TCR Eastern Europe ovládl na Hungaroringu Pekař

Tomáš Pekař dominoval při úvodním podniku letošní sezony TCR Eastern Europe na Hungaroringu. Mělnický jezdec zvítězil v obou závodech. Dvě pódiová umístění si ale připsal na konto také Michal Makeš.

Na Hungaroringu o víkendu odstartovaly nové sezony šampionátů ESET Cup a TCR Eastern Europe. Ve třináctičlenné startovní listině TCR Eastern Europe figurovalo mimo jiné i pět českých jmen. Byli jimi Tomáš Pekař, Michal Makeš, Petr Fulín mladší, Petr Čížek a Radim Adámek. České fanoušky ale mohl zajímat také německý jezdec Carol Wittke, který nastoupil stejně jako Čížek za stáj Fullinrace Academy Petra Fulína staršího.

Tomáši Pekařovi se podařilo úvodní podnik letošní sezony TCR Eastern Europe zcela ovládnout. Mělnický závodník, který se v tomto šampionátu svezl již v roce 2019 na Red Bull Ringu s vozem Renault Mégane R.S TCR a už tenkrát vybojoval jedno vítězství, položil základy k úspěšnému víkendu v páteční kvalifikaci. V té zajel nejrychlejší čas, když o pouhých 14 tisícin porazil Srba Milovana Vesniče Tím si zajistil jednak pole position pro start prvního závodu, ale také bonusových pět bodů.

Extra bod si z kvalifikace odnesl také jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Michal Makeš, který skončil třetí. Petr Čížek obsadil šestou, Petr Fulín mladší osmou, Carol Wittke desátou a Radim Adámek dvanáctou pozici.

Oba závody se konaly v sobotu. V úvodních metrech po startu si na Pekařovo vedení brousili zuby Milovan Vesnić, Michal Makeš a Lukasz Stolarczyk. Zatímco mezi Vesničem a Makešem ale došlo ke kontaktu, Stolarczyk byl příliš dlouhý v první zatáčce. Pekař tak zůstal na první příčce a strávil na ni i celý zbytek závodu.  V cíli se mohl radovat ze svého druhého triumfu v šampionátu.

Na stupně vítězů ale vystoupil také Michal Makeš. Ten sice v úvodu kolidoval s Vesničem, nakonec se ale byl schopen propracovat na druhou příčku. Z českých závodníků bodovali také osmý Petr Fulín mladší, který závodil za stáj Horňák-Aditis s podporou projektu ESET Race Star pro talentované jezdce, a desátý Petr Čížek. Před Čížkem, tedy na devátém místě, dorazil do cíle jeho týmový kolega u Fullinrace Academy Carol Wittke. S prázdnou odcházel z prvního závodu Radim Adámek, který dojel na poslední 13. příčce.

První závod víkendu ovládl Tomáš Pekař před Michalem Makešem a Milovanem Vesničem. Foto: TCR Eastern Europe

Po skončení prvního závodu Tomáš Pekař vylosoval číslo devět. To znamenalo, že pro startovní rošt druhého závodu se otočí nejlepší devítka z první jízdy. První příčka tím pádem na startu připadla Wittkemu. Ze druhé pozice vyrážel Fulín mladší. Makeš startoval osmý, Pekař devátý, Čížek desátý a Adámek třináctý.

Carol Wittke startoval do druhého závodu z prvního místa. Foto: TCR Eastern Europe

Pekař sice musel začít až z deváté pozice, hned od úvodních metrů se ale byl schopen posouvat vzhůru a již ve třetím kole se znovu dostal do vedení. Cílem projel s náskokem devíti sekund na druhého Lukasze Stolarczyka a mohl se tak radovat z dalšího triumfu. Se svým návratem do TCR Eastern Europe tak mohl být velmi spokojený.

Stejně jako Pekař získal na Hungaroringu dvě pódiová umístění také Michal Makeš. Ten dojel do cíle druhého závodu na třetí příčce. Carol Wittke skončil po startu z prvního místa sedmý. Petr Čížek získal dva body za deváté místo a Petr Fulín mladší si připsal bod za desátou pozici. Radimu Adámkovi se ani ve druhém závodě nepodařilo bodovat. Tentokrát skončil dvanáctý.

Michal Makeš si odnesl z úvodního podniku TCR Eastern Europe dvě pódiová umístění. Foto: TCR Eastern Europe

Druhý podnik letošní sezony TCR Eastern Europe se měl původně konat na Red Bull Ringu. Rakouský podnik ale byl nakonec zrušen. Místo toho se druhé dějství letošní sezony odehraje na Slovakiaringu v termínu 7.-9. května.

Výsledky prvního závodu víkendu: 1. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) 13 kol, 2. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) +6,166, 3. Milovan Vesnić (Srbsko, Vesnić Racing, Audi RS 3 LMS TCR) +16,779… 8. Petr Fulín mladší (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +40,380, 9. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +42,965, 10. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +45,800, 13. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +1:15,853.

Výsledky druhého závodu víkendu: 1. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) 13 kol, 2. Lukasz Stolarczyk (Polsko, BTC Maszyny Racing, Audi RS 3 LMS TCR) +9,010, 3. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) +9,624… 7. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +19,834, 9. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +26,168, 10. Petr Fulín mladší (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +28,880, 12. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +39,337.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) 55 bodů, 2. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) 34 bodů, 3. Milovan Vesnić (Srbsko, Vesnić Racing, Audi RS 3 LMS TCR) 29 bodů… 8. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) 8 bodů, 9. Petr Fulín mladší (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) 5 bodů, 10. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) 3 body… 12. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) 0 bodů.

Zdroj a úvodní foto: TCR Eastern Europe