Northern Talent Cup i letos s českým zastoupením. Novotný dostane ještě jednu šanci, Prokeše zlákalo supermoto

V letošní sezoně Northern Talent Cupu opět uvidíme i českou vlajku. Postará se o to Filip Novotný, kterého čeká v barvách stáje DG Corse druhá sezona v tomto seriálu. Jeho krajan Michal Prokeš naopak ze šampionátu odchází a bude se věnovat závodům supermoto.

Pro Novotného půjde v Northern Talent Cupu o druhou sezonu. Tu první absolvoval v seriálu pro talenty zejména z východní a severní Evropy loni. Závodil za juniorský tým Automotodromu Brno. Nejlépe dojel jedenáctý při první jízdě na Red Bull Ringu a v celkovém pořadí šampionátu byl s 29 body klasifikován jako sedmnáctý.

Ročník 2023 bude pro Filipa v několika věcech jiný. Už totiž nebude hájit barvy juniorského týmu Masarykova okruhu, ale stáje DG Corse. Jiné jsou i jeho ambice, a to podstatně vyšší.

„Moje cíle pro tuto sezonu jsou jasné – vyhrát Northern Talent Cup. Chci se zlepšit v každém aspektu své jízdy a být nejlepším ve startovním poli,“ říká český mladík.

Novotného nejlepším výsledkem sice bylo loni 11. místo, to ale neznamená, že by neukázal potenciál pro boj se špičkou. Ve vedoucí skupině se dlouho držel při prvním závodě na Autodromu Most. Šest kol před koncem šel ale k zemi v první zatáčce.

Před domácími fanoušky se Novotný ukáže i letos. Součástí kalendáře je totiž znovu Autodrom Most. Startovní pole se zde ale představí zhruba o měsíc dříve než loni, konkrétně o víkendu 23.-25. června. Tentokrát se zde totiž nepojede v rámci doprovodného programu MS superbiků, ale německého mistrovství IDM.

V rámci doprovodného programu IDM se uskuteční většina letošních závodů Northern Talent Cupu. Německý seriál budou junioři doprovázet i na Sachsenringu (12.-14. května), v Oscherslebenu (2.-4. června), na Red Bull Ringu (4.-6. srpna) a Hockenheimringu (22.-24. září).

Northern Talent Cup se ale představí i letos společně s MotoGP a MS superbiků. Po boku superbiků pojede hned při úvodním podniku sezony v Assenu (21.-23. dubna). Spolu s MotoGP se šampionát představí 16.-18. června při Velké ceně Německa na Sachsenringu. Okruh v Sasku tak letos bude hostit hned dva podniky Northern Talent Cupu.

Prokeš změní disciplínu

Zatímco Filip Novotný v Northern Talent Cupu pokračuje, u jeho loňského týmového kolegy v juniorském týmu Masarykova okruhu Michala Prokeše je situace trochu jiná. Ten se totiž rozhodl v seriálu už dále nepokračovat.

„Letos už Northern Talent Cup nepojedu. Neposlali jsme přihlášku, protože se tam často podvádělo, byla mnohokrát porušena pravidla a nikdo s tím nic neudělal. Navíc tam není moc jezdění. Většinou to bylo tak, že se jely dva tréninky, občas dvě kvalifikace a pak hned závod,“ vysvětluje Prokeš své rozhodnutí.

A změna, která ho letos čeká, nebude malá: „Chtěl bych jet mistrovství republiky v supermotu. Otevřela se tam nová kategorie, kde se jezdí pouze na asfaltu. Tento šampionát se jezdí na motardech o objemu 450 ccm,“ říká Prokeš.

Loni Prokeš získal celkem čtyři body. S nimi obsadil 23. pozici.

Letos půjde už o čtvrtou sezonu Northern Talent Cupu v jeho historii. Novotný a Prokeš nejsou ani zdaleka prvními Čechy, kteří v tomto seriálu závodili. V prvních dvou ročnících totiž mělo startovní pole hned tříčlenné zastoupení z Česka – juniory Automotodromu Brno Jakuba Gureckého s Jonášem Kocourkem a také Štěpána Zudu.

Nejúspěšnější byl z této trojice Gurecký. Ten už v roce 2020 získal dva triumfy včetně jednoho před domácími fanoušky v Brně. O rok později vyhrál hned čtyřikrát a stal se šampionem. Pro sezonu 2022 se měl přesunout do Red Bull Rookies Cupu, v zimě ale zahynul, když během přípravy na novou sezonu havaroval.

Kocourek skončil v roce 2020 sedmý a sezoně 2021 bral se čtyřmi pódii pátou příčku. Štěpán Zuda dokázal v roce 2020 vybojovat dvě umístění na stupních vítězů a v konečném pořadí šampionátu skončil devátý. V roce 2021 získal jednu „bednu“, celkově si ale pohoršil na 11. místo.

Foto: Northern Talent Cup

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.