Motokrosový vrchol sezony je tu. Světová špička se vrací do Loketských serpentin

Velká cena České republiky v motokrosu je za dveřmi. O víkendu 16. a 17. července bude západočeský Loket opět centrem světového motokrosu.

Fanoušci se mohou těšit na nejlepší závodníky světa v kategoriích MXGP a MX2. Na domácí trati mohou čeští diváci fandit stálým účastníkům světového šampionátu v kategorii MX2, Petru Polákovi a Jakubu Terešákovi.

Ale to celá nabídka motokrosového víkendu v Loketských serpentinách nabízí. Třídy EMX65 a EMX85 čeká finálový závod, a tak bude následovat korunovace letošních mistrů Evropy v nejmladších kategoriích. I v nich bojují české naděje. Další mistr Evropy bude znám v EMX2T – dvoutaktních dvěstěpadesátkách. Jediný závod šampionátu se totiž pojede právě v Lokti.

Součástí víkendu bude i tradiční a oblíbená MXGP Academy, která je určena pro domácí motokrosové podhoubí a jejich rodiče. Zároveň se tady představí dvěma závody European Junior E-motocross Series, Loket bude čtvrtou zastávkou nové série pro závodníky ve věku 6 až 8 let na elektrických motorkách.

„Pro světový motokros je Loket opravdovým pojmem, patří mezi legendární podniky s dlouhou tradicí. Svědčí o tom fakt, že smlouvu na pořádání MXGP jsme s promotérem podepsali v prosinci 2020 na pět let, kontrakt tedy pokrývá závody až do roku 2025. Skvělá vizitka Autoklubu ČR díky zdejším vynikajícím pořadatelům s obrovskými zkušenostmi s AMK Loket v AČR. Patří mezi mezinárodní pořadatelskou elitu a český závod mistrovství světa v motokrosu se řadí mezi nejprestižnější podniky českého motorsportu,“uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a členPředstavenstva Mezinárodní motocyklové federace FIM.

Pořadatelem závodu MS je AMK Loket v AČR. Jeho ikonou je bezesporu ředitel závodu Zdeněk Dvořák,: „ Ohledně trati jdeme do finále, po závodu MS sajdkár se musel její profil vrátit zpět do podoby pro motokros, především co se skoků týče. Myslím si, že divácká návštěvnost bude velká, má být hezké počasí a více jak měsíc se v Evropě MXGP nejelo. Pro diváky bude opět připraven velký stan, bohaté občerstvení, kemp, večerní program, zkrátka vše v tom stejném stylu, jako jste v Lokti zvyklí.,“

MXGP

Slovinec Tim Gajser (Honda, 535b.) má letos opět výbornou formu – svůj náskok na soupeře v této královské třídě stále s přehledem navyšuje a ovládl s plným počtem bodů i poslední dvanáctý závod světového motokrosového kolotoče v Indonésii.

Pravdou však je, že mu situaci notně ulehčil loňský mistr světa Holanďan Jeffrey Herlings (KTM), který se těsně před letošní sezonou zranil. Na marodce byl dlouho i exmistr světa Romain Febvre z Francie (Kawasaki, 68b.). V Lokti by ale měl Febvre patřit k nejlepším, neboť v Indonésii již bral ve druhé jízdě třetí místo.

Souboj se tak soustřeďuje o další příčky v celkovém pořadí. Zde je prozatím na druhém místě španělský dravý pilot Jorge Prado (GasGas, 410b.), pět bodů za ním je Švýcar Jeremy Seewer (Yamaha, 405b.). Pro šampionát je velká škoda, že se v německém Teutschentalu vážně zranil loňský šampion třídy MX2 Maxime Renaux (Yamaha, 365b.), protože hned po přestupu do královské kubatury šlapal nejlepším tvrdě na paty.

Do Lokte se chystá také několik českých reprezentantů, v čele s Martinem Krčem (Osička MX Team, KTM), který si letos odbyl světovou premiéru v Německu, kde nabíral zkušenosti před domácím závodem.

„Na Loket se moc těším, minule v Teutschentalu to sice na nejlepší světovou dvacítku nestačilo, ale závod jsem si nakonec užil. Pochopitelně na domácí půdě se budu snažit podat co nejlepší výkon a pokud dosáhnu na nějaký ten bodík, budu moc rád, navíc jsou to další důležité zkušenosti,“ prohlásil Krč, který je průběžně třetí v českém šampionátu.

Přihlášen k závodu je také Dušan Drdaj (PP Racing, GasGas), čtvrtý jezdec MMČR. „MXGP zde pojedu se světovou elitou poprvé, ovšem už jsem s nimi závodil loni v Turecku, takže na domácí atmosféru se moc těším – bývá výjimečná, chci také poděkovat rodině a týmu PP Racing,“ sdělil24letý jezdec.

K datu 1. července byly na soupisce MXGP ještě Pavel Dvořáček (MTX Racing Team, Yamaha) a Roman Mňuk (Mňuk Racing Team, Yamaha).

V MXGP budou k vidění také závodníci ze Slovenska. Šimon Jošt (Osička MX Team, KTM) si letos vede dobře v EMX Open, kde po čtyřech podnicích drží průběžné sedmé místo. Dále se divákům ukážou Pavol Repčák a Denis Poláš.

MX2

V této třídě se přetahují o červenou tabulku lídra šampionátu Francouz Tom Vialle (KTM, 502b.) a Belgičan Jago Geerts (Yamaha, 498b.). Momentálně se do vedení dostal Vialle, neboť opanoval obě jízdy v Indonésii, naopak Belgičan druhý závod pokazil.

V Lokti to proto bude zejména napínavý souboj těchto mladých jezdců. Situaci jim bude jistě chtít znepříjemnit Němec Simon Laengenfelder (GasGas, 395b.), který však na tuto dominantní dvojici ztrácí už přes 100 bodů.

Z pohledu českých příznivců budeme zajímavé sledovat především výkony Petra Poláka (Honda, 76b.), který figuruje v průběžné klasifikaci na dvacátém místě.

„Letos jsem přestoupil do týmu JM Honda Racing a prozatím vše funguje, jak má. V seriálu MX2 jsem celkově na dvacáté pozici, což je mé dosud nejlepší umístění, no a v samotné rozjížďce potom 12. pozice. Loketské serpentiny znám velice dobře, vždyť jsem na takových tratích vyrůstali. Momentálně se cítím dobře, takže se budu snažit podat zde co nejlepší výkon, atakovat hranici top 10 by bylo skvělé.“

Dalším českým zástupcem je Jakub Terešák (JD Gunnex KTM Racing Team, 51b.).Také on letos sbírá důležité body a po loňských neustálých peripetiích s koleny to vypadá, že by na domácí půdě mohl své konto rozšířit.

„Ano, trať v Lokti mně sedí. Pokud se podaří dobrý start, chtěl bych být kolem patnáctého místa – snem je ale top 10.Za dlouhodobou podporu děkuji rodině a týmu JD Gunnex KTM,“ prohlásil Terešák.

Na dvou závodech do boje zasáhl také slovenský rychlík Tomáš Kohút (Osička MX Team, KTM, 22b.), ale jeho priorita je prozatím v EMX Open, kde je na pěkném třetím místě a na druhou příčku ztrácí pouze dva body.

K datu 1. července byli dále přihlášeni Adam Dušek (KRTZ Motorsport, GasGas), Jan Wagenknecht (HT Group Racing, Husqvarna)a MartinVenhoda (Q Racing Team, Husqvarna)a ještě Petr Rathouský (Orion Racing Team, KTM, CEMF).

EMX 2T

V tomto jednorázovém závodě evropského klání dvoutaktů se z českých reprezentantů představí závodící legenda Petr Bartoš (Orion Racing, KTM), který v minulosti v této třídě zaznamenal v Lokti pódiový úspěch. Pojedou také Jiří Matějec (HT Group RT, KTM) a Pavel Doubek (Motosport Chýnov v AČR, KTM).

EMX65 a EMX85

Ve finálových závodech těchto tříd se z českých jezdců, kteří patří do severozápadní zóny, bohužel nikdo přímo nekvalifikoval. Ale někteří z nich by  měli dostat divokou kartu.

Z této zóny se kvalifikace podařila aktuálně průběžnému lídru MMČR Junior třídy 65ccm Slovákovi Maximu Zimmermanovi (EMX65). Z ostatních tří evropských kvalifikačních zón si přímý postup zajistili např. Rakušané Ricardo Bauer či Elias Felbermair (oba EMX65), Maďaři Aron Katona a Ferenc Orlov (oba EMX85ccm) a Polák Dawid Zaremba (EMX85). Všichni tito mladí závodníci jsou tradičnímu účastníky českého juniorského motokrosového šampionátu.

European Junior E-motocross Series (MXE)

V této třídě evropských mladíků do osmi let je nominováno celkem 40 jezdců plus dva náhradníci. Čeští jezdci zde zastoupeni nebudou. Mezi favority se budou řadit Rakušan Elias Eder, který v barvách tuzemského Motosportu Chýnov patří letos k absolutní špičce juniorského MMČR ve třídě 50ccm.

V sobotu se v Loketských serpentinách rozburácejí motory již v 7:20 hodin, nedělní program začne v 8:40 hodin. Kompletní program závodů najdete ZDE

Zdroj: Autoklub ČR
Foto: Autoklub ČR, Honda Racing Corporation a Red Bull Content Pool

Autoři

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.