Peníze se podařilo sehnat. Staněk zůstává ve formuli 2 s Tridentem

Česká republika bude i letos zastoupena ve startovním poli F2. Romanu Staňkovi se totiž nakonec podařilo zajistit finanční prostředky k tomu, aby si udržel sedačku u stáje Trident.

„Jsem opravdu rád, že mohu pokračovat ve své cestě s týmem Trident. Vytvořili jsme si za uplynulé roky skvělý vztah a pro letošní rok zde vidím velký potenciál. Nemůžu se dočkat toho, co nám nová sezona přinese,“ těší se 19letý mladík na další sezonu ve „druhé lize“.

Součástí stáje Trident je rodák z Valašského Meziříčí již od roku 2022. Tehdy za italský tým nastupoval v seriálu FIA F3. Mimo jiné se mu podařilo vyhrát hlavní závod v Imole a ještě do závěrečného víkendu v Monze vstupoval s matematickou nadějí na titul. Nakonec obsadil celkové páté místo. Loni zažil svou premiéru ve F2. Nejlépe dojel pátý při sprintu na Red Bull Ringu, blýskl se ale také v Monze, kde zajel třetí čas v kvalifikaci. V konečném pořadí šampionátu byl klasifikován jako osmnáctý s 15 body. Spolu s Tridentem loni nastoupil mimo jiné i při světovém poháru FIA F3 v Macau, kde obsadil 12. pozici.

V roce 2024 by se Staněk rád výkonnostně posunul: „Budu ve formuli 2 druhý rok a cílem bude pohybovat se vpředu,“ říká odhodlaně.

Zdali se Staňkovi podaří v šampionátu zůstat, nebylo jasné do poslední chvíle. Český závodník, kterému financuje kariéru především jeho otec, totiž už loni zápasil s nedostatkem prostředků a měl co dělat, aby sezonu vůbec dokončil. To se mu nakonec podařilo. Musel ovšem shánět nové sponzory a dokonce pořádal i fanouškovskou sbírku.

Novým týmovým kolegou našeho reprezentanta se stane Richard Verschoor. Nizozemec absolvuje už svou čtvrtou sezonu v šampionátu. Během svého dosavadního účinkování v seriálu dokázal vyhrát tři závody a osmkrát vystoupal na stupně vítězů. Z pohledu konečného pořadí dopadl nejlépe loni, kdy skončil v barvách Van Amersfoortu devátý. Trident pro něj nebude cizím prostředím. Ve F2 u něj totiž závodil již během sezony 2022. Loni navíc za stáj nastoupil stejně jako Staněk v Macau.

Nové auto i premiéra v Kataru

Staněk sice zůstává ve stejném šampionátu a týmu, přesto ale pro něj bude ročník 2024 jiný než ten předchozí. Může za to několik důvodů. Tím nejzásadnějším je příchod nové generace monopostů, na kterou si bude muset každý z pilotů zvykat. To ale není všechno.

„U nás v týmu se mění hodně lidí,“ vysvětluje šéf stáje Giacomo Ricci. Je ale optimistou. „Očekáváme,  že se s Romanem významně posuneme. Loni to byla jeho nováčkovská sezona a letos tak bude muset ukázat naplno, co v něm je,“ dodává Ital.

Novinkou budou pro Staňka také závody v katarském Lusailu. Tento okruh se loni po roční pauze vrátil do kalendáře F1, formule 2 zde ale tehdy královnu motorsportu nedoprovázela. Letos již se zde o víkendu 30. listopadu – 1. prosince představí.

Nová sezona F2 odstartuje současně s F1 na přelomu února a března v Bahrajnu. Tento víkend bude mít kvůli Ramadánu netradiční harmonogram a zatímco F1 si zde zazávodí už v sobotu, dvojice klání F2 bude na programu v pátek a sobotu. Stejné to bude i o týden později v saúdskoarabské Džiddě. Formule 2 bude F1 doprovázet při všech 14 závodních víkendech.

Foto: Dutch Photo Agency

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.