Zendeli: Praha je jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy viděl

Zendeli: Praha je jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy viděl

Německý pilot Lirim Zendeli je jednou z nejdůležitějších osob, na které je vystaven nový tým F3 Sauber Junior team by Charouz. Lirim na sebe upo

Formule E: Audi a Virgin mají za sebou prezentace, Frijns nahradí Lynna
Formule E: Lotterer s Birdem hodili incident z Hong Kongu za hlavu
Úřadující šampión formule 3 Norris pojede ve F2 za Carlin

Německý pilot Lirim Zendeli je jednou z nejdůležitějších osob, na které je vystaven nový tým F3 Sauber Junior team by Charouz. Lirim na sebe upozornil hlavně loni, když se stal šampionem německé F4 s týmem US Racing, což je tým, který úzce spolupracuje s Charouz Racing. My jsme Zendelimu při jeho debutovém víkendu FIA F3 v Barceloně položili několik otázek.

Jak ses dostal k motorsportu?

Začal jsem dost pozdě. Obvykle kluci začínají závodit na motokárách mezi šesti a osmi lety. Já jsem až do svých desíti let jezdil jen občas se svým otcem na vypůjčené motokáře, a to jen pro zábavu. Ale na svůj nízký věk jsem byl docela rychlý. Pak mě poměrně rychle dali do větších aut, takže jsem dělal jisté kroky ale bez jakéhokoliv cíle. Jen jsem jezdil a užíval jsem si spoustu zábavy, ale pak jsme zpozorovali potenciál dosáhnout více.

Bylo mi dvanáct let, když jsem dostal svou první závodní motokáru. To byl moment, kdy to všechno začalo, a pak jsem tři roky jezdil na motokárách profesionálně, poté jsem se na dva roky přesunul do německé F4. A v roce 2018 jsem tam vyhrál šampionát.

Na jaký moment své kariéry jsi nejvíce pyšný?

Jsem hrdý na celou svou dosavadní kariéru. Každý rok během uplynulých šesti nebo sedmi let přinesl zlepšení a ten nejdůležitější moment přišel loni, když jsem vyhrál šampionát ADAC F4 v Německu. Také jsem byl v různých akademiích, například Deutsche Post Speed Academy, což je skupina, kterou tvoří sedm nebo osm německých motokárových závodníků, kteří mezi sebou soutěží o peníze, nejlepší získá finanční odměnu, abych to řekl zjednodušeně. Toto jsem vyhrál dva roky za sebou, v roce 2017 a 2018. A kombinace tohoto dělá z roku 2018 můj nejlepší moment.

Proč sis pro tuto sezonu zvolil FIA F3 a Charouz Racing?

Spolupracovali jsme spolu již loni, když jsem v F4 závodil s US Racing.  Charouz byl důvodem, pro který jsem loni v F4 jezdil. Myslím, že bylo dobré rozhodnutí závodit pro US Racing.  

Opravdu těm lidem důvěřuji, protože vědí, co dělají a v motorsportu působí již dlouho. Není to jen o tom být dlouho v motorsportu, ale mít i úspěch a oni v posledních letech uspěli mnohokrát, jako například vyhráli Renault 3.5 s Lotusem. Řekl bych, že je to záležitost dvou nebo tří let, kdy jsme tyto lidi poprvé potkali a oni jsou ti, kdo mi dali šanci tento rok jezdit. Bez nich bych tuto sezónu nejel, protože jsem jedním z jezdců s nízkým rozpočtem, takže jsem vděčný, že je mám a doufám v dobrou sezónu a úspěšnou budoucnost.

Co čekáš od připojení k juniorskému programu Sauberu?

V první řadě je to slovo Sauber Junior, a Sauber je v F1 Alfa Romeo, je to tedy naděje pro nás, juniorské jezdce. Snažím se každého přesvědčit o mém talentu a posouvat se stále dopředu, nejdřív do F2 a snad jednoho dne i do F1. A proč ne s Alfa Romeo, byli by skvělí jako první tým.  

Před pár dny jsme měli první tréninkový kemp a atmosféra tam byla skvělá, ne příliš vážná, bez přílišného tlaku, ale také ne taková, že by to byla jen sranda. Doufám, že během příštích měsíců a let mi tento program pomůže se stát více kompletním pilotem.

Jak se ti líbí nové vozy FIA F3?

Pro mě je všechno rychlejší než F4 dobré. Jsem jedním z nejméně zkušených jezdců v tomto startovním poli. Auto je prostě skvělé, nikdy jsem předtím nejel s ničím tak rychlým, kromě dvou testovacích dnů, které jsem měl ve Formuli 3.5. Má hodně koňských sil a silný přítlak. Minulý rok jsem testoval GP3 a toto auto je o další krok blíže k F1. Cítíte přítlak o mnoho více než v GP3. Je to prostě dobré auto.

Navštívil jsi už Prahu? Jak se ti líbí?

Prahu jsem navštívil hodněkrát, ne jen kvůli týmu. Většinou tam tedy jezdím kvůli týmu, ale často zůstávám i déle. Musel jsem být jeden nebo dva dny s týmem na simulátoru nebo kvůli výrobě sedadla a potom jsem zůstal čtyři nebo pět dní na dovolené. Nikdy nemůžete mít dost Prahy. Potřebujete alespoň dva týdny, abyste si prohlédli všechno. Můžete jít do parku na kopci a mít opravdu krásný výhled na Prahu, můžete jít do starého města, na druhou stranu. Je tam tak mnoho věcí a historie, všechny ty budovy. Vždy tam strávím pár dní prázdnin, nikdy se tam nenudím. Po Barceloně máme spoustu času, takže si možná mohu zavolat o jeden týden navíc. Pro mě je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy viděl.

Jaké jsou tvé cíle pro letošní sezonu?

Pro mě je hlavním cílem získat body v každém závodě a pak uvidíme, jak nám to půjde během sezóny, ale chtěl bych být určitě v top 10. Je to můj první rok, ale znám svůj potenciál. Nechci mít příliš vysoké cíle, ale chtěl bych na konci bojovat o top trojku. Jinak řečeno, chci začít s tím, že budu bodovat a pak se zlepšovat do top 5, top 3, být konzistentní a na konci sezóny být na špici, někde v top 5. Nikdy nevíš.

Text: Šárka Chomiaková

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0