Rieger má na Pannonia Ringu šanci převzít vedení ve třídě. Očekává zajímavý souboj s novou F4

Honza Rieger vstupuje do šestého závodu letošního ročníku Carbonia Cupu na Pannonia Ringu s velmi slušnou šancí na převzetí celkového vedení v hodnocení třídy D4 pro formulové monoposty s motorem o objemu do 2000 ccm. Lídr průběžného pořadí Iliev Tsvetan, na kterého Rieger ztrácí tři body, totiž bude chybět. Kromě úspěchu ve třídě ale Rieger znovu cílí i na dobrý celkový výsledek. V této bitvě podle něj bude velmi záludným soupeřem Alexander Scheiblecker s monopostem F4 druhé generace.

Od doby, co dostal Pannonia Ring nový asfalt, patří mezi Riegerovy oblíbené okruhy: "Je to jedna z techničtějších tratí. To znamená, že našemu méně výkonnému vozu sedí dobře. Před pár lety zde byl položen nový asfalt a od té doby je to tu skvělé. Hned po Mostě je to má druhá nejoblíbenější trať v kalendáři. Starý asfalt byl hodně hrubý a nerovný. Teď je to rovné a krásné," vysvětluje pilot vozu Gloria C8F.

Současně si uvědomuje, že velmi důležitou roli může v Maďarsku sehrát horké letní počasí: "Pneumatiky zde často trpí zejména kvůli přehřívání. Závody ve vysokých teplotách moc nemusím. V kokpitu je velké horko a technika samozřejmě také trpí. Jsem radši, když je o něco chladněji," přiznává.

Rieger rovněž dodává, že takovéto podmínky komplikují mimo jiné i jízdu ve větrném pytli za soupeřem: "Auto se chladí vzduchem. Čím teplejší je vzduch, tím hůře se chladí. Jednou z variant jak auto ochladit je vyjíždět na rovinkách z větrného pytle. Na rovinkách se občas využívá i jízda ve stínu. I takto můžete pneumatiky ochladit. Samozřejmě je ale tomu také potřeba přizpůsobit jezdecký styl a spíše gumy šetřit," popisuje nástrahy horkých závodů.

Zatímco v průběžném pořadí třídy D4 je Rieger druhý, celkově mu patří ve skupině D páté místo. V letošním roce už mohl oslavovat vítězství jak ve třídě, tak i celkově. V obou těchto hodnoceních totiž vystoupal na nejvyšší stupeň při úvodním závodě na Autodromu Most. Na pódium se podíval i při druhém závodě na Slovakiaringu, dále na Lausitzringu i při červencovém závodě v Mostě. Zatímco na Slovakiaringu skončil třetí v hodnocení D4, ve zbývajících dvou případech bral stříbrnou příčku celkově i v hodnocení D4.

Na co nejlepší výsledek hodlá v obou klasifikacích útočit i tentokrát. V absolutním hodnocení podle něj bude zajímavé měření sil s rakouským jezdcem Alexanderem Scheibleckerem. Pilot stáje Renauer Motorsport totiž nastoupí v rámci třídy D5 s monopostem Tatuus F4 nejnovější druhé generace.

"Myslíme si, že s ním bychom mohli svést zajímavý souboj," říká.

Tak jako na všechny ostatní skupiny čekají i na skupinu D tři volné tréninky, kvalifikace a závod. První trénink začne v 9:20, druhý v 10:40 a třetí ve 12:00. Kvalifikace bude zahájena ve 14:30 a závod v 16:30.

Foto: Carbonia Cup/Dušan Belica

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.