F2 v Monze: Charouzův Fittipaldi měl na dosah první body, připravila ho o ně penalizace

Stáj Charouz Racing System účinkovala v Monze při podniku formule 2. Jak se dařilo jejím jezdcům Guilhermemu Samaiovi a Enzovi Fittipaldimu jsme pro vás průběžně sledovali.

Dva měsíce po závodech na okruhu Silverstone tento víkend opět pokračuje letošní sezona formule 2. Pátý podnik sezony se koná v Monze jako součást doprovodného programu Velké ceny Itálie F1. Pro český tým Charouz Racing System se jedná o první víkend s pozměněnou jezdeckou sestavou. Po boku Guilhermeho Samaiy totiž už neuvidíme ve zbytku sezony Davida Beckmanna, ale Enza Fittipaldiho.

Beckmann sice vybojoval v dosavadním průběhu sezony dvě umístění na stupních vítězů a právě on získal pro Charouz Racing System všech dosavadních 25 bodů, kvůli nedostatku financí ale s českým týmem letošní sezonu nedokončí. V Monze ho ale přeci jen ještě také uvidíme. V sestavě Camposu nahradí Mattea Nanniniho.

Pro Enza Fittipaldiho půjde ve formuli 2 o premiéru. Barvy Charouz Racing Systemu ale nebude hájit poprvé. V roce 2019 se totiž se stájí zúčastnil Velké ceny Makaa a nastoupil za ni i v prvních čtyřech podnicích letošního ročníku FIA F3. V nich nasbíral na konto celkem 25 bodů. Nejvíce zazářil při druhém závodě na Hungaroringu, který dokončil na druhém místě.

„Na svou premiéru jsem hodně natěšený. Nikdy předtím jsem s formulí 2 a ani žádným jiným autem s podobným výkonem nejel. Nezávodil jsem nikdy ani s vozem s karbonovými brzdami, takže to bude velká výzva. K tomu, abych se dostal do tempa a zvykl si, budu mít pouze 45 minut dlouhý volný trénink. Běžně s těmito pneumatikami odjedete za celý trénink jenom šest nebo sedm ostrých kol, takže to bude velice obtížné. Ale opravdu se na to těším. Mám takové výzvy rád. Nemůžu se dočkat, až začnu pracovat a až se budu snažit dostat toto auto na limit,“ řekl Fittipaldi.

Pátek

Volný trénink

Guilherme Samaia zahájil italský víkend sedmnáctým časem. Pro Enza Fittipaldiho skončil jeho první trénink ve formuli 2 dvacátou příčkou.

Kvalifikace

Hned při své první kvalifikaci ve formuli 2 dokázal Enzo Fittipaldi porazit svého týmového kolegu Guilhermeho Samaiu a skončil na třinácté příčce. Samaia obsadil dvacáté první místo. Z těchto příček odstartují oba Brazilci do prvního sprintu i do hlavního závodu víkendu.

Sobota

První sprint

První sprintový závod víkendu stáji Charouz Racing System štěstí nepřinesl. Enzo Fittipaldi kolidoval v postartovní tlačenici s oběma vozy týmu Trident a kvůli poškozenému vozu odstoupil. Jeho týmového kolegu Guilhermeho Samaiu vyřadil technický problém.

Druhý sprint

Také ze druhého sprintu odešel Charouz Racing System s prázdnou. Enzo Fittipaldi dojel po startu z předposlední 21. pozice jako šestnáctý. V úvodním kole se brazilský jezdec dostal do potíží, když vycestoval mimo trať v zatáčce Lesmo 2. Guilhermeho Samaiu opět potkaly technické problémy a poté, co zůstal stát v nájezdu do boxové uličky, odstoupil.

Neděle

Hlavní závod

Závěrečný hlavní závod formule 2 v Monze, do kterého už jezdci vyrazili v pořadí, v jakém se umístili při kvalifikaci, přinesl řadu incidentů a celkem čtyřikrát se na trať vydal zpomalovací vůz. A stáj Charouz Racing System v něm byla kousek od zisku bodů. Ty málem vybojoval Enzo Fittipaldi.

Brazilskému nováčkovi patřila na startu 13. pozice. Do elitní desítky se posunul během hromadných zastávek v boxech, ke kterým došlo při druhé fázi zpomalovacího vozu. Během posledního výjezdu zpomalovacího vozu se sice Fittipaldi rozhodl zariskovat a poté, co nasadil nové gumy, z nejlepší desítky vypadl, v závěru se mu ale z výhody čerstvých pneumatik dařilo těžit a pod šachovnicovou vlajkou projel jako devátý. Během první zastávky ho ale mechanici vypustili zpět na trať nebezpečným způsobem. Za to Brazilec obdržel penalizaci pěti sekund a ta jej srazila na dvanáctou příčku. Nakonec byl ale klasifikován jako jedenáctý. Později byl totiž diskvalifikován původně sedmý Richard Verschoor. Hmotnost Nizozemcova vozu nedosahovala požadovaného minima.

Fittipaldiho týmový kolega Guilherme Samaia vyrážel do závodu z předposlední 21. pozice. Jeho účinkování ale netrvalo dlouho. Hned v prvním kole se totiž roztočil na výjezdu ze zatáčky Lesmo 2 a tím pro něj závod skončil. Samaia se postaral o první výjezd zpomalovacího vozu.

Šestý podnik sezony se uskuteční o víkendu 24.-26. září v ruském Soči.

Kompletní výsledky z podniku v Monze najdete zde, průběžná pořadí šampionátu tady.

Úvodní foto: Charouz Racing System

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.