Makino a Naoki Jamamoto. Dvojice vybojovala první letošní triumf. Díky němu obsadila celkovou třetí příčku.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Valencie)

Závod Moto3

Letošní šampion Izan Guevara zakončil sezonu stylově. Po velké bitvě s Denizem Öncüem, který ještě v nájezdu na cílovou rovinku vedl, totiž slavil vítězství. Turek se musel spokojit se druhým místem.

Radost mohl mít také Sergio García. Španěl totiž dorazil do cíle jako třetí a uhájil tak titul vicemistra. O ten ho před víkendem mohli připravit už jen Dennis Foggia s Ajumuem Sasakim. Zatímco Foggia skončil ve Valencii čtvrtý, Sasaki obsadil páté místo. V šampionátu končí Foggia na třetí příčce a Sasaki na čtvrté.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Závod Moto2

Augusto Fernández odejde do MotoGP s titulem mistra světa. Španěl totiž ve Valencii uhájil své celkové vedení poté, co dojel do cíle jako druhý.

Fernández je sice šampionem, v úvodu ale přesto mohl mít důvod k obavám. V jednu chvíli se totiž pohyboval až na pátém místě, zatímco jeho úhlavní rival Aj Ogura kroužil na druhé příčce a naháněl vedoucího Tonyho Arbolina. Pokud by se mu podařilo zvítězit a Fernández by nedojel na stupních vítězů, putoval by titul automaticky do rukou Japonce. Ogurova snaha ale skončila pádem a Fernández tak už během závodu věděl, že je šampionem.

Stáj Red Bull KTM Ajo neslavila ve Valencii jenom titul a druhé místo Fernándeze. Tým totiž dosáhl hned na dvojité vítězství. Pro třetí triumf v sezoně si totiž dojel Pedro Acosta a stal se nováčkem roku. S Acostou a Fernándezem vystoupal na pódium třetí Tony Arbolino.

Filip Salač dokázal i přes bolest ruky dokončit sezonu na bodech. Český jezdec obsadil 13. místo. V konečném pořadí šampionátu bere 20. příčku.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Francesco Bagnaia svou šanci nezahodil. Ital sice nezajel zrovna nejlepší závod sezony a skončil až devátý, jelikož se ale Fabio Quartararo umístil pouze na čtvrtém místě, stal se Bagnaia poprvé v kariéře šampionem MotoGP. Současně vybojoval pro Ducati druhý titul v historii. Navázal na počin Caseyho Stonera z roku 2007.

Bagnaiova cesta do cíle nebyla ve Velké ceně Valencie bezproblémová. V úvodu měl totiž kontakt právě s Quartararem, po kterém z Italova motocyklu odlétlo křídélko. To ve zbytku závodu ovlivňovalo stabilitu jeho Ducati.

Velmi dobře se s MotoGP rozloučila Suzuki. Pro vítězství si totiž dojel Álex Rins. Druhý skončil Brad Binder a třetí Jorge Martín.

Na třetím místě nakonec končí v celkovém pořadí Enea Bastianini. Jezdec stáje Gresini sice dojel pouze osmý, Aleix Espargaró ovšem nedojel kvůli technickým problémům a tím pádem dokázal jezdce Aprilie pokořit. Před závodem měl matematickou šanci na zisk třetího místa i Jack Miller. Pro něj ale skončil poslední závod pro Ducati pádem. Do té doby kroužil na pódiových pozicích.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Světové finále Lamborghini Super Trofeo (Algarve)

Druhý závod AM + LC

Pro posádku stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Libor Dvořáček - Kurt Wagner skončilo druhé finále celkovou 26. příčkou. V hodnocení Lambo Cupu obsadili desáté místo.

Druhý finálový závod tříd AM a LC vyhráli Nikko Reger a David Staab. Celkovým vítězem finále těchto tříd se ale stal Andrzej Lewandowski. Polák přidal v neděli po sobotním triumfu druhou příčku a nasbíral tak nejvíce bodů ze všech.

Výsledky ZDE

Druhý závod PRO + PRO AM

Stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra se druhé finálové klání tříd Pro a Pro-Am bohužel netýkalo. Bronislav Formánek s Karolem Baszem totiž do závodu po sobotních potížích nenastoupili.

Vítězství vybojoval bývalý pilot F1 nebo také historicky první šampion formule E Nélson Piquet mladší. Brazilec se díky tomu stal i celkovým vítězem světového finále. V sobotu totiž skončil druhý za Lorisem Spinellim a Maxem Weeringem. Ti tentokrát obsadili až čtvrtou příčku.

Výsledky ZDE

NASCAR Cup Series (Phoenix Raceway)

Závod


Letošním šampionem NASCAR Cup Series je Joey Logano. Jezdec stáje Penske si v posledním závodě sezony zajistil titul vítězstvím. Jde o jeho druhý titul. Ten první získal v roce 2018. Druhý skončil v posledním závodě Loganův týmový kolega Ryan Blaney a třetí Ross Chastain, který se tak stává vicemistrem.

Christopher Bell obsadil desáté místo. Chase Elliott dopadl z uchazečů o titul nejhůře. Po jednom z restartů měl totiž kontakt s Rossem Chastainem, roztočil se a skončil ve zdi. Do cíle dojel až jako dvacátý osmý s poškozeným vozem.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Foto: Team Penske

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.