Víkendový přehled: Mercedes vyhrál po devíti letech čtyřiadvacetihodinovku ve Spa, König byl v Mostě kousek od bodu

Sledujeme pro vás motoristické podniky, které se konají během posledního červencového víkendu.

Pátek 29. července

Lamborghini Super Trofeo Europe (Spa-Francorchamps)

První závod

Úvodní závod vyhráli Marzio Moretti a Milan Tekens. Druhá skončila posádka Max Weering - Loris Spinelli a třetí Massimo Ciglia - Lewis Williamson.

Pro posádku stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Karol Basz a Bronislav Formánek skončil závod kvůli problémům s motorem již v zaváděcím kole. Jejich týmoví kolegové Kurt Wagner a Libor Dvořáček do závodu nenastoupili po nehodě v tréninku.

Výsledky ZDE

GT4 European Series (Spa-Francorchamps)

První závod

V GT4 European Series začal belgický víkend nejlépe pro posádku Antoine Leclerc - Loïc Villiger. Na stupně vítězů vystoupali také Romain Monti s Antoinem Pottym a Erwan Bastard s Roeem Meyuhasem.

Jakub Knoll s Filipem Vavou-Atanackovičem skončili 27. celkově a současně na 14. místě ve třídě Pro-Am. Gabriela Jílková s Robertem Haubem do závodu vůbec nenastoupili kvůli problémům se spojkou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sobota 30. července

GT4 European Series (Spa-Francorchamps)

Druhý závod


Druhý víkendový závod vyhráli Roee Meyuhas a Erwan Bastard. Druzí skončili Mike David Ortmann s Hugem Sassem a třetí pozici obsadila posádka Lluc Ibaňez - Enzo Joulié.

Gabriela Jílková a Robert Haub už tentokrát nastoupili a obsadili celkové 11. místo. Ve třídě Pro-Am jim ovšem chyběl jen kousek ke stupňům vítězů - skončili čtvrtí. Jakub Knoll s Filipem Vavou-Atanackovičem obsadili 35. pozici a ve třídě Pro-Am dojeli třináctí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F3 (Hungaroring)

První závod

Sprintový závod přinesl premiérový triumf v šampionátu pro Caia Colleta. Brazilský závodník sice startoval jako čtvrtý, postupně ale předjel Olivera Götheho, Isacka Hadjara a nakonec i Franca Colapinta.

Colapinto se nakonec musel spokojit s druhou příčkou. Za třetím místem sice dlouho směřoval Isack Hadjar, v závěru se ale začal trápit s pneumatikami a propadl se. Bronz tak nakonec získal Kush Maini a Hadjar skončil čtvrtý.

Pro české barvy vyjel body devátý Roman Staněk. Charouz Racing System opět odešel s prázdnou. Francesco Pizzi skončil 21., debutant Christian Mansell 22. a László Tóth zahájil svůj domácí víkend 26. příčkou.

Mohli jsme vidět drama u kandidátů na titul. Arthur Leclerc totiž nejprve kolidoval se svým týmovým kolegou Jakem Crawfordem a poté i s Victorem Martinsem. Zatímco Martins nakonec skončil šestý, Crawford dvacátý a Leclerc odstoupil kvůli poškozenému zavěšení. Martins kvůli tomuto výsledku přišel o průběžné vedení. O bod ho přeskočil Hadjar.

Do závodu hodně promlouval zpomalovací vůz. Kvůli mokré trati za ním nejprve startovní pole odstartovalo. Poté vyjel ještě dvakrát - nejprve kvůli kolizi Davida Vidalese s Pepem Martím a poté kvůli incidentu Brada Benavidese a Ida Cohena.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

 

Yamaha R3 bLU cRU European Cup (Most)

První závod

První mostecký závod Yamaha R3 bLU cRU European Cupu patřil Brazilcům. Zvítězil Gustavo Manso před Enzem Valentimem. Třetí skončil indonéský jezdec Wahyu Nugroho.

Češi nebodovali. Daniel Tureček, který zaskakuje za zraněného Maxima Repáka, skončil devatenáctý. Na divokou kartu startující Adéla Ouředníčková obsadila 21. pozici. Pravidelný účastník seriálu Filip Juránek nakonec nenastoupil. Důvodem je pravděpodobně jeho angína, se kterou bojuje a kvůli které zajel v kvalifikaci pouze osmnáctý čas.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod

Druhý závod Yamaha R3 bLU cRU European Cupu patřil Devisi Bergmanimu před Enzem Valentimem a Jurandem Kusmierczykem. Daniel Tureček skončil devatenáctý a Adéla Ouředníčková dvacátá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Most)

Supersport 300 - První závod

Před závodem třístovek dorazil do Mostu déšť. Závod byl sice vyhlášen jako mokrý, většina ale odjela celou jízdu na suchých pneumatikách. Nejlépe si s těmito podmínkami nakonec poradil Marc García. Na stupně vítězů vystoupali také druhý Hugo de Cancellis se třetím Álvarem Díazem, který zůstává lídrem šampionátu.

Pro české barvy skončil závod smolně. Petr Svoboda se sice v úvodu držel vedoucí skupinky, pak ale spadl po incidentu s Dirkem Geigerem a Kevinem Sabatuccim a nakonec skončil až 24. Pro stáj Jakuba Smrže vybojovali body alespoň jeho zbylí dva jezdci - José Luis Pérez González a Yeray Saíz Márquez. Zatímco Pérez González skončil desátý, Saíz Márquez dvanáctý. Druhý jmenovaný si navíc musel odpykat dvě penalizace dlouhého kola. Druhý český zástupce Filip Feigl skončil na 23. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Superbike - První závod

Boj o vítězství v prvním závodě MS superbiků se zprvu odehrával mezi Jonathanem Reou a Toprakem Razgatliogluem. Když se však začal snášet na dráhu déšť, začal se drát do popředí Álvaro Bautista. Jezdec Ducati si ujal vedení, které už poté nepustil a dalším vítězstvím tak navýšil náskok v průběžném pořadí.

Bautista  nebyl jediným jezdcem, který po zhoršení podmínek ožil. Vzhůru startovním polem se totiž najednou začal prodírat i Scott Redding. Jezdec továrního týmu BMW dlouho sahal po druhé pozici. V posleedním kole se ale před něj odvážným manévrem dostal Toprak Razgatlioglu a nakonec tak dosáhl na stříbrný výsledek Turek. Reddinga málem zdolal i Jonathan Rea, jezdec BMW ale třetí pozici udržel. Reovi musela stačit čtvrtá pozice.

Na Oliveru Königovi je už od pátečních tréninků vidět, že se na mosteckém autodromu cítí mnohem lépe. Je tak schopen držet krok se soupeři více než v předchozích podnicích. V prvním závodě skončil šestnáctý. Michal Prášek, který startuje na divokou kartu v podstatě se sériovým motocyklem BMW z roku 2018, podle očekávání na soupeře hodně ztrácí. Ještě před cílem odstoupil.

Česko-japonská stáj MIE Racing Honda dojela do cíle pouze s Lenadrem Mercadem. Argentinec skončil sedmnáctý. Hafizh Syahrin jel dlouho na šestnácté pozici, nakonec ale odstoupil kvůli technickým problémům.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Supersport - První závod

Devět závodů trvající vítězná série Dominiqua Aegertera v MS supersportů skončila. Švýcar byl totiž součástí pětičlenného hromadného incindentu v úvodní šikaně, který ho vyřadil ze závodu. Z vítězství se tak radoval Lorenzo Baldassarri, který stáhl Aegerterův náskok v průběžném pořadí na 39 bodů. V neděli bude mít navíc další šanci ze své ztráty výrazně ukrojit. Aegerter totiž utrpěl otřes mozku a v neděli tak nemůže nastoupit.

Spolu s Baldassarrim vystoupali na stupně vítězů také druhý Stefano Manzi se třetím Stevenem Odendaalem. Jihoafričan přitom startuje pouze jednorázově jako náhradník.

Českým fanouškům udělal radost Ondřej Vostatek, který bodoval jedenáctým místem. Na divokou kartu startující Patrik Homola byl klasifikován jako dvacátý šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Spa-Francorchamps)

Druhý závod

Vítězem druhého závodu se stal Amaury Bonduel. Druzí skončili Max Weering s Lorisem Spinellim a na třetí pozici dojela posádka Massimo Ciglia - Lewis Williamson. Vozy stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra po sobotních potížích nenastoupily.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

W Series (Hungaroring)

Závod

Ve W Series letos poprvé zvítězil někdo jiný než Jamie Chadwicková. Na nejvyšší stupeň totiž vystoupala Alice Powellová. Chadwicková musela po nepovedené kvalifikaci startovat až jako pátá a v cíli jí musela stačit druhá pozice. Stále ale vede šampionát s náskokem 75 bodů a v příštím závodě už si může zajistit svůj třetí titul. Spolu s britskými závodnicemi skončila na stupních vítězů také třetí Beitske Visserová.

Česká závodnice Tereza Bábíčková na své první body stále čeká. Na Hungaroringu byla klasifikována jako patnáctá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Londýn)

První závod


Prvnímu závodu v Londýně kraloval domácí Jake Dennis. Druhý skončil Stoffel Vandoorne a zůstává tak lídrem šampionátu. Jako třetí původně projel cílem Nyck de Vries, později ale obdržel pětisekundový trest za to, že při obraně pozice před Nickem Cassidym změnil směr dvakrát. To ho srazilo na šestou pozici a na třetí příčku se posunul právě Cassidy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Spa-Francorchamps)

TotalEnergies 24 Hours of Spa

Ve 24 hodinách Spa-Francorchamps poprvé zvítězil Mercedes. Jako první totiž projela cílem posádka Raffaele Marciello, Jules Gounon a Daniel Juncadella z AMG Teamu Akkodis ASP.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Most)

První závod

Rossi Moor si upevnil už pátým letošním vítězstvím celkové vedení. Druhý skončil Kevin Farkas a třetí Valentino Herrlich. Michal Prokeš bodoval 15. místem. Filip Novotný do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F2 (Hungaroring)

První závod

Sprintový závod formule 2 skončil druhým letošním vítězstvím Jacka Doohana. Za synem legendárního motocyklového závodníka skončili druhý Jüri Vips a třetí Enzo Fittipaldi, který tak vybojoval další pódiové umístění pro českou stáj Charouz Racing System.

Z hlavních kandidátů na titul dopadl nejlépe pátý Felipe Drugovich. Théo Pourchaire skončil až devátý poté, co se musel během závodu vyhýbat incidentu mezi Loganem Sargeantem s Dennisem Haugerem a spadl na 16. místo. Sargeant stejně jako Hauger zaplatili za incident odstoupením.

Druhý jezdec stáje Charouz Racing System Cem Bölükbasi nezískal ani tentokrát své první body. Původně dojel sedmnáctý, po penalizaci pro Richarda Verschoora se ale Turek posunul na 16. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Indianapolis)

Závod

Alexander Rossi po třech letech znovu okusil, jaké to je vyhrát závod IndyCar. Pilot stáje Andretti Autosport triumfoval poprvé od závodu na okruhu Road America z roku 2019. Druhý dojel Christian Lundgaard, který tak vybojoval své premiérové pódium v šampionátu. Třetí skončil Will Power.

Power se v cíli mohl radovat nejen ze třetího místa, ale také z posunu do čela průběžného pořadí. Marcus Ericsson, který musel po potžích s motorem v tréninku startovat až jako poslední, totiž obsadil 11. příčku. V celkovém pořadí tak spadl o devět bodů za Powera.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Italský superbikový šampionát (Misano)

První závod

Michele Pirro získal v sedmém letošním závodě už šesté vítěztví. Na cestě za ním mu dal zabrat Alessandro Delbianco, který ale nakonec prohrál o 237 tisícin. Třetí skončil Luca Vitali. Michal Filla bodoval patnáctým místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

 

Neděle 31. července

FIA F3 (Hungaroring)

Druhý závod

Hlavní závod F3, který se konal na osychající trati, vyhrál Alexander Smoljar před Zanem Maloneym a Oliverem Bearmanem.

Situace na čele šampionátu se vyrovnala. Zatímco Victor Martins získal bod za desáté místo, Isack Hadjar dojel až osmnáctý. Nyní tak mají oba jezdci stejně bodů, díky většímu počtu vítězství je na tom ale lépe Hadjar.

Pro české barvy skončil závod bez bodů. Roman Staněk obsadil 12. místo. Z jezdců Charouz Racing Systemu dopadl nejlépe dvacátý třetí Christian Mansell. Francesco Pizzi skončil 27. a László Tóth do cíle nedojel.

Většina jezdců sice odjela závod na mokrých pneumatikách, někteří se ale později odhodlali k přezutí na suché obutí. Toto rozhodnutí se vyplatilo zejména čtvrtému Zaku O´Sullivanovi a šestému Juanu Manuelu Correovi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS superbiků (Most)

Superbike - Superpole závod

V superpole závodě bojovali o vítězství Toprak Razgatlioglu a Jonathan Rea. Turek hned v úvodu sebral Reovi pole position a posunul se do čela, jezdec Kawasaki ale zejména v závěru na svého rivala hodně dotíral. Rozhodnutí přišlo v momentě, kdy byl Rea příliš široký a vycestoval z dráhy. Zatímco Razgatlioglu tak zvítězil, Rea se musel spokojit se druhou pozicí. Vítěz prvního závodu Álvaro Bautista skončil třetí.

Z českých závodníků opět dojel jen jeden, tentokrát to ale byl Michal Prášek. Havlíčkobrodský jezdec obsadil 21. pozici. Oliver König po pádu nedojel.

Česko-japonská stáj MIE Racing Honda znovu nebodovala. Hafizh Syahrin skončil patnáctý a Leandro Mercado sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Supersport - Druhý závod

Lorenzo Baldassarri využil naplno absence Dominqua Aegertera. V závodě, který byl předčasně ukončen po nehodě Stevena Odendaala, totiž zopakoval vítězství ze soboty. Aegerterův náskok v celkovém pořadí tak už nyní činí jen 14 bodů.

Spolu s Baldassarrim vystoupali na stupně vítězů také další dva Italové. Druhý totiž dojel Niccoló Bulega a třetí Stefano Manzi.

Češi odešli ze druhého závodu s prázdnou. Ondřej Vostatek obsadil 16. pozici a Patrik Homola skončil na dvacátém druhém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Superbike - Druhý závod

Vítěznou tečku udělal za mosteckým víkendem Toprak Razgatlioglu. Kromě úřadujcího šampiona byli do boje o vítězství zapleteni tradičně i Jonathan Rea s Álvarem Bautistou. Druhý nakonec skončil Bautista, ačkoli v úvodu vycestoval do štěrku v první šikaně po nepovedeném útoku na Razgatlioglua. Reovi muselo stačit třetí místo.

Čekání česko-japonské stáje MIE Racing Honda na další body konečně skončilo. Tentokrát totiž tým bodoval s oběma svými jezdci. Hafizh Syahrin obsadil 12. místo a Leandro Mercado skončil patnáctý.

Patnácté místo Leandra Mercada mohlo české fanoušky těšit, ale i mrzet. O pouhé dvě sekundy za ním totiž projel na šestnáctém místě Oliver König, který tak byl k bodu ještě blíže než v sobotním hlavním závodě. Pražský jezdec startoval s pohmožděnou pravou nohou. Toto zranění si způsobil při pádu v superpole závodě. Michal Prášek do závěrečného závodu vůbec nenastoupil. Na vině byly nejspíše technické problémy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Supersport 300 - Druhý závod


Závěrečný závod třídy Supersport 300 ovládl Victor Steeman. Álvaro Díaz si druhým místem upevnil průběžné vedení. Stupně vítězů zkompletoval třetí Lennox Lehmann.

Vysoko dojel také jezdec stáje Jakuba Smrže José Luis Pérez González. Španěl se během závodu ukázal i ve vedení a nakonec skončil pátý. Bodoval i jedenáctý Petr Svoboda. Třetí jezdec Smržovy stáje Yeray Saíz Márquez obsadil 17. pozici. Pouhé jedno místo chybělo na body druhému českému závodníkovi Filipu Feiglovi. Ten totiž dorazil do cíle jako šestnáctý.

Závod byl dvakrát přerušen červenými vlajkami. Poprvé se tak stalo hned v úvodu po incidentu Indyho Offera a Bruna Ieraciho. Offer byl převezen do nemocnice s podezřením na zranění hlavy. Tři kola před koncem pak závod předčasně ukončila nehoda Alessandra Zancy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v závodech do vrchu (Limanowa)

Vítězem se stal Christian Merli. Na celkové stupně vítězů dosáhl i český závodník Petr Trnka, který skončil druhý. Třetí místo bral domácí Karol Krupa.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F2 (Hungaroring)

Druhý závod

Théo Pourchaire může do letní přestávky vstoupit v dobré náladě. Na Hungaroringu totiž vyhrál hlavní závod víkendu a jelikož lídr šampionátu Felipe Drugovich skončil až devátý, snížil Francouz jeho náskok na 21 bodů.

Radovat se opět mohli i čeští fanoušci. Enzo Fittipaldi se totiž po startu z deváté pozice propracoval až na druhou a z maďarského víkendu si tak odváží dvě pódiová umístění. Na třetím místě skončil Ajumu Iwasa.

Čekaní druhého jezdce Charouz Racing Systemu Cema Bölükbasiho na první body pokračuje. Turek obsadil 13. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MMČR v motokrosu (Petrovice)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v autokrosu (Toldijk)

Z Nizozemska si odvezli triumfy Petr Nikodém (SuperBuggy), Kevin Peters (Buggy1600), Arnošt Florián (JuniorBuggy) a Miguel Gayoso Vázquez (Cross Car Academy Trophy). Z Čechů na stupně vítězů vystoupali také Radek Jordák (2. v SuperBuggy), Daniel Pytloun (2. v JuniorBuggy) a Stanislav Brousek (2. v Cross Car Academy Trophy).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Italský superbikový šamionát (Misano)

Druhý závod

Michele Pirro pokračoval v dominantním tažení. I tentokrát si totiž dojel pro vítězství. Na druhém místě skončil Alessandro Delbianco a na třetím Randy Krummenacher. Michal Filla nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F1 (Hungaroring)

Závod

Ani start z desátého místa nezastavil Maxe Verstappena na cestě za dalším vítězstvím. Spolu s Nizozemcem stáli na stupních vítězů piloti Mercedesu. Na druhém místě dojel Lewis Hamilton a na třetím George Russell.

Ferrari zažilo kvůli nevhodně zvolené strategii další nevydařený závod. Carlos Sainz skončil až čtvrtý a Charles Leclerc dokonce šestý. Monačan už tak nyní na Verstappena ztrácí hrozivých 80 bodů, což je hodnota větší než tři vítězství.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Formule E (Londýn)

Druhý závod

Vítězně se s Londýnem rozloučil Lucas di Grassi. Druhý skončil sobotní vítěz Jake Dennis a třetí Nyck de Vries. Stoffel Vandoorne sice dojel čtvrtý, díky odstoupení Mitche Evanse ale navýšil své celkové vedení na 36 bodů. Vzhledem k tomu, že při závěrečném dvojzávodě v Soulu bude ve hře už jen 58 bodů, jsou Belgičanovy šance na titul velmi slušné.

Kromě Vandoorna a Evanse zůstávají v boji o titul u jen další dvě jména - Edoardo Mortara a Jean-Éric Vergne. Nyck de Vries v neděli šanci na obhajobu titulu definitivně ztratil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Northern Talent Cup (Most)

Druhý závod

Druhý závod vyhrál Kevin Farkas. Lídr šampionátu Rossi Moor dostal dvě penalizace dlouhého kola za to, že se na jeho motocyklu pracovalo ještě tři minuty před startem. Přesto ale dokázal dojet druhý. Třetí skončil Loris Veneman.

Juniorský tým Automotodromu Brno vybojoval body s oběma jezdci. Filip Novotný skončil dvanáctý a Michal Prokeš obsadil 15. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

NASCAR Cup Series (Indianapolis)

Závod

Své druhé vítězství v NASCAR Cup Series získal Tyler Reddick.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: GT World Challenge Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.