WTCR: Michelisz, Kristoffersson a Leuchter doplnili na Nürburgringu seznam letošních vítězů

WTCR: Michelisz, Kristoffersson a Leuchter doplnili na Nürburgringu seznam letošních vítězů

Během pátého podniku letošní sezony WTCR na Nürburgringu si svá premiérová letošní prvenství připsali Norber Michelisz, Johan Kristoffersson a Benjam

WTCC: Guerrieri na domácí půdě překvapuje, debut uruguayského jezdce se odkládá
Guerrieri a Michigami se zúčastní domácích závodů WTCC
Víkendový přehled: Kodídka čeká 24hodinovka na Nürburgringu, Ptáčka debut v Asijské F3

Během pátého podniku letošní sezony WTCR na Nürburgringu si svá premiérová letošní prvenství připsali Norber Michelisz, Johan Kristoffersson a Benjamin Leuchter.

Aktuální sezona WTCR pokračovala o víkendu pátým podnikem. Ten se uskutečnil na staré verzi okruhu Nürburgring, kam světová scéna závodů cestovních vozů zavítala již tradičně jako součást doprovodného programu slavného 24hodinového závodu.

Start v rámci nürburgringské „čtyřiadvacetihodinovky“ má v případě tohoto podniku za následek mimo jiné i nevšední harmonogram. V Německu totiž klání Světového poháru začalo již ve čtvrtek, kdy byly na programu volné tréninky s kvalifikacemi. V pátek se uskutečnil první závod víkendu a zbývající dvě bitvy o body se pak odehrály v sobotu.

první závod

V pozici vedoucího muže šampionátu dorazil do města Nürburg Esteban Guerrieri. A zdařile se jezdci stáje Münnich Motorsport podařilo vstoupit rovněž do německého závodního víkendu, když si ve čtvrtek v mokré první kvalifikaci zajistil pro start úvodního závodu pole position.

Čelní příčka na startovním roštu se ale argentinskému závodníkovi ve třetí letošní vítězství proměnit nepodařila, neboť již po startu se vedení ujal ze druhé pozice startující Norbert Michelisz. Maďar poté na čele zůstal až do cíle a dojel si pro svůj premiérový triumf v roce 2019.

Guerrieri se tak musel pod šachovnicovým praporkem spokojit se 2. místem, když na Micheliszovu i30 ztratil 1,7 desetin sekundy.

Na pódium se podíval také druhý pilot stáje Reného Münnicha. Po napínavé bitvě s Robem Huffem totiž udolal třetí příčku Néstor Girolami. Brit tak skončil těsně pod pódiem na místě čtvrtém.

Pátý dojel Frédéric Vervisch, jemuž se vydařil vstup do závodu a po 1. kole se nacházel na 3. pozici, šestý skončil Yann Ehrlacher, sedmým místem zahájil domácí víkend Benjamin Leuchter, osmou pozici obsadil Augusto Farfus, devátou Nicky Catsburg a nejlepší desítku uzavřel Johann Kristoffersson.

Body si dále připsali 11. Thed Björk, 12. Jean-Karl Vernay, 13. Tom Coronel, 14. Niels Langeveld a 15. Mehdi Bennani.

Šachovnicový praporek nespatřil v prvním závodě Yvan Muller, který v úvodních metrech kolidoval s jedním z vozů Volkswagen. Do cíle po vzájemné kolizi nedojeli také Daniel Haglöf s Gordonem Sheddenem, problémy s řízením se postaraly o předčasný konec rovněž Gabrielemu Tarquinimu a klasifikován nebyl ani na divokou kartu závodící Antti Buri.

druhý závod

Během posledního podniku na Zandvoortu se Johanu Kristofferssonovi podařilo získat první pódiové umístění ve WTCR. Před druhou německou jízdou se ovšem dvojnásobnému mistru světa v rallycrossu naskytla příležitost na zisk prvního triumfu, když se po 10. čase ve druhé čtvrteční kvalifiakci ocitl na čele otočeného startovního roštu.

Na vítězství si ovšem kromě Švéda brousil zuby další Seveřan a to Antti Buri, který do svého druhého představení na divokou kartu vyrazil ze 2. pozice a v úvodu sváděl s Kristofferssonem tvrdý souboj o 1. příčku.

Jezdec stáje Sébastien Loeb Racing ovšem Finovi, který se navíc později začal propadat pořadím, odolal a v dalším průběhu závodu se již o první vítězství ve Světovém poháru závodů cestovních vozů nenechal nikým připravit.

Se ztrátou 5,1 desetin sekundy dokončil závod na 2. místě Frédéric Vervisch a na pódium se nakonec podíval také Augusto Farfus. Brazilec se mezi nejlepší trojicí umístil poprvé od svého návratu na světovou scénu.

Jako čtvrtý byl v cíli původně odmáván Gabriele Tarquini, který se ale nakonec z tohoto výsledku radovat nemohl.

Úřadující šampion ještě ve 2. kole figuroval na 3. místě, o které sváděl souboj společně s Robem Huffem. Poté ovšem v zatáčce Karousel došlo mezi oběma ke kontaktu, po kterém Huff skončil v bariéře a tím byl vyřazen nejen z tohoto závodu, ale kvůli poškozením také ze závěrečného klání víkendu.

Italský veterán byl později za tento incident shledán vinným a potrestán 30sekundovou penalizací, jenž jej v konečné klasifikaci odsunula až na 23. příčku.

Čtvrtou příčku tedy nakonec obsadil Attila Tassi, který si připsal svůj nejlepší výsledek své krátké kariéry ve WTCR. Pátý dojel Benjamin Leuchter, šestý Esteban Guerrieri, sedmý vítěz prvního závodu Norbert Michelisz, osmý Aurélien Panis, devátý Jean-Karl Vernay a do nejlepší desítky se vešel také Tom Coronel.

Až na 11. pozici se nakonec v cíli objevil Antti Buri, který ovšem jakožto „divoká karta“ neměl na body nárok. Nejlepší patnáctku zkompletovali 12. Thed Björk, 13. Mikel Azcona, 14. Tiago Monteiro a 15. Yvan Muller. Jeden bod si ale díky umístění mimo body jedoucího Buriho v první patnáctce připsal také 16. Mehdi Bennani.

Kromě Huffa nebyli klasifikováni ani Yann Ehrlacher, Néstor Girolami a Nicky Catsburg. Nizozemec sice dojel do cíle na 12. místě, později byl ale vyloučen za nerespektování maximálních hodnot nárůstu tlaku a otáček motoru.

třetí závod

Po Kristofferssonově vítězství ve druhém závodě se před stájí Sébastiena Loeba otevřela ve třetí německé bitvě další možnost na zisk triumfu. Po vítězství ve druhé kvalifikaci se totiž na pole position postavil domácí závodník Benjamin Leuchter, který navíc po absenci svého kolegy Roba Huffa startoval z první řady jako jediný.

I přesto ale neměl v úvodních okamžicích na růžích ustláno. Život mu totiž svou snahou o převzetí vedení znepříjemňoval Esteban Guerrieri, jenž ale nakonec na svého oponenta nevyzrál.

Jezdec stáje Münnich Motorsport ale nesložil zbraně a ještě během úvodního okruhu zaútočil na Leuchtera znovu, tentokrát v Döttinger Höhe. I tento pokus ale jezdec francouzského týmu odrazil a poté si již před domácím publikem dojel pro svůj premiérový triumf ve WTCR.

Nakonec to ovšem nebyl Guerrieri, kdo proťal cílovou pásku za lokálním hrdinou. Jeho neúspěšnou snahu o převzetí vedení během úvodního kola v Döttinger Hohe totiž potrestal Frédéric Vervisch, který tak nakonec zopakoval výsledek ze druhé jízdy a se ztrátou necelé půl sekundy vybojoval „stříbro“.

Esteban Guerrieri si tedy musel nechat zajít chuť na vítězství i tentokrát, když na něj pod šachovnicovým praporkem zbyla 3. příčka.

Na čtvrtém místě dojel do cíle Jean-Karl Vernay. Pátý skončil úřadující šampion Gabriele Tarquini, který tak v Německu vybojoval body alespoň v posledním závodě, šestý Tom Coronel, sedmý Aurélien Panis, osmý Nicky Catsburg, devátý Gordon Shedden a do nejlepší desítky se vešel rovněž Yvan Muller.

Na 11. mísě dojel cíle Kevin Ceccon, kterého ve výsledkové listině následovali 12. Niels Langeveld a 13. Mikel Azcona.

Mezi nejlepší patnáctkou se znovu umístil Antti Buri, jenž tentokrát obsadil 14. pozici. Jako 15. byl klasifikován Ma Qing Hua. Číňan ovšem projel původně cílem jako 13., poté jej však o dvě pozice dozadu odsunula pětisekundová penalizace za kontakt s Langeveldem.

Díky Buriho umístění v TOP 15 zbyl i tentokrát jeden bod na 16. v cíli, kterým byl stejně jako v předchozí jízdě Mehdi Bennani.

Kromě Huffa, který do závodu kvůli havárii ve druhém závodě vůbec nenastoupil, nespatřil šachovnicový praporek ani vítěz druhého závodu a Britův týmový kolega Johann Kristoffersson. Švédský jezdec totiž ve 2. kole havaroval, když se pokoušel vyhnout chybujícímu Nickymu Catsburgovi.

Do cíle nedojel ani vítěz prvního německého klání Norbert Michelisz, pro něhož měl z hlediska šancí na dobrý výsledek fatální následky postartovní kontakt s Frédéricem Vervischem.

Dále se mezi odstoupivší zapsali rocněž Daniel Haglöf, Yann Ehrlacher, Augusto Farfus, Thed Björk a Attila Tassi.

kompletní výsledky víkendových závodů

I přesto, že se Estebanu Guerrierimu nepodařilo na Nürburgringu zvítězit, i nadále zůstává na prvním místě průběžného pořadí (215 bodů), kde vede o 45 bodů před druhým Norbertem Micheliszem. Třetí pozice patří Thedu Björkovi (161 bodů). Úřadující šampion Gabriele Tarquini se po pěti podnicích nachází na celkové 7. příčce.

Münnich Motorsport zůstává na čele také v týmovém hodnocení, kde má na svém kontě 369 bodů. Druhá je BRC Hyundai N Squadra Corse (288 bodů) a třetí Cyan Racing Lynk & Co (277 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Sezona bude pokračovat za dva týdny v portugalském Vila Realu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0