Víkendový přehled: Ericsson zahájil vítězně sezonu IndyCar, Hendrick Motorsports dominoval v NASCAR

Sledovali jsme pro vás všechny významné motoristické podniky, které se konaly během prvního březnového víkendu.

Pátek 3. března

MS v dálkových rallye (Abú Zabí Desert Challenge)

Abú Zabí Desert Challenge skončila stejně jako loni českým pódiovým výsledkem v kategorii automobilů. Druhé místo z loňska totiž zopakoval Martin Prokop. Jihlavský jezdec nestačil pouze na vítězného Jazída al-Rajhího a v celkovém pořadí šampionátu se posunul na třetí příčku. Stupně vítězů zkompletoval v kategorii T1 Juan Cruz Yacopini.

Nezdarem skončila soutěž pro první dva jezdce průběžného pořadí Násira al-Attíju a Sébastiena Loeba. U Katařana to přitom vypadalo, že by mohl soutěž suverénně ovládnout. Vyhrál totiž prolog a první tři etapy. V té třetí ovšem boural. Do cíle sice zvládl dojet, poškození jeho auta ale byla příliš velká a FIA mu zakázala v soutěži pokračovat. Kvůli odstoupení si Al-Attíja nemohl do šampionátu připsat ani bonusové body za umístění v etapách.

Naděje Sébastiena Loeba na vítězství vyhasly už v první etapě, kdy kvůli problémům s hadicí od chladicí kapaliny nedojel. Poté navíc obdržel obří padesátihodinovou penalizaci za výměnu motoru. V konečném pořadí třídy T1 sice skončil jedenáctý, připsal si ale na konto celkem 14 bonusových bodů, neboť vybojoval mimo jiné i dvě etapová vítězství. Díky tomu vede v celkovém pořadí o 16 bodů.

V kategorii lehkých prototypů triumfoval Seth Quintero, který navíc skončil třetí mezi všemi automobily. Aliyyah Kolocová obsadila páté místo a současně skončila třetí mezi jezdci bodujícími do mistrovství světa. Kategorii side-by-side ovládl Rokas Baciuška.

V motorkách dlouho sváděli bitvu o vítězství jezdci Hondy Adrien van Beveren a Pablo Quintanilla. Druhý jmenovaný ale nedokončil předposlední etapu kvůli technickým problémům a ztratil tak naděje na dobrý výsledek. Z vítězství se tak radoval Van Beveren před druhým Lucianem Benavidesem a třetím Tobym Pricem. Australan se nyní ujímá celkového vedení.

Ve čtyřkolkách byl nejlepší Abdulazíz Alí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sobota 4. března

MS supersportů (Mandalika)

První závod

Úvodní závod víkendu skončil dominantním triumfem tureckého jezdce Cana Öncüa. Turecký jezdec se tak konečně dočkal prvního vítězství, které mu loni unikalo. Na stupních vítězů dojeli také druhý Federico Caricasulo se třetím Nikim Tuulim.

Vítěz prvních dvou závodů sezony Nicoló Bulega sice vybojoval v kvalifikaci pole position, v závodě se ale trápil. Nakonec dojel na pátém místě. Ital dvě kola před koncem poslal při souboji k zemi Glena van Straalena. Penalizaci ovšem unikl.

I když Bulega nezažil vydařený závod, v čele průběžného pořadí šampionátu zůstává. Jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Stefano Manzi totiž skončil až sedmý.

Závod se sice odjel na suché trati, v úvodu ale pršelo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS superbiků (Mandalika)

První závod

Letošní dominance Álvara Bautisty v MS superbiků pokračuje. Jezdec Ducati triumfoval i ve čtvrtém závodě letošní sezony a zatím tak letos nepoznal porážku.

Spolu s Bautistou se na stupně vítězů podívali jezdci Yamahy. Druhý skončil šampion z roku 2021 Toprak Razgatlioglu, který jezdil na čele v úvodních kolech. Třetí dojel jeho týmový kolega Andrea Locatelli.

Pokračovalo trápení šestinásobného mistra světa Jonathana Rey. Jezdec Kawasaki se viditelně trápil s přilnavostí a nakonec obsadil až deváté místo.

Oliver König zatím na první letošní body čeká. Do cíle úvodní jízdy dorazil jako sedmnáctý.

Týmový kolega Álvara Bautisty Michael Ruben Rinaldi nedokázal navázat na dvojici stříbrných výsledků z Phillip Islandu. Po startu nedobrzdil do první zatáčky, narazil zezadu do Axela Bassaniho a havaroval. Bassani nakonec dojel do cíle jako čtvrtý.

Na startu chyběli dva jezdci. Gastrienteritida neumožnila startovat Remymu Gardnerovi ani Ericu Granadovi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F3 (Sáchir)

Sprint

Úvodní závod letošní sezony FIA F3 přinesl boj o vítězství mezi Francem Colapintem a Josepem Maríou Martím. Dlouho sice vedl Colapinto, nakonec ho ale Martí předjel a získal svůj premiérový triumf ve FIA F3. Zatímco Colapinto skončil druhý, třetí pozici obsadil Caio Collet.

Pro stáj PHM Racing by Charouz nedopadla premiéra ve FIA F3 v novém kabáte nejlépe. Zatímco Sophia Flörschová skončila na 22. místě, Roberto Faria obsadil 24. pozici a Piotr Wisnicki dojel na 25. příčce. Polákův závod se neobešel bez potíží a po incidentech se soupeři musel do boxů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F2 (Sáchir)

Sprint

I sprint formule 2 přinesl triumf španělské stáje Campos. Při svém 96. startu v šampionátu totiž triumfoval stylem start-cíl Ralph Boschung, který díky obrácení nejlepší desítky z kvalifikace vyrážel z pole position.

Na stupních vítězů doplnili Boschunga Dennis Hauger s Victorem Martinsem. Zatímco Nor skončil druhý, loňský šampion FIA F3 začal své působení ve "druhé lize" třetím místem. Původně ovšem směřoval za druhou příčkou. V předposledním kole ho ale Hauger předjel.

Roman Staněk sice díky devátému času z kvalifikace startoval jako druhý, později se ale trápil s opotřebením pneumatik a postupně se propadl až na nebodované 13. místo.

Jezdci stáje PHM Racing by Charouz dopadli ještě hůře než Staněk. Zatímco Roy Nissany skončil osmnáctý, Brad Benavides devatenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 5. března

MS superbiků (Mandalika)

Superpole závod

Vítězná série Álvara Bautisty je minulostí. Superpole závod totiž skončil v Mandalice dvojitým vítězstvím Yamahy. Zatímco triumf vybojoval Toprak Razgatlioglu, druhý skončil jeho týmový kolega Andrea Locatelli. Jako třetí dorazil do cíle Alex Lowes.

Jonathan Rea ani Álvaro Bautista nezažili závod podle představ. Dvojice sice zprvu měla nakročeno k umístění v nejlepší trojici, pak ale oba vycestovali mimo stopu v souboji o druhé místo. Zatímco Rea svůj motocykl zkrotil a dojel alespoň čtvrtý, Bautista havaroval a odstoupil.

Český jezdec Oliver König dorazil do cíle jako osmnáctý. Z jezdců, kteří dojeli do cíle, za sebou nechal Erica Granada.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. V úvodních dvou kolech totiž došlo kvůli znečištění na dráze k několika pádům. Zatímco v úvodním kole došlo k incidentu mezi Alexem Lowesem, Lorisem Bazem a Danilem Petruccim, ve druhém kole šel k zemi Rea. Po restartu ale bylo všem umožněno odstartovat. Lowesova Kawsaki byla sice po nehodě hodně rozmlácená, dostal ale svolení použít náhradní motocykl.

Loris Baz ale přeci jen do cíle nedojel. Francouz měl totiž i po restartu incident s Alexem Lowesem, při kterém dostal ránu do nohy. Mechanici ho poté museli v boxech sundat z motocyklu a odnést do garáže.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Álvaro Bautista odčinil zaváhání ze superpole závodu a při závěrečné indonéské jízdě se vrátil na nejvyšší stupeň. Španěl musel vyrážet až z desátého místa a v úvodu figuroval mimo stupně vítězů. Pak ale přišly červené vlajky po tvrdé havárii Michaela van den Marka a Phillipa Öttla a po restartu už Španěl ukazoval mnohem lepší tempo. O svém vítězství definitivně rozhodl dvě kola před koncem, kdy zdolal týmového kolegu Michaela Rubena Rinaldiho.

Rinaldi sice dlouho vedl a zdálo se, že zvítězí, po propadu za Bautistu ale vyjel v závěrečném kole z trati a propadl se až na čtvrté místo. Druhý skončil nakonec Toprak Razgatliolgu a třetím místem vybojoval první letošní pódium pro Hondu Xavi Vierge.

Pokračovalo trápení Jonathana Rey. Jezdec Kawasaki havaroval a do cíle nedojel. Šachovnicovou vlajku nespatřil ani Oliver König, který zůstal stát již na startu.

Na startu chyběli Loris Baz a Eric Granado. Zatímco Granada opět postihla gastroenteritida, Baz utrpěl v superpole závodě při incidentu s Alexem Lowesem zlomeninu pravé nohy a kotníku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS supersportů (Mandalika)

Druhý závod

Nedělní klání MS supersportů se rozhodovalo až v posledním kole mezi Federicem Caricasulem a Stefanem Manzim. Nakonec triumfoval Caricasulo, pro kterého šlo o první vítězství po třech letech. Manzi skončil druhý.

Stupně vítězů byly kompletně italské. Třetí totiž dojel Nicoló Bulega. Jezdec stáje Aruba si tak udržel vedení v šampionátu.

Can Öncü dlouho směřoval za druhým vítězstvím v řadě. Turek ale v závěru začal ztrácet tempo a postupně se propadl až na čtvrtou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F3 (Sáchir)

Hlavní závod

Hlavní závod přinesl premiérové vítězství v šampionátu Gabrielu Bortoletovi. Brazilec sice projel cílem jako druhý, původní vítěz Gabriele Mini ale dostal pětisekundový trest za porušení pravidel při startovní proceduře. Tento prohřešek ho hodně bolel. Závod se totiž po kolizi Tommyho Smithe a Roberta Farii dojížděl za zpomalovacím vozem a Ital tak spadl až na osmé místo.

Stáj Trident se neradovala jenom z Bortoletova vítězství. Druhý skončil totiž jeho týmový kolega Oliver Göthe. Třetí pozici obsadil Dino Beganovic.

Vítěz sprintu Josep María Martí se tentokrát musel spokojit se šestým místem. V průběžném pořadí klesl na čtvrté místo. Lídrem je nyní Bortoleto.

Ani druhý závod sezony nepřinesl body stáji PHM Racing by Charouz. Zatímco Sophia Flörschová skončila dvacátá, Piotr Wisnicki dvacátý čtvrtý a Roberto Faria dvacátý pátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Sáchir)

Hlavní závod

Hlavní závod formule 2 naprosto opanoval Théo Pourchaire. Francouze dostalo první letošní vítězství do čela šampionátu, kde má nyní náskok dvou bodů před Ralphem Boschungem.

Vítěz sobotního sprintu Boschung sice startoval až jako desátý, i z neděle si ale odnesl velmi slušný výsledek. Pilot Camposu projel cílem jako druhý. Na stupně vítězů se podíval také třetí Zane Maloney, který v posledním kole překonal Kushe Mainiho.

Roman Staněk z devátého mista dobře odstartoval a bojoval o šestou příčku. Ve čtvrté zatáčce ale jeho závod skončil poté, co dostal ránu od Victora Martinse.

PHM Racing by Charouz odešel opět s nulou. Roy Nissany byl sice blízko, nakonec ale Izraelec projel cílem jako jedenáctý. Brad Benavides obsadil 18. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT Winter Series (Navarra)

Výsledky ZDE

F1 (Sáchir)

Závod

Red Bull ukázal, že s ním i letos budou mít soupeři těžké pořízení. Triumfoval dvojnásobný mistr světa Max Verstappen před týmovým kolegou Sergiem Pérezem.

Fernando Alonso a Aston Martin potvrdili velká očekávání po předsezonních testech. Španěl dorazil do cíle jako třetí.

Starosti mohou mít u Ferrari. Zatímco Carlos Sainz skončil na čtvrtém místě, Charles Leclerc odstoupil kvůli technickým problémům.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (St. Petersburg)

Závod

Novou sezonu IndyCar zahájil vítězně Marcus Ericcson. Pro Švéda šlo o jeho čtvrtý triumf v IndyCar. O svém vítězství rozhodl tři kola před koncem, když se na cílové rovince přehnal před Patricia O´Warda, který musel řešit dočasné problémy s motorem. Mexičan tak obsadil druhou příčku. Jako třetí dojel do cíle Scott Dixon.

Pro Willa Powera nezačala cesta za obhajobou titulu dobře. Australan v závodě zavnill kolizi s Coltonem Hertou, po které pro pilota stáje Andretti závod skončil. Při následném restartu byl za trest poslán na konec pole a do cíle dojel jako sedmý.

Romain Grosjean i nadále čeká na své první vítězství v IndyCar. Francouz sice po startu z pole position bojoval o vítězství, pak ho ale poslal do zdi Scott McLaughlin. Zatímco Grosjean závod nedokončil, McLaughlin se do akce vrátil. Za kolizi byl sice penalizován, nakonec ale obsadil 13. místo.

Závod přinesl velké množství nehod. Po hromadném incidentu v úvodu byly dokonce vyvěšeny červené vlajky.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Pondělí 6. března

NASCAR Cup Series (Las Vegas)

Závod

Závod v Las Vegas ovládl tým Hendrick Motorsports. Pro vítězství si dojel William Byron před Kylem Larsonem a Alexem Bowmanem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto:Marcus Ericsson via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.