Premiéra KTM X-Bow GT-XR v Česku. Veřejnost ho poprvé spatří na výstavě Racing Expo

Nový sportovní vůz KTM X-Bow GT-XR bude poprvé vidění v Česku. Stane se tak tento víkend na výstavě Prague Car Festival v Letňanech. V sekci Racing Expo ho představí stáj RTR Projects.

Nový model by se dal nazvat jako závodní auto pro běžné silnice. Jeho předlohou je totiž závodní speciál KTM X-Bow GT2. Právě na něm byly otestovány různé komponenty a také aerodynamika pro GT-XR. Od svého závodního předobrazu se ale GT-XR přeci jen o něco liší. Samozřejmě bylo upraveno tak, aby mohlo získat homologaci pro běžný provoz. Jedním z rozdílů je například zadní přítlačné křídlo. To je totiž u GT-XR menší než u GT2 a navíc jej ani není možné nastavit.

Vůz je poháněn napříč umístěným dvouapůllitrovým přeplňovaným pětiválcovým motorem od Audi. Celkový výkon motoru je 500 koní. KTM X-Bow GT-XR má pohon zadních kol. Je vybaveno sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG. Suchá hmotnost vozu činí 1130 kilogramů. Z nuly na sto dokáže zrychlit za 3,4 sekundy. Působivý je i fakt, že díky nádrži o objemu 96 litrů je možné s autem ujet až tisíc kilometrů na jedno natankování.

Hlavní designér KTM Gerald Kiska se řídil heslem méně je více. Klíčová pro něj byla co nejnižší hmotnost a palubní deska. Základem vozu je proto karbonový monokok. Obětovány byly mimo jiné zpětná zrcátka nebo palubní deska. Funkci zpětných zrcátek plní kamery umístěné v blatnících za předními koly a roli palubní desky supluje displej o velikosti mobilního telefonu, který se nachází na odnímatelném volantu.

V Česku budou vyrobeny celkem dva vozy modelu KTM X-Bow GT-XR. Právě na tento počet kusů má rezervovanou kapacitu český importér RTR Projects. Cena vozu činí zhruba sedm milionů korun.

K vidění toto auto bude na Prague Car Festivalu v sekci Racing Expo právě na stánku stáje RTR Projects. Zatímco v sobotu můžete výstavu navštívit od 10 do 18 hodin, v neděli bude veřejnosti otevřena od 10 do 17 hodin. Jejím dějištěm je výstaviště PVA Expo Praha v Letňanech.

Foto: Racing Expo

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.