Legenda ožila. Slavné BMW Engeho a Vojtěcha se dočkalo renovace

Brno vidělo v sobotu znovuzrození legendy. Při víkendových závodech Histo Cupu na Masarykově okruhu došlo ke slavnostnímu odhalení zrenovovaného BMW 365 CSi Hartge. S tímto vozem Břetislav Enge a Zdeněk Vojtěch proháněli v sezoně 1983 elitu evropského šampionátu cestovních vozů.

"Je nesmírně krásné, že tohle auto opět ožilo a vzbuzuje obrovský zájem lidí," uvedl na slavnostním odhalení Václav Bervid, který během ročníku 1983 působil u stáje Hartge jako týmový manažer. "Je to pro mě obrovský kus života a dá se říci, že celá doba se Zdeňkem a Břéťou je pro mě vůbec to nejlepší období. Smekám kloubouk nad tím, že kluci dali BMW dohromady, a speciálně v barvách Hartge," dodal.

Za renovací stojí Milan Vinecký, který auto postavil z originálních dílů. Jeho původní myšlenka přitom byla jiná. "Zpočátku jsem si myslel, že dáme dohromady BMW M3, což je skvělé auto, na druhou stranu jich je ale hodně," prozrazuje. Věci se proto ubraly odlišným směrem. "Jsou jenom dvě hezčí BMW než model M3, a to BMW 635 a BMW e9. Vzhledem k tomu, že k 635 máme jako Češi historický vztah, začal jsem se poohlížet po okolí. Nakonec jsem úplnou náhodou našel kastli s motorem na odpis, ale všechno jsme kompletně rozebrali a postupně začali dávat dohromady," popisuje.

Akcí provázel populární motoristický komentátor a novinář Martin Straka. I ten má k událostem z roku 1983 výjimečný vztah. Vždyť před dvěma lety příběh této sezony zmapoval v knize nesoucí název 1983 Vojtěch - Enge.

"BMW 635 CSi je ohromným kusem historie českého motorsportu. Řadím to na stejnou úroveň s obdobím Elišky Junkové. Že se povedlo dostat auto do Brna, je neuvěřitelně krásné a dojalo mě, kolik lidí se na odhalení přišlo podívat. A především i mladých lidí, kteří tu dobu nezažili," říká Straka.

Zpět v akci s pokračovateli rodu?

V součanosti Milan Vinecký pracuje ještě na dalších dvou vozech BMW 635. Vedle toho plánuje, co dál se zrenovovanou ikonou z roku 1983. A jeho ambice rozhodně nejsou skromné. BMW 635 CSi Hartge by se podle jeho slov mohlo vrátit zpět na závodní okruhy, a to dokonce s potomky původních protagonistů za volantem.

"Chceme, aby s tímto autem Tomáš Enge a Štěpán Vojtěch v budoucnu startovali právě na Histo Cupu," odtajnil Vinecký plány.

S BMW 635 CSi Hartge proháněli Břetislav Enge a Zdeněk Vojtěch v roce 1983 elitu evropského šampionátu cestovních vozů včetně továrních vozů BMW nebo legendárních Jaguarů XJ-S. Dvojice bojovala se závodníky takového formátu, jako byli Hans-Joachim Stuck, Manfred Winkelhock, Johnny Cecotto nebo třeba Jonathan Palmer. V této konkurenci se dvakrát prosadili na stupně vítězů. Zatímco v italském Mugellu z toho bylo druhé místo, výlet na Silverstone pro ně skončil třetí pozicí.

Foto: Lukáš Ston/Automotodrom Brno

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.