Buggyra v Zolderu: Lacko si užil řežbu i triumf, Calveta naštval Anderson

Stáji Buggyra přinesl pátý podnik letošního ročníku ME tahačů v belgickém Zolderu druhé letošní prvenství. V závěrečné čtvrté jízdě víkendu se o něj postaral Adam Lacko. Dařilo se i Téu Calvetovi, který díky dvěma výhrám v Promoter´s Cupu navýšil průběžné vedení. Francouze ale potkala rovněž smůla. Zatímco ve druhém závodě ho z dráhy vytlačil jeho úhlavní rival v Promoter´s Cupu Jamie Anderson, v závěrečné jízdě si přivodil po kontaktu se Shanem Breretonem defekt pneumatiky.

První pohár za celkové umístění získala Buggyra při belgickém víkendu už v úvodním sobotním závodě. Do jeho cíle totiž dojel Adam Lacko jako třetí. Mistr Evropy z roku 2017 se na cestě za bronzovým výsledkem musel vypořádat s komplikovanými podmínkami.

"Nejelo se na úplně mokré trati, bylo to takové osmrknuté, jak se říká. Přesně to, co nemám rád. Nebylo to na suché ani na mokré nastavení," popisoval Lacko stav dráhy po dopoledním dešti.

Třetí příčka z úvodního závodu znamenala pro Lacka šestou pozici pro startovní rošt druhé jízdy víkendu. Do cíle nakonec dojel jako čtvrtý s třísekundovou ztrátou na třetího Andrého Kursima. A rozhodně se nedá říct, že by se Lacko během druhého závodu nudil.

"Byla to řežba. Ještě v poslední zatáčce jsem se zapotil. Chvíli jsem byl snad devátý, pak šestý. Divákům se ty boje musely líbit," přibližuje dění ve druhém závodě.

Do prvního nedělního závodu se sice Lacko kvalifikoval jako třetí a měl zaděláno na další stupně vítězů, v závodě ho ale zdolal Sascha Lenz a český jezdec dorazil do cíle na čtvrté pozici. Vše si ale vynahradil v posledním závodě víkendu. Z pátého místa se postupně dostal až na první místo a dojel si pro druhé letošní vítězství. Navázal tak na triumf ze druhé jízdy na Hungaroringu.

V průběžném pořadí Lacko stále drží čtvrtou pozici. Jeho ztráta na třetího Saschu Lenze zůstává stejná jako na začátku víkendu - 26 bodů. I německému jezdci se během víkendu podařilo zvítězit. Na stupně vítězů vystoupal i po třetím závodě, kde bral bronz. V poslední jízdě dojel jako čtvrtý a druhé klání víkendu pro něj skončilo až 13. pozicí. Mohla za to penalizace průjezdu boxy kvůli překročení maximální povolené rychlosti.

Před posledními dvěma závodními víkendy v Le Mans a Jaramě stále u Lacka žije matematická naděje na titul. Ta je ovšem po belgických závodech opět o něco menší. Ve hře už totiž bude jen 120 bodů a Lacko jich na vedoucího Norberta Kisse ztrácí 106. Druhý Jochen Hahn má o 38 bodů více než český závodník.

Výhry i potíže pro Calveta

Pro Téa Calveta začal víkend v Zolderu dobře. V prvním závodě totiž skončil na pátém místě a navíc triumfoval v klasifikaci Promoter´s Cupu. Druhá sobotní jízda už ale pro něj měla hořkou tečku. Francouz byl ještě v posledním kole na páté příčce a bojoval navíc o čtvrtou pozici s Jamiem Andersonem. Poté ale mezi hlavními protagonisty letošního Promoter´s Cupu došlo ke kolizi, po které Calvet vycestoval ven z dráhy. Nakonec se umístil desátý celkově a jako čtvrtý v Promoter´s Cupu. Za kontakt zaplatil i Anderson. Brit byl nakonec klasifikován jako devátý celkově a současně na třetí pozici v Promoter´s Cupu.

Na Andersona se Calvet v cíli zlobil: "Na začátku mě trochu vytlačil z trati a pak mě předjel. Já jsem ho dohnal a celou dobu jsme spolu bojovali. Tři začátky před cílem úplně nečekaně změnil jízdní stopu a vytlačil mě do trávy. Byl to hloupý manévr."

Jen z poloviny byla pro Calveta úspěšná také neděle. Ve třetí jízdě sice zaznamenal stejně jako v té první celkové páté místo a vítězství v Promoter´s Cupu, čtvrtý závod pro něj ale skončil předčasně. Mohl za to defekt pneumatiky, který mu způsobil kontakt se Shanem Breretonem. Tento incident mohl Calveta mrzet hodně. V úvodu totiž jezdil na první příčce před Adamem Lackem.

"Měl jsem velmi dobré tempo, ale bohužel přišel defekt na přední gumě a musel jsem ze závodu odstoupit. Letos se mě drží smůla, ale to jsou prostě závody," litoval Calvet.

V celkovém pořadí šampionátu zůstává Calvet na devátém místě. Ve svém držení pořád má i vedení v Promoter´s Cupu. V něm vede před Andersonem o 23 bodů.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.