Plochodrážní tradice české Grand Prix pokračuje. Na Markétě se pojede v pátek i sobotu

Kolotoč plochodrážní Grand Prix se roztočí v pátek a sobotu vpodvečer na pražské Markétě.

Česká Grand Prix patří ke kalendáři světového šampionátu na krátké ploché dráze asi jako Monza k formuli 1. Není se tedy čemu divit, že po covidové pauze začne seriál v Praze a to hned dvěma závody po sobě. Česká metropole je pořadatelem závodu nepřetržitě ve všech ročnících GP od roku 1997. Je to unikát, který nemá ve světě ploché dráhy obdoby.

Titul obhajuje Polák Bartosz Zmarzlik. Právě jeho oslnivý tvrdý manévr na cestě k vysněnému polskému titulu mezi jednitlivci byl doslova hitem posledního víkendu před startem GP Dostal se při něj do ostrého souboje s Maciejem Janowským, který v Polsku báječně rozjel sezonu. I to může být velký příslibe pro nadcházející bitvy o body v Grand Prix.

Po startu se po souboji právě s Janowským ocitl Zmarzlikna posledním místě, ale vzápětí ještě v prvním kole mu vše neméně tvrdým manévrem vrátil a rázem se vyhoupl na první místo, které udržel až do cíle.

„Strašně moc jsem myslel na tenhle titul. Je super, že se mi ho povedlo získat,“ rozplýval se nový šampion po boji, který ještě dlouho vyvolával emoce v myslích jednotlivých aktérů. Protože se na dráze vše obešlo bez pádu, rozhodčí neviděl problém.

Naštvaný Janowski dokonce opustil stupně hned po hymně a proti všem zvyklostem se odmítl účastnit tradičního aktu se šampaňským. Zatímco bublinkami zmáchaný Zmarzlik si ťukal lahví s třetím Januszem Kolodziejem, Janowski demonstrativně odešel.

Do bojů se chystají i další plochodrážní esa. Snu o titulu obětuje britská plochodrážní ikona Tai Woffinden takřka vše. Zastesklo se mu po titulu, který kdysi získal už třikrát. Letos chce být nejvýš zase on sám, jako v letech 2013, 2015 a 2018.

Z Ostrovů se definitivně přemístil do Polska, které je domovem nejlepší ligy současnosti. „Polsko je teď pro mě domov,“ nastínil Woffinden pro média rezolutní změnu. Ve Vratislavi, za kterou jezdí extraligu, žije s partnerkou i dvěma dětmi. „Je to vše jednodušší, když mě zavolají z jakéhokoli důvodu, můžu být na stadionu za pár minut,“ dodal Brit.

Účastníci letošní plochodrážní Grand Prix:

Šampionát, který startuje v Praze dvojzávodem, nabídne dvě zastavení také ve Vratislavi, Lublinu a nakonec i v Toruni. Česko je sice bez stálého jezdce, ale i tak budou mít domácí fanoušci komu fandit.

Divokou kartu pro oba domácí závody získal mladý pražský junior Jan Kvěch. Po několika letech tak vystřídá Václava Milíka. Pro nadějného juniora to bude první závod v Grand Prix, loni si vyzkoušel pozici náhradníka. Pro páteční závod bude prvním náhradníkem Daniel Klíma, s osmnáctkou pojede pak Petr Chlupáč. V sobotu si jezdci vesty prohodí a se sedmnáctkou bude startovat Petr Chlupáč a druhým náhradníkem bude Daniel Klíma.

Foto: Radek Vičík

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.