Galáše brzdilo při městské premiéře nastavení. Na Norisringu by si ale rád zazávodil znovu

Premiérový start jezdce TCR Europe Jáchyma Galáše na Norisringu skončil 11. a 8. místem. Český závodník po skončení víkendu přiznal, že se mu nepodařilo najít ideální nastavení vozu. Doufá však, že si na městském okruhu ležícím v Norimberku zazávodí i v budoucnu.

První komplikace přišla pro Galáše již v pátek. Oba volné tréninky se totiž uskutečnily za deště. Český mladík tím přišel o možnost najít co nejlepší nastavení pro zbytek víkendu, který se již jel na suchu. A to se projevilo zejména v kvalifikaci. V ní zajel až čtrnáctý čas.

"Úplně se mi nepodařilo poskládat dobré kolo. Byl jsem z tohoto výsledku dost zklamaný," přiznal Galáš, který o dva týdny dříve vybojoval v belgickém Spa-Francorchamps premiérový triumf v šampionátu.

V obou závodech se mu ale již dařilo o něco více. Při sobotním klání se již v úvodu, který přinesl nejeden incident a výjezd zpomalovacího vozu, posunul na 12. pozici. Když se začalo znovu závodit, propadl se nejprve na 13. příčku za Felice Jelminiho. Nakonec ale dorazil do cíle jako jedenáctý. V závěru totiž pokořil Rubéna Fernándeze s Klimem Gavrilovem.

V neděli Galáš dosáhl na ještě lepší výsledek. Úvodní metry se nesly v podobném duchu jako v sobotu, což znamenalo kolize a výjezd zpomalovacího vozu. Galáš se v postartovní skrumáži opět zorientoval dobře a povyskočil dokonce na sedmé místo. V nadcházejících kolech jsme ho mohli chvíli vidět i na šesté příčce. Sváděl souboje s Viktorem Davidovskim, Stianem Paulsenem nebo Jackem Youngem. Od Paulsena dostal ránu, po které musel krotit přetáčivý smyk. S Youngem měl zase kontakt v nájezdu do posledního kola, kdy se ho pokoušel připravit o šestou pozici. Po kolizi byl ale široký v první zatáčce a kvůli tomu spadl na osmé místo.

"S výsledky jsem spokojen. Po mém umístění v kvalifikaci to těžko mohlo být lepší. Upřímně jsem od sebe ale čekal více. Kvalifikace se mi nepodařila a v závodech jsem se pokoušel nahnat, co se dalo. Po startu ze 14. pozice ale můžete dohnat pouze něco, na boj o vítězství to úplně není. Dostat se na osmé místo je podle mě ale dost dobré. V tomto šampionátu je úspěch, když se dokážete posunout o dvě místa. Já získal šest pozic. S autem jsem si ale nesedl. Ne že by se vůbec nedalo řídit, ale nepodařilo se nám najít tak skvělé nastavení jako ve Spa," zhodnotil Galáš víkend.

Rovněž nabídl svůj pohled na incident s Youngem ze závěru druhého závodu: "Musel jsem to zkusit. V době, kdy už jsem útočil, ale Jake začal zavírat mezeru, do které bych se vešel. Dotkli jsme se koly, což člověka rozhodí a bohatě to stačí k tomu, abyste byli širocí," řekl.

I přes složitý víkend doufá, že si na Norisringu nezazávodil naposledy: "I když je to jednoduchý okruh, tak je zábavný. Relativně dobře se tu předjíždělo a také atmosféra tu byla skvělá. Němečtí fanoušci jsou motorsportem posedlí, což dokazovaly plné tribuny. Tento okruh má něco do sebe. Je uskákaný a jiný než ostatní tratě," pochvaloval si.

V Německu Galáš absolvuje i své další letošní závody. O víkendu 27.-28. srpna totiž TCR Europe zavítá na Nürburgring. Český jezdec do víkendu vstoupí jako desátý muž průběžného pořadí se 124 body. Na tuto trať má z loňska příjemné vzpomínky. Dosáhl zde totiž na svůj nejlepší výsledek sezony. S modelem Hyundai i30 skončil ve druhé jízdě jako pátý.

Foto: TCR Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.