Chci bojovat o titul, říká jezdec Smržovy stáje Victor Rodríguez

Španěla Victora Rodrígueze budeme v letošní sezoně Světového šampionátu kategorie Supersport 300 vídat v barvách stáje Accolade Smrž Racing. A věří si na boj o titul. To a mnoho dalšího prozradil v našem exkluzivním rozhovoru.

Victore, v letošní sezoně Mistrovství světa kategorie Supersport 300 vás uvidíme závodit u české stáje Accolade Smrž Racing. Proč jste si vybral právě tento tým a jak se vám v něm zatím líbí?

Na konci loňského roku mě kontaktovala Kawasaki. Chtěla, abych se stal jejím jezdcem. Nakonec to dopadlo tak, že pojedu na jejich motorce právě s touto stájí. Je to fajn tým. Na mé motorce zde letos bude pracovat vice lidí. Všichni chtějí to samé, co já – vyhrát šampionát. A to je na tom to nejlepší.

Šéfem týmu Accolade Smrž Racing je bývalý závodník Jakub Smrž. Toho jsme v minulosti mohli vídat v Mistrovství světa superbiků, v britském šampionátu superbiků nebo I v kolotoči MotoGP, kde závodil v kategoriích do 125 ccm a do 250 ccm. Jak se vás s tím zatím spolupracuje? A řekl byste, že vám už teď spolupráce s ním něco přinesla?

Zatím jsme spolupracovali pouze při testech v Almeríi a v Jerezu a byli jsme dobrá dvojka. Jako bývalý jezdec rozumí Jakub mnoha věcem vice a odvádí skvělou práci, díky které se mohu na trati hodně zlepšovat.

Pamatujete si na Jakuba ještě jako na závodního jezdce? A pokud ano, je například nějaký moment z jeho kariéry, který je váš oblíbený?

Vzpomínám si na to, když závodil v britských superbicích. Tehdy jsem totiž take závodil ve Velké Británii – v Moto3. Nikdy jsem ho ale nepotkal, až loni při závodech Mistrovství světa superbiků (Světový šampionát kategorie Supersport 300 je součástí doprovodného programu – pozn. red.) jako týmového šéfa.

Na Jakuba Smrže si Victor Rodríguez pamatuje již z dob jeho působení v britských superbicích. Foto: Accolade Smrž Racing

Máte nějaké závodnické idoly? A pokud ano, myslíte si, že s nimi máte jako jezdec něco společného?

Mým vzorem je Alvaro Bautista. Bydlíte od sebe velmi blízko a mám tu čest říct, že můj idol je současně i mým kamarádem. Občas společně trénujeme, ať už v posilovně, u něj doma nebo na okruhu. Pomáhá mi ale I v jiných věcech, jelikož má se závoděním ve světových šampionátech vice zkušeností než já.

Álvara Bautistu letos čeká v Mistrovství světa superbiků druhá sezona s továrním týmem Hondy. Foto: HRC

Vaším týmovým kolegou bude v letošní sezoně José Luis Pérez González, váš krajan. Jak se těšíte na spolupráci s ním?

Loni jsme spolu mezi závody v Jerezu a Portimãu bydleli dva týdny na jednom pokoji. Je to hodně dobrý kluk a myslím si, že se nám bude spolupracovat dobře. Navzájem se dobře známe o oba jsme rychlí. Náš vztah je velice dobrý, což je pro tým skvělé.

Jaké budou pro letošní sezonu vaše ambice?

Budeme bojovat o titul. Věřím, že potenciál pro to máme.

Victor Rodríguez bude v letošní sezoně Mistrovství světa kategorie Supersport 300 mířit vysoko. Foto: Accolade Smrž Racing

Původně měla letošní sezona odstartovat na konci dubna v nizozemském Assenu. Tento podnik byl ale nakonec odložen na červenec. Odsunut byl i podnik v Estorilu, který se měl jet jako druhý. Momentálně je tak start sezony na programu o víkendu 22.-23. května na Motorlandu Aragón. Ovlivnil vás nějakým způsobem odklad začátku sezony?

Pro mě to žádný problem není. Mám alespoň více času na přípravu.

Jak vypadá váš život, když si odmyslíme závodění?

Loni jsem dostudoval a nyní pracuji v kanceláři v dílně svého otce. Je to jednoduché – práce, pak trénink, spánek a takto pořád dokola.

Předpokládám, že jako u většiny závodníků je do budoucna vaším cílem MotoGP? Máte ale kromě toho například i nějaké jiné závodnické sny?

Mým jediným cílem je nyní stát se mistrem světa v kategorii Supersport 300. Na to se soustředím.

Dovedete si představit, jak by váš život vypadal, kdybyste ukončil kariéru?

K ukončení kariéru jsem byl blízko už v sezoně 2019. Poté, co jsem v roce 2018 skončil druhý v European Talent Cupu a první v britských Moto3, jsem zažil velice špatný rok. Jelikož jsem neměl peníze na celou sezonu, odjel jsem tehdy s motocyklem kategorie Moto3 pouze tři závody. Zpočátku si připadáte jako v jiném světě, protože najednou nemáte po většinu času co dělat.

Když jsem se ale dostal do lepší kondice, začal jsem se připravovat na to, že by mohlo něco přijít. A měl jsem štěstí. V roce 2020 mi zavolal můj současný manažer a připojil jsem se k jednomu týmu ve Světovém šampionátu kategorie Supersport 300. Tak jsem se vrátil do závodnického života. Tento telefonát mě zachránil od konce kariéry. Navíc jsem od tohoto momentu vyzrál a hodně jsem se toho naučil. A pouze o rok později mohu říct, že budu bojovat o titul.

Loňskou sezonu dokončil Victor Rodríguez v barvách stáje EAB Ten Kate Racing. Foto: EAB Ten Kate Racing

Zdroj: vlastní rozhovor redakce, úvodní foto: EAB Ten Kate Racing