Zklamání navzdory bodům. Čekal jsem to lepší, přiznává Smejkal po finále TCR Eastern Europe

Vystoupení při závěrečném podniku letošní sezony TCR Eastern Europe na takřka domácí trati v Mostě nedopadlo u Víta Smejkala podle představ. Díky devátému místu si sice připsal body v obou závodech, víkend mu však zkomplikovaly kolize nebo nevydařený start.

Autodrom Most je tratí, na které toho Smejkal, který je rodákem z nedalekého Litvínova, odjezdil ze všech okruhů zdaleka nejvíce. Před víkendem proto věřil, že by mu závěrečný podnik letošního TCR Eastern Europe mohl přinést dobré výsledky. Hned v sobotu ráno při kvalifikaci se ale ukázalo, že to nebude tak jednoduché.

"Kluci přede mnou ještě zahřívali pneumatiky. Petr Semerád už se ale chtěl rozjet do rychlého kola a začal mě předjíždět. Já ho měl ale v mrtvém úhlu a bohužel jsme do sebe štrejchli. Byla to nešťastná náhoda pro nás oba, byli jsme v nesprávný čas na nesprávném místě. Občas se to v motorsportu stává," popisuje Smejkal svůj kvalifikační incident s kandidátem na titul Petrem Semerádem, po kterém ani jeden z nich nemohl zajet měřený čas.

Z tohoto důvodu tak Smejkal do prvního závodu startoval z poslední 11. pozice. Do cíle sice nakonec dojel jako devátý a připsal si dva body, ani v tomto případě ale jeho vystoupení nebylo bezproblémové.

"Dostal jsem ránu na kolo od Žarka Knega, přetočil jsem se a ztratil pozice. Od toho se to už poté tak nějak odvíjelo. Už to nebylo možné dohnat a spíše jsem jen dojížděl závod," říká jezdec stáje Aditis.

Po dojezdu do cíle se ovšem mohlo začít zdát, že by po složité sobotě mohl zažít Smejkal o poznání vydařenější neděli. Vítěz první jízdy Petr Fulín totiž vylosoval na stupních vítězů číslo 10, což znamenalo, že na startu druhého závodu dojde k otočení nejlepší desítky z úvodního klání. Smejkalovi tak podobně jako v červnu na Red Bull Ringu připadlo druhé místo.

Ani slibná výchozí pozice ale nakonec nepomohla. Po pomalém startu se totiž český jezdec začal propadat a v cíli z toho bylo opět deváté místo.

"Roli sehrála nervozita před domácím publikem. Letos mi starty celkem šly, proto jsem si věřil. Nechal jsem tam ale strašně moc času a start se mi tentokrát vůbec nepovedl. Kvůli tomu jsem vjížděl do úvodní šikany po boku jiných aut, navíc jsem byl ještě trochu postrčen. Dělal jsem, co jsem mohl, ale veškeré pozice jsem ztratil a nezadařilo se mi tak, jak jsem si představoval. S body spokojen jsem, upřímně jsem ale očekával lepší výsledky. Kluci jeli opravdu rychle," shrnul víkend.

Premiérová sezona v TCR Eastern Europe, během které absolvoval tři podniky, skončila pro Smejkala celkovou 17. příčkou. Na konto nasbíral 10 bodů. Svého nejlepšího výsledku dosáhl při první jízdě na Red Bull Ringu, kterou dokončil jako osmý.

Příští sezonu TCR Eastern Europe by už rád Smejkal odjel celou. Ročník 2023 je nyní podle organizátorů ve fázi příprav. Součástí kalendáře bude opět šest podniků. Zatím je potvrzeno, že se pojede na Hungaroringu, Red Bull Ringu, Slovakiaringu a v Brně. Zbylé dva podniky ještě budou oznámeny.

Foto: TCR Eastern Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.