Valašská rallye je tu. Nabízí dva dny erzet i program pro děti

Domácí rallyovou sezonu startuje 40. ročníkem Kowax Valašské Rallye ValMez.

Valašská rallye má na programu dvě etapy. Už v pátek je na programu shakedown, v sobotu dopoledne odstartuje samotná soutěž. Vítěz bude znám v neděli odpoledne po absolvování 150 měřených kilometrů.

Vedle toho bude pro fanoušky na víkendové dny připraven zajímavý doplňkový program. Společnost MOL Česká republika ve spolupráci s Autoklubem České republiky a pořadateli soutěže připravili jednak občerstvení v tzv. “Fresh Corneru“ a rallyový simulátor. To vše bude v servisní zóně umístěné v areálu Deza na Komenského ulici mezi servisními stany ACA Škoda Vančík Motorsport Dominika Stříteského a Agrotec Škoda Rally Teamu Jana Kopeckého.

Děti se mohou těšit na dvě akce “Rally dětem“. V přibližně čtyřicetiminutové exkurzi se mohou podívat do servisního stanu, kde se dozvědí vše, co se v týmu děje před i během závodů, uvidí výbavu jezdců a mechaniků. Prohlídka se týká také servisního kamionu a přepravního přívěsu. Děti si vyzkouší používané nářadí a seznámí se i s rozdíly mezi používanými pneumatikami.

Akce se uskuteční v sobotu od 17:05 hodin a v neděli od 13:00 zázemí týmu ACA Škoda Vančík Motorsport. Počet účastníků ale na oba termíny z provozních důvodů omezen na 15 dětí.

Pro dospělé je přichystána akce “Za oponou rallye“. Její scénář je podobný, ale bude více odborně a detailně zaměřena. Začíná v sobotu od 12:55.

Filip Mareš s Radovanem Buchou pokračují už třetím rokem v projektu dealerského týmu pod hlavičkou Laureta Auto Škoda Teamu ve voze Škoda Fabia Rally2 Evo. Během zimní přestávky se v týmu uskutečnila jedna zásadní změna a o přípravu soutěžní techniky se bude starat nově vzniklý tým.

“Na novou sezonu se už všichni hodně těšíme. V posledních měsících jsme opravdu tvrdě pracovali a na startu Valašky budeme premiérově s vlastním týmem. Moc děkujeme za důvěru všem našim partnerům, kteří nám věří a podpořili nás. Bylo to náročné období, dali jsme do příprav opravdu všechno a já věřím, že se naše úsilí odrazí i ve výsledcích,“ vysvětluje Filip Mareš, který bude i letos obouvat pneumatiky Michelin.

Semčický jezdec pokračuje také ve spolupráci s navigátorem Radovanem Buchou.: “Po dlouhé zimní pauze se konečně vracíme do závodního auta. Startu Valašky se už nemůžeme dočkat. Bude to pro celý náš tým první skutečná zkouška a velká výzva. Stejně jako celá sezona, ve které chceme v českém mistrovství útočit na nejvyšší příčky. Kromě toho pracujeme také na zajištění několika startů v šampionátu ERC."

Vedle Dominika Stříteského bude v celé letošní sezoně nadále usedat Jiří Hovorka. Stejné zůstává i složení technické složky týmu ACA Škoda Vančík Motorsport s hlavním technikem Tomášem Kolečkářem a hlavním mechanikem Pavlem Štěpánů. Sportovním náčiním zůstává osvědčena Škoda Fabia Rally2 v novém designu. Nejvýznamnější změnou pro tuto sezonu je přechod na pneumatiky Hankook.

“Nevydali cestou nějakých zásadních změn, ale spíše cestou vylepšování existujících postupů. Rozhodli jsme se pouze k jednomu zásadnímu kroku a tím je změna dodavatele pneumatik. Letos přecházíme na značku Hankook. Používali jsme je už v roce 2019 a byli s nimi spokojeni, takže se tak trochu vracíme. Gumy Hankook byly vždy dobré na mokrém povrchu, za poslední dva roky je však zřejmý pokrok i na suchu. Vyžádaly si určité změny v naladění auta, ale vše funguje, jak má,“ uvedl šéf týmu Jaroslav Vančík.

Stříteský se věnoval přes zimu fyzické přípravě, od února se plně ujal své role mentora pro nadějné motokárové závodníky a týmovou Škodu Fabii Rally2 předvedl divákům na Pražském rallysprintu. “Nejcennější pro mě bylo, že jsem si poprvé vyzkoušel pneumatiky Hankook při ostré jízdě. Byl jsem s nimi spokojen, ale až na Valašce vstupujeme do opravdových závodů. V letošním roce bych se chtěl etablovat ve špičce českého mistrovství. Kdyby se nám podařilo zlepšit loňské výsledky, byl bych velmi rád,“ uvedl 22letý jezdec.

Foto: Laureta Auto Škoda Team, PR team ACA Škoda Vančík Motorsport a Rally dětem

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.