Víkendový přehled: Petr Ptáček v Le Castellet nebo IndyCar v Detroitu

Víkendový přehled: Petr Ptáček v Le Castellet nebo IndyCar v Detroitu

Poslední květnový víkend byl na motorsport skutečně bohatý, když byly na programu mimo jiné hned dva ze tří nejslavnějších podniků světa v podobě Vel

IndyCar: V Detroitu slavili Newgarden s Dixonem
IndyCar: První závod na Belle Isle patřil Rahalovi. V Detroitu vyhrál 25 let po svém otci
Galerie: Chevrolet Detroit Grand Prix

Poslední květnový víkend byl na motorsport skutečně bohatý, když byly na programu mimo jiné hned dva ze tří nejslavnějších podniků světa v podobě Velké ceny Monaka a závodu 500 mil Indianapolis. Ani na začátku června ovšem nebudou mít motorističtí fandové nouzi o zajímavou podívanou. Ve francouzském Le Castellet totiž čeká další start v Eurocupu Formule Renault Petra Ptáčka a pokračovat bude například i IndyCar, které absolvuje hned dvě klání v ulicích Detroitu.

Formule Renault Eurocup – Le Castellet

Po podniku v Monte Carlu, který se uskutečnil minulý víkend, nebude mít Petr Ptáček mnoho času na odpočinek. Již tento týden totiž Eurocup Formule Renault čeká další klání ve francouzském Le Castellet. Český závodník se po úvodních třech podnicích nachází na 10. místě průběžného pořadí, když má na svém kontě 17 bodů. V roli vedoucího muže šampionátu zavítá na okruh Paula Ricarda domácí Victor Martins (89 bodů), kterého následují druhý Aleksandr Smoljar (86 bodů) a třetí Oscar Piastri (84 bodů).

Blancpain GT Series Endurance Cup – Le Castellet

Francouzský okruh ovšem nebude během nadcházejícího víkendu hostit pouze podnik Eurocupu Formule Renault. Pokračovat zde bude totiž také sezona Blancpain GT Series Endurance Cupu. Před 1000 km závodem je na čele šampionátu posádka týmu Orange1 FFF Racing Andrea Caldarelli – Dennis Lind – Marco Mapelli (26 bodů), ačkoli trio stále čeká na první letošní triumf. Druhá pozice patří Zaidu Ashkananimu s Klausem Bachlerem a Andreou Rizzolim z týmu Dinamic Motorsport (25 bodů) a třetí příčku okupuje se stejným počtem bodů trojice SMP Racingu Michail Aljošin, Miguel Molina, Davide Rigon, která se radovala z vítězství v posledním závodě na Silverstone. Co se týče Silver Cupu, zde vedou Nico Bastin, Timur Boguslavskij a Felipe Fraga z týmu AKKA ASP. Hodnocení Pro-Am Cupu pak vévodí posádka Tempesta Racingu Chris Buncombe-Chris Froggatt-Jonathan Hui a na čele Am Cupu se nacházejí jezdci Barwell Motorsportu Adrian Amstutz, Leo Mačitskij a Miguel Ramos.

GT4 European Series – Le Castellet

Ani Blancpain GT Series Endurance Cupem ale výčet podniků, které se tento víkend v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur uskuteční, nekončí. Na Paul Ricard totiž zavítá rovněž GT4 European Series, kde zatím letošní sezoně vévodí duo stáje Equipe Verschuur Benjamin Lessennes a Daniel McKay (73 bodů) před Janem Kisielem s Maxem Koeboltem (57 bodů) z Leipert Motorsportu a posádkou stáje True Racing Reinhard Kofler-Patric Niederhauser (52 bodů). V rámci Pro-Am Cupu vedou Marcus Påverud s Lucou Trefzem a v hodnocení Am Cupu patří první místo Pascalu Bachmannovi s Clémentem Seylerem.

FIA Karting European Championship – Kristianstad

Kromě formulí nebo vytrvalostních závodů se o víkendu předvedou v akci take motokáry. Ve švédském Kristianstadtu se totiž uskuteční třetí podnik letošní sezony FIA Karting European Championship. Závodit zde budou kategorie OK a OK-Junior, přičemž v obou z nich bude mít Česká republika své “želízko v ohni”. V první zmíněné třídě bude červeno-modro-bílé barvy reprezentovat Josef Knopp, kterému momentálně v průběžném pořadí patří bez jediného bodu 66. pozice. V OK-Junior zase budeme moci držet palce Igoru Čepilovi, jenž se v šampionátu nachází se 3 body na 25. místě. Zatímco průběžné pořadí třídy OK vede Dexter Patterson (58 bodů) před Lorenzem Travisanuttem (43 bodů) a Gabrielem Minim (35 bodů), čelo hodnocení OK-Junior okupuje Thomas Ten Brinke (49 bodů), kterého následují druhý Marcus Amand (43 bodů) a třetí Alexander Dunne (38 bodů).

NASCAR Whelen Euro Series – Brands Hatch

Další podnik čeká také NASCAR Whelen Euro Series, která zamíří na Indy verzi okruhu Brands Hatch. Ve Velké Británii se ale bohužel neukáže Martin Doubek. Jezdec týmu Hendriks Motorsport totiž musel podstoupit minulý týden operaci poté, co si při nehodě ve Franciacortě přetrhal vazy v koleni a pro třetí letošní klání ještě není plně zotaven. Při svém domácím podniku v Mostě by již ale Doubek, který se ve třídě Elite 1 nachází na celkové 22. pozici a v Elite 2 zase na 16. příčce, neměl chybět. Co se týče lídrů šampionátu, v Elite 1 momentálně vede úřadující šampion Alon Day (147 bodů) před Stienesem Longinem a Lorisem Hezemansem, kteří mají na svém kontě shodně 132 bodů. Elite 2 pak kraluje Giorgio Maggi (137 bodů), za nímž se nacházejí druhý Vittorio Ghirelli (132 bodů) a třetí Pierluigi Veronesi (110 bodů).

NASCAR Monster Energy Cup Series – Pocono

Pokud ale namísto evropských NASCAR preferujete spíše ty americké, ani vy nemusíte zoufat. Závodní totiž bude tento víkend i pro NASCAR Monster Energy Cup Series, kterou čeká klání na oválu v Poconu. V čele šampionátu se po 13 mistrovských závodech nachází Kyle Busch (528 bodů). Druhé místo patří úřadujícímu šampionovi Joeymu Loganovi (522 bodů) a na třetí pozici figuruje Chase Elliott (478 bodů).

IndyCar – Detroit

Kromě NASCAR ale bude tento víkend pokračovat také další americká série a to IndyCar Series, před kterou jsou týden po Indy 500 hned dvě klání v ulicích Detroitu. Jakožto lídr šampionátu přijíždí do průmyslové metropole Simon Pagenaud (250 bodů), který ovládl oba dva předcházející indianapoliské závody. Pouhý jeden bod za „znovuzrozeným“ Francouzem se ale nachází jeho týmový kolega Josef Newgarden a na 3. příčce průběžného pořadí figuruje Alexander Rossi (228 bodů). Úřadujícímu šampionovi Scottu Dixonovi momentálně patří bez zisku jediného prvenství 5. pozice. Ani jedno vítězství ovšem neměl Novozélanďan na svém kontě před příjezdem do státu Michigan ani loni a následně v prvním závodě víkendu toto čekání ukončil. Vedle pětinásobného šampiona se loni radoval v ulicích Detroitu také Ryan Hunter-Reay, jemuž v průběžném pořadí nyní patří 7. příčka.

WeatherTech SportsCar Championship – Detroit

IndyCar Series ovšem nebude jediným šampionátem, který se o víkendu v Detroitu představí. Spolu s ní totiž čeká na ostrově Belle Isle pokračování sezony také WeatherTech SportsCar Championship, když se zde představí třídy DPi a GTD. V první jmenované kategorii se na čele nachází úřadující šampioni z týmu Whelen Engineering Racing Felipe Nasr a Pipo Derani (120 bodů), kteří zároveň budou v Detroitu obhajovat loňský triumf. Pouhé čtyři body ovšem ztrácí na vedoucí posádku Hélio Castroneves s Rickym Taylorem, kteří se nachází na 2. příčce. Třetí místo pak patří se 113 body Jordanu Taylorovi a Rengeru Van Der Zandemu. Průběžnému pořadí třídy GTD vévodí duo stáje Meyer Shank Racing with Curb-Agajanian Mario Farnbacher a Trent Hindman (84 bodů), které následují druzí Townsend Bell s Frankem Montecalvem (80 bodů) z týmu AIM Vasser Sullivan. Třetí pozici potom okupují jejich týmoví kolegové Jack Hawksworth a Richard Heistand (77 bodů).

TCR Asia – Šanghaj

Zanedbaní ovšem nebudou ani fanoušci závodů cestovních vozů. V čínském Šanghaji totiž bude na programu třetí podnik letošní sezony TCR Asia. Šampionátu zatím v letošním ročníku vévodí Luca Engstler. Němec, který se letos mimo jiné představil také jako divoká karta během klání WTCR na Slovakia Ringu, totiž opanoval tři z dosavadních čtyř závodů a s 85 body vede šampionát. Druhé místo má ve svém držení Ekvádorec Diego Moran (76 bodů), kterého následuje loňský účastník Světového poháru Pepe Oriola (50 bodů).

https://twitter.com/Jaynarkliner/status/1126137050162352129?s=20

TCR Skandinávie – Anderstorp

Pokud ale preferujete spíše evropskou scénu tohoto druhu závodění, pak rozhodně neopomeňte švédský Anderstorp. Ten totiž bude hostit druhé kolo skandinávského šampionátu TCR. Po úvodním podniku v Knutstorpu se na 1. místě průběžného pořadí nachází Andreas Wernersson (36 bodů), na něhož ovšem ztrácí pouhé dva body jeho jmenovec Ahlberg. Na třetím místě pak figuruje zástupkyně “něžného pohlaví” a to Mikaela Åhlin-Kottulinsky, která si společně s Wernerssonem rozdělila na Knutstorpu vítězství a na svém kontě má 30 bodů. Švédka hájí barvy stáje PWR Racing, která je dobře známá rovněž příznivcům WTCR. 26letá závodnice naví během tohoto týdne navíc vyjádřila svůj cíl objevit se v roce 2020 alespoň v jednom z podniků Světového poháru.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0