WTCR: Slovensko vidělo vítězství Vervische, Girolamiho a Maa

WTCR: Slovensko vidělo vítězství Vervische, Girolamiho a Maa

Ve třetím podniku letošní sezony WTCR na Slovakia Ringu se z vítězství radovali Frédéric Vervisch, Néstor Girolami a Ma Qing Hua. Druhý jmenovan

Tým Unicorse pracuje na návratu do ETCC … opětovně s Alfou!
WTCR: Ma doplní u Teamu Mulsanne Ceccona
Romeo Ferraris pojede WTCR s vozy Alfa Romeo

Ve třetím podniku letošní sezony WTCR na Slovakia Ringu se z vítězství radovali Frédéric Vervisch, Néstor Girolami a Ma Qing Hua. Druhý jmenovaný se udržel v čele šampionátu.

Slovenští motorističtí fandové se o víkendu dočkali velkého svátku. Světový pohár cestovních vozů totiž tentokrát zavítal na okruh Slovakia Ring, kde se uskutečnilo již třetí dějství letošního ročníku.

Vzhledem ke skutečnosti, že se během druhého květnového víkendu představil v Orechové Potôni kromě WTCR také motocyklový Světový šampionát vytrvalostních závodů, byl harmonogram třetího klání poněkud netradiční. Zatímco tréninkové jízdy a kvalifikace  se konaly v pátek, všechny tři závody víkendu byly odjety až v neděli.

první závod

Pátečnímu programu dominovaly na Slovensku vozy Hyundai a zejména Nicky Catsburg, kterému se podařilo opanovat obě kvalifikace a zajistil si tak start z pole position pro první i třetí závod víkendu.

Vstup do úvodního klání víkendu se ale nizozemskému závodníkovi příliš nevydařil. Nizozemec byl totiž na navlhlé trati, o kterou se postaraly kapky deště spadlé během zaváděcího kola, dlouhý v nájezdu do 1. zatáčky a propadl se až na 4. příčku. Nejlépe se start vydařil jezdci Teamu Mulsanne Ma Qing Huovi, který se ze 3. místa ujal vedení.

Číňan se pak v čele udržel i v nadcházejících čtyřech okruzích a to mimo jiné i s pomocí výjezdu safety caru. Ten se na trati objevil v úvodních třech kolech po kolizi mezi Nielsem Langeveldem a Néstorem Girolamim, ke které došlo v 1. kole a pro lídra šampionátu znamenala konečnou.

Ve druhém kole po restartu se ovšem majitel první pozice měnil. Novým lídrem se totiž stal Fréderic Vervisch. Jezdec stáje Comtoyou se po startu z 9. pozice dokázal probít v úvodním kole za Číňanova záda na 2. místo a následně se ve 2. zatáčce 5. kola dokázal vypořádat i s jezdcem Teamu Mulsanne.

Belgičan již poté nedal Maovi šanci a dojel si pro své premiérové vítězství v sezoně téměř s třísekundovým náskokem na Číňana, v jehož případě se zase jednalo o první pódium. Dvojici doplnil na stupních vítězů třetí Norbert Michelisz.

Působivý výkon podal v prvním závodě Augusto Farfus. Brazilec se totiž po startu z 19. místa dokázal posunout až na 5. příčku a připsal si tak svůj nejlepší výsledek od návratu na světovou scénu závodů cestovních vozů.

 Jeho stájový kolega Nicky Catsburg se po startu z pole position nakonec umístil na 7. příčce, když si kromě chyby v 1. zatáčce přivodil v 1. kole ještě poškození vozu po kontaktu s Vernayem. Později se pak navíc dostal do křížku také s Danielem Haglöfem.

druhý závod

Zatímco první jízdu víkendu si Néstor Girolami za rámeček rozhodně nedal, druhý závod již představoval zcela jinou písničku.

Po devátém čase ve druhé kvalifikaci patřilo Argentinci na otočeném startovním roštu druhého závodu 2. místo za Robem Huffem. Girolami se ovšem dokázal s Britem vypořádat již ve 2. kole a dojel si již pro své třetí prvenství v letošní sezoně.

Úspěch Münnich Motorsportu navíc podtrhl také Girolamiho týmový kolega Esteban Guerrieri, jenž se ztrátou šest desetin na svého krajana obsadil druhou příčku a po 15. místě v první jízdě si tak rovněž spravil chuť.

Kromě jezdců německého týmu se na pódium postavil také další smolař z prvního závodu a to Kevin Ceccon, který po odstoupení v úvodním klání tentokrát zaznamenal 3. příčku a i ve druhé jízdě se tak Team Mulsanne dostal na stupně vítězů.

Rob Huff se po startu z pole position nakonec objevil pod šachovnicovou vlajkou jako pátý, i tak se ale jednalo o jeho nejlepší výsledek v sezoně.

Spokojenost mohla panovat u Toma Coronela. Populární 47letý jezdec totiž i navzdory startu z posledního 27. místa, kde se ve druhé kvalifikaci umístil z důvodu defektu pneumatiky, dokázal v cíli obsadit 10. příčku.

Vítěz první jízdy Frédéric Vervisch tentokrát důvod k radosti neměl, když si v úvodním kole při výjezdu mimo trať poškodil vůz a závod nedokončil.

třetí závod

Do třetího závodu vyrážel opět z pole position Nicky Catsburg. Nizozemec tak měl po nepovedené první jízdě, kde se z pole position nakonec propadl až na 7. místo, a 4. příčce ve druhém klání druhou šanci na zisk vítězství.

V úvodních metrech se ovšem odehrál podobný scénář jako na začátku prvního závodu, když se po výborném startu dostal do čela Ma Qing Hua a odsunul tak nizozemského závodníka na 2. pozici.

Zatímco v prvním závodě se Číňan na čele “ohřál” pouhá 4 kola, tentokrát již dobře rozjetý závod dokázal dotáhnout do vítězného konce a vybojoval tak svůj premiérový triumf ve WTCR.

O pouhé dvě desetiny za Maem dojel do cíle na druhém místě Norbert Michelisz. Maďar byl v určitých fázích závodu svému oponentovi velice blízko, vítězství se mu ale nakonec ukořistit nepodařilo a později se dokonce musel bránit útokům Kevina Ceccona. Ital dokončil závod na 3. příčce a ještě tak umocnil úspěch Teamu Mulsanne.

Druhý start Nickyho Catsburga z čela startovního roštu nakonec skončil ještě hůře než v prvním případě, když se patrně na jeho voze objevily technické potíže a cílovou pásku proťal až jako 12.

Opět se nepodařilo bodovat vítězi první jízdy Frédéricu Vervischovi, kteý byl tentokrát klasifikován jako 21.

Nevedlo se ani vítězi druhého závodu Néstoru Girolamimu. Argentinec se totiž na závěr víkendu propadl na opačný konec výsledkové listiny a obsadil až 24. příčku, když v úvodním kole vycestoval mimo trať.

Úspěšně může hodnotit své představení na Slovakia Ringu Niels Langeveld. Zatímco v úvodním závodě si totiž jeden z letošních nováčků připsal první bod za 16. místo, ve druhém závodě si ještě polepšil na 8. příčku a víkend následně završil dokonce 4. pozicí.

Špatný dojem při své premiéře ve WTCR rozhodně nezanaechal ani na divokou kartu startující Luca Engstler. Syn Franze Engstlera sice druhý závod nedokončil, ve zbylých dvou kláních byl ovšem klasifikován jako 10.

Zatímco v obou dvou úvodních podnicích sezony se podařilo Gabriele Tarquinimu zvítězit, tentokrát si úřadující šampion nepřipsal ani jedno pódiové umístění.

Zatímco v úvodním závodě skončil Ital po startu z 18. příčky šestý, ve druhé jízdě se kvůli penalizaci průjezdu boxy za kontakt s Aurélienem Panisem umístil mimo body na 19. příčce a víkend zakončil 9. pozicí. Na tu se opět musel propracovat po startu ze druhé desítky, když se do třetího závodu kvalifikoval jako 16.

Trápením byl třetí podnik sezony pro stáj Cyan Racing. Jediným jezdcem švédské ekipy, kterému se podařilo bodovat ve všech třech jízdách, byl Yvan Muller. Francouz nejprve obsadil dvě 11. místa a ve třetím závodě pak skončil 14.

Body si dokázal připsat nakonec také Thed Björk, který dojel do cíle třetího závodu na 11. místě.

Co se týče zbylých dvou jezdců stáje Yanna Ehrlachera s Andym Priaulxem, ti odjeli ze Slovenska s nulou. Zatímco Ehrlacher si připsal pouze 22., 17. a 20. místo, bývalý trojnásobný šampion WTCC obsadil 21., resp. 18. a 22. pozici.

I přes nevydařený závěr víkendu odjíždí Néstor Girolami jako lídr šampionátu i ze Slovakia Ringu (125 bodů). Druhý i nadále zůstává jeho týmový kolega Esteban Guerrieri (113 bodů), který dokončil poslední závod na 6. příčce, a třetí místo patří Norbertu Micheliszovi (102 bodů). Maďara následuje na 4. příčce jeho stájový parťák Gabriele Tarquini (96 bodů).

V nejlepší desítce průběžného pořadí nyní figurují také zbylí dva slovenští vítězové. Frédéric Vervisch je osmý (72 bodů) a Ma Qing Hua devátý (70 bodů).

Münnich Motorsport (248 bodů) vévodí také týmovému hodnocení. Druhá pozice patří stáji BRC Hyundai N Squadra Corse (198 bodů) a třetí Cyan Racingu Lynk & Co (152 bodů).

kompletní průběžné pořadí šampionátu

Jezdci nebudou mít mnoho času na odpočinek, neboť sezona pokračuje již během nadcházejícího víkendu na Zandvoortu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0