Start z boxů a opatrnost v dešti. Polák čekal od předposledního podniku Alpe Adrie více

Pro Stanislava Poláka skončil předposlední podnik letošního ročníku Alpe Adria v chorvatském Grobniku zklamáním. Zatímco v sobotním závodě musel jezdec stáje GT2 Motorsport kvůli technickým problémům startovat z boxů a do cíle dojel jako devátý, v neděli mu déšť zabránil ukázat svůj plný potenciál a obsadil desátou příčku.

"V tréninku a kvalifikaci to bylo dobré, se závody ale vůbec spokojen nejsem," neskrýval Polák po skončení víkendu svou nespokojenost.

V kvalifikaci sice jezdec GT2 Motorsportu zajel jedenáctý čas, i přesto ale v sobotu ze čtvrté řady odstartovat nemohl. První problémy ho totiž potkaly už v době, kde se jezdci rozjížděli do zaváděcího kola.

"Má motorka nešla nastartovat. Byl jsem proto odtlačen z roštu. V boxech mi ale kluci pomohli, motorka znovu naskočila a já mohl odstartovat alespoň z boxové uličky," popisuje své trable.

I přes počáteční komplikace se Polák nevzdal. Z poslední 16. pozice se během třinácti kol prokousal o sedm pozic nahoru a pod šachovnicovou vlajkou byl odmávnut jako devátý.

"Byla to taková stíhací jízda. Pořádně jsem si zapředjížděl. Ze začátku jsem v každém kole viděl někoho před sebou, což mě hnalo dopředu. Všechny jezdce, kteří startovali za mnou, jsem předjel zhruba po sedmi kolech," užil si Polák získávání ztracených pozic zpět do svých rukou.

Současně ale přiznal, že závěr závodu už v jeho podání tak zajímavý nebyl: "Asi posledních šest kol už jsem kroužil po trati osamocený a nikoho jsem před sebou nevyjel. Jelo se mi dobře, ale na druhou stranu jsem úplně neměl motivaci tlačit až na limit. Když totiž ztrácíte půl minuty na jezdce, kteří zajíždějí podobné časy jako vy, je jasné, že je nedoženete. Nemělo tedy smysl riskovat," dodává.

Náročná neděle

Do nedělního závodu už Polák vyrazil ze startovního roštu jako jedenáctý. I v tomto případě byl ale omezován okolnostmi.

"Odjeli jsme zaváděcí kolo a hned poté začalo pršet. Zatímco na jedné půlce okruhu hodně mrholilo, druhá byla suchá. Jeden jezdec se dokonce rozhodl zajet do boxů, protože nechtěl riskovat. Já jsem se rozhodl počkat, jak se to vyvine. Jel jsem pomalu a opatrně. Nechtěl jsem riskovat, že rozbiju motorku nebo že se dokonce zraním. Jel jsem asi o sedm sekund pomaleji, než bych jel normálně, doufal, že mě jezdci za mnou nepředjedou a získám alespoň nějaké body. Dojel jsem to tedy na jistotu," říká k nedělnímu závodu.

A získat body se Polákovi nakonec podařilo. Obsadil totiž desátou příčku, která znamenala šestibodový příděl.

I přesto, že mu závody mnoho radosti nepřinesly, odvážel si z Chorvatska i pozitiva: "V kvalifikaci jsme jel skoro o vteřinu rychleji než v červnu, kdy jsme tu také závodili. Se zajetými časy jsem byl spokojen. Zvládal jsem to v pohodě i po fyzické stránce," říká Polák, který se během letní přestávky udržoval ve formě cyklistikou.

Na seriál Alpe Adria čeká tento rok už jen jeden podnik. Bude jím klání na Masarykově okruhu v Brně, které se uskuteční o víkendu 30. září - 2. října jako součást Velké ceny Bohumila Staši. Polák do podniku vstoupí jako desátý muž průběžného pořadí třídy Superbike.

Foto: Alpe Adria

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.