Víkendový přehled: Enge v Thajsku nebo Staněk na Red Bull Ringu

Víkendový přehled: Enge v Thajsku nebo Staněk na Red Bull Ringu

Tomáš Enge během klání Thailand Super Series v Buriramu nebo Roman Staněk s Filipem Salaquardou při podnicích Německé F4 a ADAC GT Masters

Staňkovi se kvalifikace nevydařily
Staněk byl v pátek od špičky daleko
Víkendový přehled: Zandvoort středem pozornosti českých fanoušků

Tomáš Enge během klání Thailand Super Series v Buriramu nebo Roman Staněk s Filipem Salaquardou při podnicích Německé F4 a ADAC GT Masters na Red Bull Ringu. Toto a ještě mnohem více by během nadcházejícího závodního víkendu rozhodně nemělo uniknout pozornosti českého fanouška.

Thailand Super Series – Buriram

Dva týdny po vítězství ve třídě GT4 při brněnské „dvanáctihodinovce“ se Tomáš Enge objeví na závodní dráze znovu. Tentokrát si ale liberecký rodák nezazávodí na domácí scéně, ale v dalekém Thajsku, kde je na okruhu v Buriramu v plánu druhý podnik letošní sezony Thailand Super Series. Po úvodním podniku v Sepangu, kde si připsali mimo jiné jeden triumf, se český závodník společně se svým týmovým kolegou Chonsawatem Asavahamem nacházejí v průběžném pořadí třídy GT3 na 2. místě (37 bodů), přičemž za vedoucí duem Henk J.Kiss-Daniel Bilski zaostává posádka stáje Vattana Motorsport o pouhé tři body. Na třetím místě pak figurují v celkovém hodnocení GT3 Sandy Stuvik se Shaunem Thongem (33 bodů). Jako lídři kategorie GTM dorazí na okruh Chang Antares Au a John Curran.

foto: Vattana Motorsport/Facebook

ADAC Formule 4 – Red Bull Ring

Zatímco jediného českého pilota Formule 1 v historii čekají závazky v Thajsku, na rakouském Red Bull Ringu bude pro změnu účinkovat naděje, která má do budoucna potenciál Engeho v tomto směru napodobit – Roman Staněk. Pilota stáje US Racing-CHRS čeká ve Štýrsku druhý podnik letošní sezony německé ADAC Formule 4, jejímuž průběžnému pořadí po úvodní trojici na Oscherslebenu se 47 body kraluje. Rodáka z Valašského Meziříčí pak v celkovém pořadí pronásledují druhý Niklas Krütten (41 bodů) se třetím Joshuou Dürksenem (30 bodů). Zajímavým jménem ve startovní listině je Arthur Leclerc, mladší bratr současného pilota Ferrari ve Formuli 1. Monačanovi, který je jedním z trojice Staňkových týmových kolegů, patří po prvním podniku s 27 body celkové 5. místo.

foto: ADAC Formel 4/Facebook

ADAC GT Masters – Red Bull Ring

Kromě Romana Staňka ale bude mít Česká republika tento víkend na Red Bull Ringu ještě další zastoupení v ADAC GT Masters. Bude jím český tým ISR a jeho „poločeská“ posádka Filip Salaquarda-Frank Stippler. Dvojice se v Rakousku bude snažit prolomit svou dosavadní smůlu z úvodních dvou podniků, po kterých její bodový zisk stále zůstává nulový. Na čele šampionátu se před Red Bull Ringem nacházejí Kelvin Van Der Linde a Patrick Niederhauser (71 bodů). Druhá pozice patří posádce Marvin Kirchhöfer-Markus Pommer (54 bodů) a na třetí příčce figurují Ricardo Feller s Driesem Vanthoorem (40 bodů). Co se týče hodnocení Junior Cupu, zde vedou Marvin Dienst a Aidan Read. V Trophy Cupu se pak na 1. místě nachází Sven Barth.

ADAC TCR Germany – Red Bull Ring

Kromě Formule 4 a GT Masters bude na Red Bull Ringu pokračovat také sezona dalšího šampionátu zaštiťovaného ADAC, TCR Germany. Zde po prvních dvou letošních kláních vede šampionát Mike Halder (152 bodů) před Maxem Hessem (137 bodů) a Anttim Burrim (135 bodů). Ačkoli podnik této série již nebude okořeněn českou účastí, rozhodně nepůjde o nezajímavou záležitost. Ve třetím voze Hyundai i30 N TCR stáje Engstler startujícím bez nároku na body se totiž po novináři Guidu Naumannovi a závodnici TCR Europe Jessice Bäckman tentokrát objeví úřadující šampion WTCR Gabriele Tarquini.

MMČR v závodech na okruzích – Poznaň

Rakousko nebude jedinou naší sousední zemí, kde se bude o víkendu závodit. Kromě Red Bull Ringu totiž bude slyšet zvuk motorů také v Polsku, kde bude na okruhu v Poznani pokračovat třetím podnikem letošní sezona Mezinárodního mistrovství České republiky v závodech na okruzích.

TCR Europe – Spa-Francorchamps

Na své si ale přijdou také slovenští fanoušci a to díky šampionátu TCR Europe, jehož letošní sezona bude pokračovat třetím podnikem na slavném okruhu Spa-Francorchamps. Na belgické trati budou moci držet palce Maťu Homolovi a také domácí stáji Brutal Fish, jejíž barvy budou opět hájit sám šéf Martin Ryba společně s Britem Danielem Lloydem. Ten přijede do Belgie povzbuzen vítězstvím ze závodu TCR Asia v Šanghaji. Vedoucím mužem šampionátu je po čtyřech odjetých závodech Josh Files (112 bodů), přičemž o pouhých 5 bodů za ním se nachází na 2. místě Julien Briché. Třetí příčka patří Gillesu Magnusovi (89 bodů). Maťo Homola se po dvou odstoupeních během posledního klání na Hockeneheimringu propadl na 12. pozici. Daniel Lloyd po zisku tří bodů při svém debutovém víkendu v sérii okupuje 22. příčku a Martinu Rybovi zatím patří 25. místo, když si zatím na své konto nepřipsal jediný bod.

International GT Open – Spa-Francorchamps

Společně s TCR Europe přivítá okruh Spa-Francorchams během tohoto víkendu také třetí dějství letošní sezony International GT Open. První pozice patří v šampionátu Albertu Costovi a Giacomu Altoèmu (41 bodů). Druzí jsou Mikaël Greiner s Norbertem Seidlerem (34 bodů) a třetí příčku okupuje duo Henrique Chaves – Martin Kodric (30 bodů).

IndyCar – Texas

I tento víkend se mohou fanoušci těšit na závody IndyCar, které se po dvojici detroitských klání přesunou na Texas Motor Speedway. Zde se uskuteční devátý a zároveň druhý oválový podnik v sezoně. Po závodech v ulicích americké průmyslové metropole se na špici průběžného pořadí vrátil Josef Newgarden (316 bodů). Druhý Alexander Rossi ale na svého krajana ztrácí pouze 15 bodů. Vítězi letošního ročníku Indy 500 Simonu Pagenaudovi patří nyní 3. příčka (291 bodů). V Texasu budeme svědky jedné změny ve startovním poli. Maxe Chiltona, který se rozhodl zbývající oválové závody sezony vynechat, totiž v kokpitu vozu stáje Carlin nahradí Conor Daly.

NASCAR Monster Energy Cup Series – Michigan

Zatímco IndyCar se ve státě Michigan představila minulý týden, NASCAR Monster Energy Cup Series sem zavítá během tohoto víkendu. Šampionát stále vede Kyle Busch (568 bodů), jemuž se navíc v posledním závodě v Poconu podařilo ukořistit čtvrtý triumf v ročníku. Za mladším z bratrů Buschových jsou dále druhý Joey Logano (564 bodů) a třetí Chase Elliott (511 bodů).

DTM – Misano

Svého pokračování se dočká rovněž sezona DTM, kterou čeká na okruhu v Misanu třetí letošní podnik. Druhé letošní klání na Zolderu vyneslo na první pozici průběžného pořadí Philippa Enga (59 bodů), který v prvním závodě belgického víkendu zaznamenal své premiérové vítězství v německém šampionátu. Pouhých pět bodů ale na Rakušana ztrácí druhý René Rast, jemuž se v letošním roce zatím jako jedinému podařilo vystoupit na nejvyšší stupeň vítězů již dvakrát. Za úřadujícím vicemistrem se nachází na 3. pozici Marco Wittmann (43 bodů), který po ne zrovna úspěšném účinkování v Zolderu přišel o vedení. Sanmarinská “zastávka” ale bude také atraktivní díky účasti továrního jezdce Ducati v MotoGP Andrey Doviziosa, který nastoupí v barvách stáje WRT namísto Pietra Fittipaldiho, kterého měly jakžto rezervního jezdce Haasu ve Formuli 1 čekat povinnosti při Velké ceně Kanady. Ve startovní listině se ale nakonec objeví i Brazilec, když jej narychlo povolalo Audi jako náhradu za Jamieho Greena. Brita postihla tento týden apendicitida a bude tak nucen absentovat.

W Series – Misano

Doprovázet bude DTM na okruhu Marca Simoncelliho ryze ženský formulový šampionát W Series, který má zatím za sebou dva podniky. Na čele průběžného pořadí se po nich nachází Jamie Chadwick (43 bodů), která opanovala úvodní závod na Hockenheimringu a v Zolderu pak byla v cíli “odmáváná” jako druhá za Beitske Visser. Právě nizozemské závodnici patří v průběžném pořadí 2. Místo, když na Britku ztrácí 6 bodů. Třetí místo drží ve svých rukou Alice Powell (33 bodů).

F1 – Montreal

Mezi výčtem motoristických podniků tohoto víkendu nebude chybět ani Formule 1. Královnu motorsportu čeká již sedmá letošní velká cena, když se vydá z Evropy na krátký výlet do Severní Ameriky a představí se v kanadském Montrealu. Ročník 2019 se zatím odehrává zcela jasně v režii Mercedesu. V roli lídra šampionátu vstoupí do závodu na okruhu Gillese Villeneuvea Lewis Hamilton (137 bodů), který před dvěma týdny po prvenství v Monte Carlu navyšil své celkové vedení před týmovým kolegou Valtterim Bottasem (120 bodů) na 17 bodů. Pozixi nejlepšího pilota ze “zbytku světa” momentálně okupuje třetí Sebastian Vettel (82 bodů). Jezdci Ferrari se v monackých ulicích podařilo ukončit sérii dvojitých vítězství “stříbrných šípů”, když byl v cíli klasifikován jako 2. a rozdělil tak ve výsledkové listině Hamiltona s Bottasem.

Stock Car Brasil – Londrina

Nouze o zajímavé závodění ovšem nebude ani v Brazílii. Zde se totiž na okruhu Ayrtona Senny v Londrině uskuteční čtvrtý podnik letošní sezony místního šampionátu Stock Car. Po prvních třech káních vévodí průběžnému pořadí úřadující šampion Daniel Serra (106 bodů). Se ztrátou pouhého jediného bodu se však na druhém místě nachází velezkušený Rubens Barrichello, který již letos zaznamenal dvě prvenství. Účastník největšího počtu velkých cen v historii Formule 1 pak má za svými zády třetího Ricarda Mauricia (78 bodů). S výjimkou “Rubinha” navíc najdeme ve startovím poli letošního ročníku ještě další dva expiloty královny motorsportu – Ricarda Zontu a Nelsona Piqueta Jr. Zatímco první jmenovaný drží v šampionátu 12. pozici a i on již v aktuálním sezoně okusil chuť vítězství, ještě donedávna pilotovi Jaguaru ve Formuli E Piquetovi patří 21. příčka.

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Karel Lacina 2 years ago

    Zdravim, po delší době konečně kvalitní článek, takto si to přesně představuju. Bohužel je škoda, že ze všech zde uvedených závodů už se zde neobjeví žádná vámi psaná reportáž a následovat bude smršt okopírovaných tiskových zpráv a o STOCKCAR nebo GTOPEN ani slovo jak tomu bylo doposud, rád bych se pletl, ale obávám se, že tak se nestane…..

  • DISQUS: 0