FIA ETRC: Lacko odjíždí z Mostu jako třetí muž průběžného pořadí, Calvet se posunul do čela Goodyear Cupu

Stáj Buggyra a její jezdci Adam Lacko, Téo Calvet a Aliyyah Kolocová se o víkendu představili při druhém podniku letošní sezony mistrovství Evropy v závodech tahačů na okruhu v Mostě. Jejich účinkování jsme pro vás sledovali.

Po více než třech měsících od úvodního podniku na Hungaroringu bude tento víkend pokračovat letošní ročník mistrovství Evropy v závodech tahačů. Na programu je druhý letošní podnik, jehož dějištěm bude Autodrom Most. Na severozápadě Čech měli letos původně hostit čtvrtý závodní víkend sezony. Kromě Hungaroringu mu měl předcházet i červencový dvojpodnik na německém Nürburgringu. Ten ale musel být kvůli povodním, které Německo minulý měsíc zasáhly, zrušen.

Lacko se bude chtít posunout do čela

Ve startovním poli mosteckého podniku pochopitelně nebude chybět ani stáj Buggyra se svou tříčlennou jezdeckou sestavou ve složení Adam Lacko, Téo Calvet a Aliyyah Kolocová. Po úvodním podniku sezony je na tom v celkovém pořadí nejlépe Lacko. Mistr Evropy z roku 2017 skončil ve všech třech maďarských závodech (jeden závod byl po velké havárii zrušen) na bronzové příčce a v průběžné klasifikaci se nachází na druhé pozici se ztrátou osmi bodů na vedoucího Saschu Lenze. V Mostě by se ale rád před německého jezdce posunul.

„Bude to hodně těžké, ale malý je ten, kdo má malý cíl. Sascha bude chtít potvrdit postavení z Hungaroringu. Jochen Hahn udělá všechno pro to, aby se dotáhl na čelo. Norbert Kiss je po návratu k MANu hodně rychlý a ani Antonio Albacete se nepřijede jen zúčastnit. Všichni pojedeme s tím, že se předčasný konec rovná ztrátě spousty bodů. Do toho ještě není úplně jisté, kolik se letos na podzim odjede závodů. Čeká nás šachová partie,“ uvedl Lacko před startem víkendu.

Adam Lacko se po prvním letošním podniku nachází na celkové druhé příčce. Foto: Buggyra Racing

Calvet se pokusí navázat na Hungaroring, Kolocová zabojuje o první letošní body

Stejně jako Lacko bodoval ve všech třech závodech na Hungaroringu také jeho týmový kolega Téo Calvet. Francouz si připsal na konto celkem 10 bodů za dvě sedmá a jedno deváté místo. Ještě lépe je na tom ale v hodnocení Goodyear Cupu. V této klasifikaci si na Hungaroringu připsal jedno třetí a dvě druhá místa. V průběžném pořadí je druhý a na vedoucího Shanea Breretona ztrácí čtyři body.

Aliyyah Kolocová se v Mostě pokusí získat své první letošní body do celkového pořadí. Na Hungaroringu totiž obsadila jednu 11. příčku a dvě 12. pozice. V šampionátu se nachází s nulou na třinácté příčce. V Goodyear Cupu je ale po dvou čtvrtých místech a jedné páté příčce celkově čtvrtá. Na kontě má 25 bodů.

Aliyyah Kolocová bude bojovat o první letošní body. Foto: Buggyra Racing

V rámci týmového hodnocení, do kterého sbírají body Adam Lacko a Téo Calvet, patří Buggyře před mosteckým podnikem čtvrté místo. Tým v Maďarsku nasbíral 44 bodů.

Pátek

První volný trénink

První volný trénink se uskutečnil na mokré trati. Adam Lacko vstoupil do víkendu druhým nejrychlejším časem. Nad jeho síly byl pouze Nobert Kiss. Téo Calvet skončil desátý a Aliyyah Kolocová sedmnáctá.

Druhý volný trénink

Druhý volný trénink skončil pro Adama Lacka třetím místem. Tentokrát ho kromě vítězného Norberta Kisse porazil také druhý Sascha Lenz. Téo Calvet obsadil osmou příčku a Aliyyah Kolocová šestnáctou pozici.

Sobota

Warm-up

V sobotním warm-upu skončil Adam Lacko druhý se ztrátou 69 tisícin sekundy na Jochena Hahna. Pro Téa Calveta skončily poslední jízdy před kvalifikací desátou pozicí a Aliyyah Kolocová obsadila šestnáctou příčku.

Kvalifikace

I kvalifikace přichystala jezdcům náročné podmínky. První část kvalifikace se sice odjela na suchu, při rozhodujícím superpole ale začalo v některých částech trati pršet a ve třinácté zatáčce skončilo několik tahačů mimo trať, což mělo za následek červené vlajky. Po restartu byla trať z poloviny suchá a z poloviny mokrá.

Adam Lacko si v těchto podmínkách vyjel pro start prvního závodu šestou příčku. Téo Calvet se rovněž probojoval do rozhodujícího superpole a skončil desátý. Aliyyah Kolocová obsadila šestnáctou příčku.

Pro Téa Calveta začne první mostecký závod z desáté pozice. Foto: Buggyra Racing

První závod

V úvodním závodě mosteckého víkendu si dojel Adam Lacko pro pódiové umístění. Do závodu, jehož start proběhl kvůli mokré trati pod žlutými vlajkami, sice mistr Evropy z roku 2017 vyrážel jako šestý, během něj se ale propracoval na třetí místo. Na stupně vítězů vystoupil spolu s vítězem Norbertem Kissem a spolu s druhým Saschou Lenzem.

Spokojen mohl být i Téo Calvet. Francouz skončil na celkové osmé příčce. Kromě toho ale zvítězil v hodnocení Goodyear Cupu. A aby toho nebylo málo, celkové osmé místo mu zajistilo start z pole position pro druhý závod víkendu. Aliyyah Kolocová dojela celkově čtrnáctá a v rámci klasifikace Goodyear Cupu z toho byla šestá pozice.

Druhý závod

Své první místo sice Téo Calvet ve druhém závodě neudržel, připsal si ale pódiové umístění. Cílem totiž projel na celkovém třetím místě a později se posunul na druhé místo. Ke stříbrné příčce mu pomohla penalizace deseti sekund za kontakt se soupeřem pro Norberta Kisse. Maďar se kvůli ní propadl z první příčky na třetí. Současně si Calvet připsal další triumf v Goodyear Cupu. Bronzový muž z prvního závodu Adam Lacko se tentokrát musel spokojit s osmou příčkou. Aliyyah Kolocová dojela celkově šestnáctá a současně sedmá v Goodyear Cupu.

Neděle

Warm-up

Adam Lacko vstoupil do neděle čtvrtým místem. Téo Calvet skončil jedenáctý a Aliyyah Kolocová sedmnáctá.

Kvalifikace

Čtvrtou příčku si Adam Lacko vyjel také pro start třetího závodu víkendu. Téo Calvet skončil jen o dvě pozice za ním a zajel šestý čas. Aliyyah Kolocová obsadila 15. příčku.

Téo Calvet odstartuje do třetího závodu šestý a Aliyyah Kolocová patnáctá. Foto: Buggyra Racing

Třetí závod

Také třetí závod víkendu skončil pro Buggyru umístěním na stupních vítězů. Adam Lacko totiž projel cílem jako druhý. Českého jezdce jen těsně následovali třetí Sascha Lenz a čtvrtý Jochen Hahn. Nad Lackovy síly byl pouze vítězný Norbert Kiss, který vyhrál s náskokem téměř dvaceti dvou sekund.

Body si ze třetího závodu odnesl i Téo Calvet. Stříbrný muž druhé sobotní jízdy skončil na páté příčce a stejně jako v předchozích dvou závodech i tentokrát vyhrál hodnocení Goodyear Cupu. Aliyyah Kolocová dojela na 13. příčce a skončila pátá v Goodyear Cupu.

Čtvrtý závod

V závěrečném klání víkendu, na jehož startu došlo k otočení nejlepší osmičky z první jízdy, unikly Adamu Lackovi další stupně vítězů jen těsně. Cílem totiž projel jako čtvrtý se ztrátou 235 tisícin sekundy na třetího Shanea Breretona. Téo Calvet dojel šestý. V rámci Goodyear Cupu tentokrát skončil druhý. Porazil ho právě Shane Brereton. Aliyyah Kolocová skončila celkově čtrnáctá a v Goodyear Cupu obsadila sedmé místo.

Po druhém podniku sezony se Lacko propadl v průběžném pořadí na třetí místo. Na kontě má 69 bodů. Před ním jsou první Norbert Kiss (84 bodů) a druhý Sascha Lenz (81 bodů). Calvet je sedmý (35 bodů). Patnáctá Kolocová zatím stále čeká na své první letošní body. V Goodyear Cupu Calvet s 95 body vede. Na druhého Breretona má náskok šesti bodů. Kolocová je pátá (47 bodů). V hodnocení stájí je Buggyra druhá (112 bodů) za týmem Titan (138 bodů). Sezona mistrovství Evropy v závodech tahačů pokračuje za dva týdny v belgickém Zolderu.

Kompletní výsledky z podniku můžete najít zde.
Průběžné pořadí šampionátu můžete najít zde.

Úvodní foto: Buggyra Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.