Víkendový přehled: Motoristický svátek v Mostě nebo Češi v Itálii

Víkendový přehled: Motoristický svátek v Mostě nebo Češi v Itálii

Centrem pozornosti českého fanouška bude během nadcházejícího motoristického víkendu mostecký autodrom, kde se představí NASCAR Whelen Euro Series a

F2 v Soči: Nyck de Vries v kvalifikaci porazil Norrise i Russella
F2 v Monze: Důležitou pole position získal George Russell
F2 v Yas Marině: George Russell získal další triumf i titul

Centrem pozornosti českého fanouška bude během nadcházejícího motoristického víkendu mostecký autodrom, kde se představí NASCAR Whelen Euro Series a v rámci doprovodného programu také řada dalších sérií. Držet palce ale budeme moci českým závodníkům také v Itálii a to hned v několika šampionátech.

NASCAR Whelen Euro Series – Most

Dominantou víkendového programu v Mostě bude čtvrtý podnik letošní sezony NASCAR Whelen Euro Series. „Evropské nascary“ zavítají na severozápad Čech vůbec poprvé. Domácí publikum navíc bude mít v případě zlatého hřebu víkendu také komu fandit, když se po absenci v předchozím podniku na Brands Hatch opět do startovních polí tříd Elite 1 a Elite 2 vrátí Martin Doubek. V rámci obou kategorií se český závodník nachází na průběžném 26. místě. Zatímco v Elite 1 vévodí šampionátu úřadující mistr Alon Day (221 bodů) před druhým Stienesem Longinem (202 bodů) a třetím Nicolem Roccou (189 bodů), průběžnému pořadí Elite 2 kraluje Giorgio Maggi (196 bodů) následovaný druhým Vittoriem Ghirellim (192 bodů) a třetím Advaitem Deodharem (172 bodů). Středem pozornosti ale bude i šampion Formule 1 z roku 1997 Jacques Villeneuve. Kanaďan v úvodních třech podnicích nasbíral dvě pódiová umístění a v Elite 1 mu momentálně patří celkové 6. místo.

Drexler Formel Cup – Most

Jednou ze součástí doprovodného programu podniku NASCAR Whelen Euro Series bude na mosteckém autodromu Drexler Formel Cup, ve kterém se představí hned trojice českých závodníků. Zatímco s vozem F3 nastoupí stejně jako minulý víkend v Imole Tom Beckhäuser, v rámci hodnocení Formule Renault 2.0 budou závodit Tomáš Chabr s Václavem Šafářem.

FIA Lurani Trophy pro vozy Formule Junior – Most

Kromě dvou výše zmíněných šampionátů budou o víkendu na mostecké trati kroužit také historické závodní stroje. Prvním z takových případů bude FIA Lurani Trophy pro vozy Formule Junior, kterou u nás čeká třetí letošní klání. Po úvodních dvou podnicích vede celkové pořadí Ivo Goeckmann (20 bodů) závodící v kategorii D2. Druhá příčka patří se stejným počtem bodů Brunu Weibelovi z E1 a na 3. místě se nachází s 18 body Daniele Salodini (A). Co se ostatních kategorií týče, v C2 vede Crispian Besley, v B2 Floris-Jan Hekker, v D1 Hans Hillebrink, v C1 Luc Deneve a v E2 James Timms.

DMV Formel Vau – Most

Další klání historických formulí pak v Mostě přinese šampionát DMV Formel Vau, kde se v akci objeví monoposty Formule V. I pro tento šampionát půjde po kláních na Hockenheimringu a ve Spa-Francorchamps o třetí letošní podnik.

Triumph & British GT Competition – Most

Těšit se můžeme také na již pátý letošní podnik Triumph & British GT Competition, v rámci něhož se představí sportovní vozy jako Triumph, Morgan a MG. Šampionát se na autodromu představí již podruhé, když si zde svůj debut odbyl již roku 2017.

HAIGO ADAC Historic Cup + Kampf der Zwerge – Most

Do Mostu se chystají rovněž závody HAIGO ADAC Historic Cupu, kde závodí jak historické formule, tak cestovní vozy. Po trati budou v tomto případě kroužit monoposty dnes již neexistujících šampionátů Formule Easter a Formule Mondial nebo také automobily jako Lada Žiguli, Lada Samara či Škoda 130 R. V čele hodnocení cestovních vozů do 1300 ccm se po úvodním klání v polské Poznani nachází Dieter Hoffmann. Co se formulí týče, kategorie do 1600 ccm patří Tonimu Koitschovi a třída do 1300 ccm pak Lechu Wojciechowskému. V rámci SLM Pokalu vede mezi cestovními vozy opět Dieter Hoffmann a mezi formulemi se o první příčku dělí Bernd Weber s Jensem Malikem. V ADAC Pokalu pak shodně okupují 1. příčku Dieter Hoffmann společně s Tonim Koitschem, přičemž druhý jmenovaný vévodí také Uli Melkus Pokalu. Startovní pole HAIGO ADAC Historic Cupu ale doplní v závodech cestovních vozů také šampionát historických vozů do 1300 ccm Kampf der Zwerge, v němž závodí vozy jako například Mini Cooper, Abarth TC nebo NSU TT.

Lamborghini Super Trofeo Europe – Misano

Most ovšem nebude jedinou destinací, ke které se bude zrak českých fanoušků upírat. České barvy totiž budou reprezentovány také v Itálii. Prvním případem bude druhý podnik letošní sezony Lamborghini Super Trofeo Europe v Misanu, kde opět nastoupí stáj Mičánek Motorsport se svou dvojicí posádek. Zatímco první z nich opět utvoří Jakub Knoll společně s Josefem Zárubou, v případě druhého vozu k jedné změně dojde a po boku Kurta Wagnera již tentokrát nastoupí Libor Dvořáček, který musel podnik na Silverstone z pracovních důvodů vynechat a přenechat tak sedačku Tomáši Mičánkovi. Zatímco česká dvojice nastoupí v rámci hodnocení Pro Cup a po úvodním klání v Silverstone se v průběžném pořadí nachází na 5. místě, druhý tandem stáje se představí v Pro/Am Cupu. V rámci této kategorie patří po úvodním podniku Wagnerovi s Mičánkem 3. místo. Zatímco Pro Cupu vévodí posádka stáje Bonaldi Motorsport Jack Bartholomew-Stuart Middleton, v Pro/Am Cupu se na čele nacházejí jezdci Target Racingu srl Davide Venditti s Albertem di Folcem. V hodnocení Am Cupu pak vedou Nicolas Gomar ze stáje AGS Events, LC Cupu kralují Benoit a Francois Semoulinovi hájící barvy týmu Semspeed.

Blancpain World Challenge Europe – Misano

Evropský šampionát Lamborghini Super Trofeo se na okruhu Marca Simoncelliho představí v rámci klání Blancpain World Challenge Europe, kterou v provincii Rimini rovněž čeká druhý podnik sezony. Po úvodním klání na Brands Hatch se drží v celkovém vedení dvojice stáje Black Falcon Maro Engel a Luca Stolz (29,5 bodů). Druhé místo patří posádce AKKA ASP Teamu Nico Bastian-Thomas Neubauer (18,5 bodů) a na třetí pozici figurují Kelvin Van Der Linde s Clemensem Schmidem z týmu Attempto Racing. Hodnocení Silver Cupu vévodí celkově druzí Nico Bastian a Thomas Neubauer, V Pro-Am Cupu drží 1. místo posádka Hiroši Hamaguči-Phil Keen a v Am Cupu vedou Florian Scholze s Wolfgangem Trillerem.

WSK Euro Series – Adria Kart Raceway

Čeští závodníci ale nebudou na Apeninách bojovat o body pouze v Misanu, ale také v Adrii. Zde totiž vyvrcholí posledním podnikem letošní sezona motokárového šampionátu WSK Euro Series a stejně jako před týdnem v Lonatu se i nyní objeví ve startovní listině dvě česká jména Igora Čepila (OKJ) a Josefa Knoppa (OK). Zatímco první jmenovaný se v průběžném pořadí své třídy nachází s 6 body na 32. místě, Knopp v kategorii OK okupuje bez jediného bodu 44. příčku. Lídrem kategorie OK je před posledním podnikem Andrea Kimi Antonelli (201 bodů), za nímž se drží na druhém místě Thomas Ten Brinke (179 bodů) a na třetí příčce Nikita Bedrin (167 bodů). V OK vede Lorenzo Travisanutto (215 bodů) před druhým Dinem Beganovicem (196 bodů) a třetím Dexterem Pattersonem (190 bodů). Hodnocení třídy Mini vévodí William Macintyre (195 bodů) následovaný druhým Rashidem Al Dhaherim (177 bodů) a Douwem Dedeckerem (173 bodů), jenž figuruje na 3. místě.

Czech Kart Open – Wackersdorf

Příznivci motokár si ale přijdou na své rovněž v Německu. Ve Wackersdorfu se totiž uskuteční čtvrtý z celkových šesti závodů letošní sezony Czech Kart Open. Co se týče kategorie Baby 60, v rámci Poháru AČR vede Kirill Shvets a v hodnocení Mistrovství ČR pak Jakub Kameník. Třídu Mini 60 vede v Poháru AČR Filip Nedoma a v Mistrovství ČR Maxmilian Kepeň. Ve třídě Easykart 60 patří vedoucí pozice Janu Čermákovi, v Easykart 100 vede Filip Škorpík, hodnocení HondaGX390 vládne David Matějů, v Honda Endurance Team OKKART – Kart 33, v ROK Senior Ondřej Kočka, v ROK.CZ Petr Picka, v OK Jiří Šafránek a v KZ2 Gentleman Jindřich Vácha. Třída OK Junior patří v rámci hodnocení Poháru AČR Matěji Preussovi a v pořadí Mistrovství ČR Lukáši Svobodovi. Ve třídě KZ2 pak drží v průběžném pořadí 1. příčku Ondřej Kapr (Pohár AČR) a Jakub Talaš (Mistrovství ČR).

F1 – Red Bull Ring

Závodit se ale tento víkend nebude pouze u našich západních sousedů, ale také u těch jižních v Rakousku. Zde se totiž na okruhu Red Bull Ring neuskuteční nic menšího než velká cena Formule 1. Před již devátým letošním závodem se na čele šampionátu stále nachází Lewis Hamilton (187 bodů), který svým dalším triumfem v Le Castellet zvýšil svůj náskok na svého týmového kolegu Valtteriho Bottase již na 36 bodů. Jako třetí muž průběžného pořadí přijede do Štýrska pilot Ferrari Sebastian Vettel (111 bodů).

F2 – Red Bull Ring

Královnu motorsportu bude opět na Red Bull Ringu doprovázet Formule 2. Do Rakouska přijede dobře naladěná česká stáj Sauber Junior Team by Charouz, která zásluhou Juana Manuela Correy dokázala v Le Castellet vybojovat své druhé letošní pódiové umístění. V průběžném pořadí figuruje americký závodník se 36 body na 8. příčce. Jeho parťák Callum Ilott pak s 15 body okupuje 14. pozici. Po francouzském podniku došlo ke změně na čele průběžného pořadí. První místo totiž převzal Nyck De Vries (121 bodů), který tak odsunul na 2. příčku vládce úvodních podniků sezony Nicholase Latifiho (109 bodů). Celkové 3. místo patří Jacku Aitkenovi (85 bodů). Startovní pole Formule 2 ovšem v Rakousku dozná hned trojice jezdeckých změn. K té první dojde u stáje Campos, kde Doriana Boccolacciho nahradí navrátilec Arjun Maini. Druhé novinky budeme svědky u týmu Trident, když Ralpha Boschunga vystřídá Ryan Tveter. K obměně jezdeckého složení byl nucen sáhnout i MP Motorsport, jehož pilot Mahaveer Raghunathan má po posledním klání na kontě 12 trestných bodů a vysloužil si tak zákaz startu v jednom podniku. Náhrada za indického závodníka ovšem bude velmi zajímavá. Jeho místo totiž zaujme pilot IndyCar a junior Red Bullu Patricio O´Ward.

F3 – Red Bull Ring

Další podnik letošní sezony čeká v Rakousku rovněž Formuli 3. Zde se Sauber Junior Teamu by Charouz zatím daří o poznání méně než v případě “druhé ligy”, neboť si trojice jejích jezdců Lirim Zendeli, Fabio Scherer a Raoul Hyman v úvodních dvou kláních zatím nepřipsala jediný bod. Premiérovému ročníku tohoto šampionátu doposud dominuje tým Prema, když si v dosavadních čtyřech závodech rozdělili vítězství rovným dílem její piloti Jehan Daruvala a Robert Švarcman. Na čele průběžného pořadí se nachází se 70 body druhý jmenovaný, kterého se ztrátou 12 bodů následuje právě jeho indický týmový kolega. I třetí pozice navíc patří jezdci italského týmu – Marcusi Armstrongovi (35 bodů). V Rakousku uvidíme jednu novou tvář, když u stáje Jenzer Motorsport doplní Jukiho Tsunodu a Andrease Estnera Giorgio Carrara.

Porsche Supercup – Red Bull Ring

Na rakouském okruhu ale neuvidí diváci tento víkend pouze formulové závodění, ale také automobilové v podobě třetího závodu letošní sezony Porsche Supercupu. Po 3. příčce v Barceloně a monackém triumfu se na čele šampionátu nachází úřadující šampion Michael Ammermüller (36 bodů), za nímž figurují na 2. místě Ayhancan Given (30 bodů) a Julien Andlauer (29 bodů), jemuž patří 3. pozice.

WeatherTech SportsCar Championship – Watkins Glen

Závodit se bude tento víkend také za “velkou louží”, kde bude šestihodinovým závodem ve Watkins Glen pokračovat letošní ročník vytrvalostního šampionátu WeatherTech SportsCar Championship. Ve státě New York uvidíme v akci všechny čtyři kategorie – DPi, LMP2, GTLM A GTD. V hodnocení první jmenované třídy vedou úřadující šampioni Felipe Nasr s Pipem Deranim (152 bodů), které ve Watkins Glen po absenci v posledních třech závodech znovu doplní Eric Curran. Druhá příčka patří vítězné posádce z posledního závodu v Detroitu Juan Pablo Montoya-Dane Cameron (147 bodů). Na 3. příčce se pak nacházejí jejich týmoví kolegové z týmu Acura Penske Hélio Castroneves a Ricky Taylor (146 bodů). V LMP2 drží vedení Kyle Masson s Cameronem Casselsem, v GTLM vedou Earl Bamber s Laurensem Vanthoorem a v průběžném pořadí GTD okupuje 1. příčku posádka Mario Farnbacher-Trent Hindman.

NASCAR Monster Energy Cup Series – Chicagoland

Pokračovat bude také elitní soutěž NASCAR a to Monster Energy Cup Series. I přes až 23. místo v posledním závodě na okruhu v Sonomě se stále drží na 1. pozici průběžného pořadí Joey Logano (643 bodů). Pouhý jeden bod ale na úřadujícího šampiona ztrácí druhý Kyle Busch. Třetí příčka patří Kevinu Harvickovi (573 bodů).

BTCC – Oulton Park

Ve výčtu podniků konajících se během nadcházejícího víkendu nechybí ani závody cestovních vozů. Pátý podnik sezony totiž čeká v Oulton Parku britskou sérii BTCC. V čele šampionátu zatím figuruje úřadující šampion Colin Turkington (143 bodů) před druhým Joshem Cookem (132 bodů) a třetím Ashleym Suttonem (130 bodů).

Super GT – Buriram

Zvuk motorů bude znít také v Asii a to díky Super GT, který po úvodncích třech podnicích v Japonsku zamíří na 300 km závod do thajského Buriramu. V kategorii GT500 jsou na čele Judži Tačikawa a Hiroaki Išiura (26,5 bodů). Druhá pozice patří posádce Tsugio Matsuda-Ronnie Quintarelli (24,5 bodů) a na třetí pozici se nacházejí Juhi Sekiguči s Kazukim Nakadžimou (22 bodů). Třídu GT300 pak vedou Morio Nitta se Senou Sakagučim.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0