Na trať "Valašky" se chce vydat 90 posádek. Nebudou chybět speciály Rally2 a WRC ani historici

Na jubilejní 40. ročník Kowax Valašské rallye ValMez se přihlásilo 90 posádek.

Start domácí rallyového šampionátu se blíží. v okolí Valašského Meziříčí se pojede mezi 8. až 10. dubnem. Ale už nyní se mohou fanoušci seznámit s obsazením startovní listiny. A je na co se těšit, pojede hned dvanáct prioritních pilotů a nastoupí zástupci pěti zemí.

Přihlášky tentokrát přicházely nezvykle pomalu. Na podnik zařazený do seriálů ERT Central a CEZ, úvodního klání MČR v rallye a v rallye historických automobilů a druhou soutěž slovenského šampionátu se nakonec registrovalo 70 posádek se soudobými vozy a dvacet s historickými automobily.

Favority bude nutné samozřejmě nutné hledat v nejvyšších patrech startovní listiny. Česká špička v čele Janem Kopeckým, Filipem Marešem, Dominikem Stříteským, Adamem Březíkem či Martinem Vlčkem se postaví zvučným zahraničním jménům – polskému jezdci Miko Marczykovi a Švédovi Tomovi Kristenssonovi.

Z výčtu slovenských účastníků s vozy specifikace Rally2 bude na čelní pozice pomýšlet Lukáš Lapdavský. Celkem lze napočítat rovnou dvacítku speciálů Rally2.

O absolutní vítězství se s jistotou přijede na Valašsko poprat Václav Pech s Fordem Focus RS WRC.  "Letos sice nepojedeme o český titul a budeme hodnoceni v nově vzniklé Divizi 2. O to větší motivaci budeme mít v rámci absolutní klasifikace jednotlivých závodů, kde se vynasnažíme být vždy co nejrychlejší a stále trápit mladé kluky," říká plzeňský jezdec.

Vozy stejné specifikace představí v okolí Valašského Meziříčí i Tomáš Kurka (Mini WRC) a Slovák Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC).

Divácky atraktivní podívanou slibují speciály RGT Jakuba Jirovce a Martina Rady, stejně jako Porsche 997 GT3 Petra Nešetřila. Z plejády vozů 2WD bude hlavním tahákem mistrovský Renault Clio S1600 Jana Dohnala, rychlé časy lze čekat i od vozů třídy RC4 (David Štefan, Miroslav Číž, Victor Hansen, Petr Lukašík, Jiří Pohlídal).

V poli historiků se fanoušci mohou těšit na Ford Escort RS Cosworth Vlastimila Neumanna, Opel Kadett Coupe Miroslava Janoty či Ladu VFTS Zdeňka Němce.

První kontakt fanoušků se startovním polem nabídne páteční technická přejímka (8. dubna od 9 hodin, Autocentrum Lukáš), od 12 – 17 hodin proběhne testovací shakedown (Branky – Choryně). 40. Kowax Valašská rally ValMez zahájí slavnostní start od 17:30 hod. v blízkosti Zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

Závodit se bude během soboty 9. dubna a neděle 10. dubna. Na tratích ve Zlínském a Moravskoslezském kraji je naplánováno čtrnáct rychlostních zkoušek na sedmi úsecích. Soutěž skončí v nedělním odpoledne vyhlášením vítězů (cca 15 hodin).

Foto: František Dušek

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.