WTCR na Suzuce: V předposledním podniku sezony triumfovali Ceccon, Huff a Tarquini

WTCR na Suzuce: V předposledním podniku sezony triumfovali Ceccon, Huff a Tarquini

V předposledním podniku letošní sezony WTCR, který se uskutečnil v Japonsku na okruhu v Suzuce, se z prvenství radovali Kevin Ceccon, Rob Huff a Gabri

WRT vstoupí jako zákaznická stáj Audi do DTM
DTM: Juncadella s Habsburgem doplňují sestavu R-Motorsportu
Timo Scheider nastoupí ve zbytku sezony WTCR za Münnich Motorsport

V předposledním podniku letošní sezony WTCR, který se uskutečnil v Japonsku na okruhu v Suzuce, se z prvenství radovali Kevin Ceccon, Rob Huff a Gabriele Tarquini, který před posledním podnikem letošní sezony výrazně navýšil svůj náskok na čele šampionátu.

Během uplynulého víkendu se v japonské Suzuce uskutečnilo již předposlední dějství letošní sezony WTCR. Ani v „zemi vycházejícího slunce“ nebyla nouze o zajímavou podívanou a také výsledky. Zatímco v sobotním závodě se rozšířil seznam letošních vítězů na číslo 14 díky Kevinu Cecconovi, v neděli se na nejvyšším stupni vítězů vystřídali Rob Huff s Gabrielem Tarquinim.

první závod

Pro sobotní klání si v páteční první kvalifikaci zajistil start z prvního místa Aurélien Comte. Proměnit tuto pole position v zisk druhého letošního prvenství se ovšem jezdci stáje DG Sport Compétition nepodařilo. Francouz se totiž musel v cíli spokojit se druhou příčkou, když jeho síly nestačily na pilota Teamu Mulsanne Kevina Ceccona. 25letý Ital překonal Comteho ve druhém kole závodu v zatáčce 130R a s náskokem sedmi desetin sekundy ukořistil premiérové vítězství ve WTCR nejen pro sebe, ale také pro svoji stáj.

Společně s Cecconem a Comtem vystoupil po závodě na pódium také Yvan Muller. Čtyřnásobný šampion WTCC dokončil úvodní klání víkendu na třetím místě a postaral se o zdramatizování situace na čele šampionátu, když bodově vyrovnal dosavadního lídra průběžného pořadí Gabriele Tarquiniho.

Čtvrtou příčku obsadil v cíli Esteban Guerrieri, pátou Mehdi Bennani, šestou Jean-Karl Vernay, díky sedmé příčce se poprvé od podniku ve Vila Realu podařilo bodovat Maťu Homolovi, osmý dojel Gabriele Tarquini, devátý Fréderic Vervisch a nejlepší desítku uzavřel Pepe Oriola.

Sobotní závod byl premiérovým představením ve WTCR pro Luigiho Ferraru, který počínaje japonským podnikem nahrazuje u Teamu Mulsanne Fabrizia Giovanardiho. Debut na světové scéně závodu cestovních vozů  skončil pro Ferraru 14. místem. Hned za Italem dokončil závod Tiago Monteiro, pro kterého se jednalo o první závod po dlouhé 15měsíční pauze. V jeho cíli obsadil Portugalec hájící barvy Boutsen Ginion Racingu 15. příčku.

Do závodu promluvily hned dva výjezdy safety caru. K první neutralizaci došlo po událostech ze třetího kola, kdy Thed Björk při souboji s Gordonem Sheddenem narazil v nájezdu do 16. zatáčky do sloupku z pneumatik, jenž skončil uprostřed závodní dráhy. Při tomto kontaktu utrpěl Švédův hyundai poškození, která loňskému šampionovi WTCC znemožnila další pokračování v závodě. Podruhé se pak zpomalovací vůz na trať vydal poté, co Yann Ehrlacher havaroval v zatáčce 130R.

kompletní výsledky prvního závodu

 

druhý závod

Úvodní nedělní jízda, do které odstartovala první desítka druhé kvalifikace v otočeném pořadí, se stala kořistí Roba Huffa. Pilot Sébastien Loeb Racingu, jemuž na startovním roštu patřila druhá příčka, se do čela před Pepeho Oriolu posunul ihned po startu a vedoucí pozici poté již nikomu nepřepustil. Cílem projel Brit s náskokem 1,4 desetin sekundy před pilotem Campos Racingu a po triumfu ve druhém závodě na Hungaroringu zaznamenal druhé letošní vítězství.

Se ztrátou necelé půlsekundy za polemanem Pepem Oriolou proťal cílovou pásku Norbert Michelisz. Maďarský závodník ukořistil ve druhé jízdě víkendu „bronz“.

Na čtvrtém místě dojel do cíle druhého závodu Aurélien Panis. Na pátém místě skončil Gabriele Tarquini, jemuž se po druhém závodě opět podařilo osamostatnit na čele šampionátu, a po vítězství v úvodní jízdě dojel ve druhém klání víkendu šestý Kevin Ceccon. Jako sedmý byl původně pod šachovnicovým praporkem odmáván Denis Dupont. Belgičan ovšem na startu stál mimo svoji startovní pozici a po závodě byl za tento prohřešek potrestán pětisekundovou penalizací, která jej odsunula až na nebodovanou 13. příčku.

Jako sedmý byl po Dupontově penalizaci klasifikován Aurélien Comte, osmou pozici obsadil Mehdi Bennani, devátou Yann Ehrlacher a bodovat se podařilo také Yvanu Mullerovi.

Naopak Francouzův týmový kolega Thed Björk si připsal „nulu“ také ve druhé jízdě, když na nedokončený sobotní závod navázal 12. pozicí.

Tiago Monteiro zopakoval ve druhém závodě 15. místo z první jízdy. Novému jezdci Teamu Mulsanne Luigimu Ferrarovi se tentokrát závod dokončit nepodařilo, byl ovšem klasifikován se ztrátou dvou kol jako 23. Dalším, kdo byl klasifikován i přesto, že šachovnicový praporek nespatřil, byl John Filippi. Francouzovi patřilo ve výsledkové listině s kolem ztráty 22. místo. Do cíle nedojeli také Zsolt David Szabo a Esteban Guerrieri. Argentinec v prvním kole havaroval „esíčkách“ a zasloužil se o jediný výjezd safety caru.

kompletní výsledky druhého závodu

třetí závod

Poslední závod víkendu byl pro Kevina Ceccona skvělou příležitostí připsat si druhé vítězství víkendu. Jezdec Teamu Mulsanne si totiž ve druhé páteční kvalifikaci zajistil pro závěrečnou víkendovou jízdu pole position.

O tu však přišel již po nepovedeném startu, když se za Gabriele Tarquiniho, Yanna Ehrlachera a Auréliena Comteho propadl až na čtvrtou příčku. Nevydařený úvod ovšem nepřiměl Ceccona složit zbraně a poté, co se již na konci posunul před Comteho, pokořil v úvodní zatáčce druhého kola také Ehrlachera a v šestém kole se jeho další obětí stal také Tarquini, od kterého převzal vedoucí pozici a tu poté až do cíle nikomu nepřepustil.

I přesto si ale pilot Teamu Mulsanne druhé víkendové prvenství nepřipsal. 23letý závodník totiž stejně jako Denis Dupont ve druhém závodě stál během startu mimo svoji pozici a byl tak potrestán pěti sekundami, které jej odsunuly na třetí místo. Vítězství tak po Cecconově penalizaci spadlo do klína Gabriele Tarquinimu. Jezdec BRC Racing Teamu tak poprvé od druhého závodu na Slovakia Ringu vystoupil na nejvyšší stupeň vítězů a připsal si tak již čtvrté letošní vítězství. Na druhé místo se po Cecconově penalizaci posunul Aurélien Comte.

Na čtvrtém místě dojel do cíle třetího závodu Mehdi Bennani. Maročan se na čtvrtou příčku posunul v posledním kole, když odsunul na pátou pozici Auréliena Panise. Šestý skončil vítěz druhého závodu Rob Huff, sedmou pozici obsadil Fréderic Vervisch, osmým místem se po dvou nebodovaných výsledcích podařilo bodovat Thedu Björkovi, devátý dojel Norbert Michelisz a na posledním bodovaném desátém místě skončil Jean-Karl Vernay.

Nejlepšího výsledku víkendu dosáhl ve třetím závodě Tiago Monteiro. Portugalský navrátilec totiž obsadil ve třetí jízdě 11. místo a jen těsně tak nedosáhl na body.

S nulovým bodovým ziskem odešel ze třetího závodu Yvan Muller. Francouz totiž cíl závodu nespatřil, ačkoli byl se ztrátou jednoho kola klasifikován na 21. místě. Mullerův vůz utrpěl během závodu vážná poškození po kolizi s Estebanem Guerrierim, za níž byl Argentinec penalizován deseti sekundami. Klasifikován, ačkoli závod nedokončil, byl také dvacátý Nathanaël Berthon. Do cíle dále nedojeli kvůli technickým problémům Yann Ehrlacher, Denis Dupont a Luigi Ferrara. Zsolt David Szabo do třetího závodu vůbec neodstartoval.

kompletní výsledky třetího závodu

Vítězství ve třetím závodě umožnilo Gabriele Tarquinimu (291 bodů) dostat se na čele průběžného pořadí do trháku a Ital tak na poslední podnik sezony v Makau, který je na programu za tři týdny, odcestuje se solidním náskokem 39 bodů na druhého Yvana Mullera. Třetí příčka patří v celkovém hodnocení Thedu Björkovi (238 bodů) a šanci na zisk titulu mají před posledním podnikem sezony stále také čtvrtý Pepe Oriola (227 bodů), pátý Jean-Karl Vernay (216 bodů), šestý Esteban Guerrieri (213 bodů) a sedmý Norbert Michelisz (212 bodů).

kompletní průběžné pořadí

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0