Chci být v každém závodě na bodech, říká v exkluzivním rozhovoru De Gerus

Francouz Reshad de Gerus bude v letošní sezoně FIA F3 hájit barvy české stáje Charouz Racing System. Nyní poskytl exkluzivní rozhovor pro server České okruhy. V něm se rozpovídal o svých ambicích pro letošní sezonu a nejen o tom.

Letos vás u stáje Charouz Racing System čeká premiérová sezona ve FIA F3. Jak se na ni těšíte?

Z toho, že se přidám k Charouz Racing Systemu, mám velkou radost. Je to pro mě velká výzva a tvrdě pracuji na tom, abych byl připraven na začátek nové sezony.

Proč jste si pro svůj vstup do FIA F3 vybral právě Charouz Racing System?

Loňský rok (v Eurocupu formule Renault – pozn. red.) pro mě byl náročný a pro letošek jsem chtěl zkusit něco nového. Charouz mi dal loni šanci svézt se při posezonních testech v Jerezu. Moc mě to bavilo a také si mi líbil způsob, jakým pracují. Takže jsem měl jasno v tom, že chci do FIA F3 vstoupit právě s nimi.

V předchozích dvou sezonách FIA F3 se ale Charouz Racing Systemu příliš nevedlo. Nemáte proto obavy?

Ano, je pravda, že poslední dvě sezony příliš úspěšné nebyly. Během posezonních testů jsme ale hodně zamakali a vím, že máme pro letošek dobrý potenciál.

Loni jste závodil v Eurocupu formule Renault pro tým Arden. Celkově jste ale skončil až sedmnáctý. Nebojíte se proto, že přicházíte do FIA F3 příliš brzy?

Loňská sezona byla velice zvláštní a z mnoha důvodů to pro mě bylo těžké. Když jsem ale testoval vůz FIA F3, cítil jsem se ve voze velice jistě a velice pohodlně. Myslím si, že přestup do formule 3 je pro mě ta nejlepší varianta a jsem pevně odhodlán dělat to dobře.

Loni Reshad de Gerus závodil v Eurocupu formule Renault za Arden. Foto: Eurocup formule Renault

Co podle vás bude v monopostu FIA F3 oproti vozu Eurocupu formule Renault největší změnou?

Pro mě budou největší změnou pneumatiky. Gumy Pirelli pro mě budou něčím úplně novým a při loňských posezonních testech bylo velice těžké dostat z nich při simulaci kvalifikačního kola všechen potenciál. Když to srovnám s formulí Renault, vůz FIA F3 má více výkonu a také více přítlaku. Myslím si ale, že tomu se do toho dostanu velmi rychle.

Loni jste v Eurocupu formule Renault závodil proti dvěma Čechům. Zatímco celou sezonu odjel v tomto šampionátu Petr Ptáček, v jednom podniku se představil i Roman Staněk, se kterým se letos budete vídat ve FIA F3. Co si o Ptáčkovi se Staňkem myslíte?

Upřímně je moc neznám. Ptáček ale každopádně měl v roce 2019 v Eurocupu silnou premiérovou sezonu. Loni jsem si ale myslel, že bude rychlejší. Nevím, co se u něj dělo. Staněk loni přestoupil do FIA F3 krátce před svým prvním závodem a měl dobrou sezonu, a to i přesto, že předtím vůbec netestoval.

Když pomineme Charouz Racing System, Romana Staňka a Petra Ptáčka, víte něco dalšího o české motoristické scéně? Znáte například nějaké další české jezdce nebo týmy?

Neznám český motorsport dobře. Vím ale, že jsou Češi díky Škodě Motorsport zapálení do rallye. Vím také, že je tu jeden kluk, který byl velmi rychlý ve FIA ERC. Jmenuje se Filip Mareš.

Jaké máte pro letošní sezonu FIA F3 cíle? S jakými výsledky budete spokojen?

Cílem pro letošní rok je zlepšovat se krok za krokem. Já a tým musíme hodně tvrdě makat, abychom byli pořádně konkurenceschopní. Rád bych dojel ve všech závodech na bodech a pak na konci sezony uvidíme, kde jsme skončili.

Předpokládám, že stejně jako pro většinu jezdců je i pro vás cílem do budoucna formule 1. Máte v královně motorsportu nějaký vysněný tým, za který byste jednou rád závodil?

Samozřejmě, mým snem je stát se jednou mistrem světa formule 1. Týmem snů je pro mě Ferrari, a to kvůli tomu, jakou má historii.

Reshad de Gerus by jednou rád závodil ve formuli 1 za Ferrari. Foto: Scuderia Ferrari

Pokud by ale formule 1 v budoucnu neklapla, jsou i nějaké jiné šampionáty nebo závody, které jsou pro vás nějakým způsobem atraktivní?

Rád bych nastoupil do 24 hodin Le Mans nebo do 500 mil Indianapolis. To jsou bájné závody a mnozí je chtějí vyhrát.

Zdroj: originální rozhovor redakce, úvodní foto: Charouz Racing System