Vyhlídky na finále: Šmarda v Porsche Sports Cup hájí třetí místo a pomýšlí na stříbro

Českokanadský závodník Josef Šmarda bude v posledním podniku sezony Porsche Sports Cup Deutschland na Hockenheimringu hájit průběžné třetí místo, rád by ale zabojoval i o druhou pozici.

„Cíl mám jasný – chci být na velkém podiu. Za deset let by to bylo pošesté a to už by byl výjimečný počin,“ říká šestašedesátiletý pilot stáje Mičánek Motorsport. Třetí místo by mu již uniknout nemělo, nejbližší soupeř na něj ztrácí 22,5 bodu. Teoreticky ale může Šmarda usilovat i o druhou příčku.

Do karet mu hraje několik faktorů – na 2. místo ztrácí jen jedenáct bodů, které – pokud jeho soupeř Rocco Herz udělá v závodě nějakou chybu – lze smazat. Šmarda navíc jede na Hockenheimring obhajovat loňské dvojnásobné vítězství.

„Byla by to velká čest, kdyby se mi podařil další skvělý výsledek – opět v posledním závodu, který je navíc jubilejním stým závodem série Porsche Sports Cup Deutschland. Hockenheimring je pro mě nejúspěšnější okruh, nikde jinde tolik prvních míst nemám. Nikdo tady navíc nedokázal během 20 hodin vyhrát dva závody jako já loni. Pokud by se mi to podařilo obhájit, bylo by to doslova šokující,“ říká Šmarda.

Josef Šmarda před sebou má finálový podnik sezony.

A připomíná i „dluh“, který vůči Herzovi má – před lety přišel o titul právě v souboji s německým závodníkem, kterému pomohlo rozhodnutí race direction nezapočítat výsledky posledního kola kvůli nehodě na trati. „Co se stalo, stalo se. Nevracím se k tomu, ale samozřejmě jistou symboliku bych v tom viděl,“ připouští jezdec.

Na Hockenheimringu jej čeká extrémně nabitý víkend. Jubilejní podnik si nenechá ujít řada jmen z historie šampionátu, startovní listina je proto velmi nabitá. Konkrétně pro Šmardovu třídu Drivers Competition Pro to znamená, že na startu bude stát 39 vozů. Propustnost německého okruhu je přitom jen 44 aut. Ve formátu, který Šmarda jezdí – tedy závod pravidelnosti – jde o extrémní výzvu. „Z těch 39 aut bude jedenáct či dvanáct těch, které tento závod dokázaly vyhrát. Bude to doslova klika na kliku a o těch nejlepších,“ těší se.