Ve stopách Gureckého. Novotný s Prokešem usilují o účast v Northern Talent Cupu

I v letošním ročníku Northern Talent Cupu by mohl mít zastoupení juniorský tým Automotodromu Brno. Z jezdců této stáje se ucházejí o místo na startovním roštu Filip Novotný a Michal Prokeš.

Juniorský motocyklový šampionát Northern Talent Cup má za sebou dvě sezony. V nich mělo své zastoupení také Česko. Během obou sezon jsme mohli vidět v akci stáj JRT Brno Circuit, jejíž barvy hájili Jakub Gurecký s Jonášem Kocourkem. V seriálu účinkoval rovněž Štěpán Zuda. Nejúspěšnější byl z této trojice Gurecký. Ten za dva roky posbíral celkem šest vítězství a zatímco v sezoně 2020 skončil na celkové čtvrté příčce, loni se stal šampionem. Kocourek skončil v roce 2020 sedmý a loni si polepšil na pátou příčku. Zuda si připsal v celkovém pořadí deváté a jedenácté místo.

A juniorský tým Automotodromu Brno bychom mohli v šampionátu vidět i letos. Přihlášku do této série totiž podali jeho závodníci Filip Novotný a Michal Prokeš.

„Účast v Northern Talent Cupu je zcela dobrovolná a záleží především na rodičích a samotných jezdcích, jestli se chtějí do tohoto šampionátu přihlásit a věřit, že budou vybráni. V letošním roce tento zájem z našeho týmu projevili právě Filip s Michalem, což jsou určitě talentovaní závodníci, proto jsme jejich zájem po konzultaci s trenérem Michalem Šemberou maximálně podpořili a přihlásili je pod hlavičkou JRT,“ prozradil serveru ceskeokruhy.cz manažer týmu Ondřej Holík.

Jak Prokeš, tak Novotný jsou členy akademie brněnského okruhu od útlého mládí: „Začínali na minibiku a dnes jsou z nich jezdci na velkých kolech, kteří stojí na prahu profesionální závodní kariéry. Oba mají již z dřívějších let mezinárodní zkušenosti. Shodou okolností jsou oba posledními mistry republiky v kategorii MiniGP Open. Michal Prokeš byl mistrem republiky v roce 2020 a Filip Novotný loni,“ představuje Holík oba juniory.

Jak již název napovídá, Northern Talent Cup je určen zejména jezdcům ze severní a střední Evropy. Všichni závodníci v něm mají k dispozici stejnou techniku, a to motocykl KTM o objemu 250 ccm. Seriál organizuje stejně jako například MotoGP nebo MS superbiků společnost Dorna Sports, která rovněž z přihlášených uchazečů vybírá závodníky. Letošní startovní listina by měla být známa 23. ledna.

Součástí letošního kalendáře Northern Talent Cupu je sedm podniků. Během posledního červencového víkendu série zavítá mimo jiné i do Mostu, kde nastoupí jako součást doprovodného programu světového superbikového šampionátu. Kromě severozápadočeské trati čekají letos na piloty také Le Mans, Oschersleben, Sachsenring, Red Bull Ring a také Assen, kde si jezdci během roku zazávodí hned dvakrát. Při podnicích v Le Mans, na Sachsenringu a také během prvního závodního víkendu v Assenu bude Northern Talent Cup doprovázet MotoGP.

Od Gureckého se očekávají body

Loňský šampion Northern Talent Cupu Jakub Gurecký se letos přesune do seriálu Red Bull Rookies Cup. Jeho závodní víkendy se již tradičně konají vždy jako součást podniků MotoGP. Co tedy Ondřej Holík očekává od Gureckého?

„Není pochyb o tom, že Kuba je talentovaný závodník, a tomu odpovídají i naše očekávání. Na druhou stranu je potřeba brát v potaz, s jakou konkurencí bude mít tu čest. Proto budeme spokojeni, pokud se mu bude dařit v první sezoně dojíždět pravidelně na bodech a věříme, že se bude pohybovat do desátého místa v celkové klasifikaci,“ říká.

Gurecký se stane sedmým Čechem, který v Red Bull Rookies Cupu pojede. Před ním v šampionátu závodili Lukáš Šembera (2007), Jakub Kornfeil (2008-2009), Tomáš Vavrouš (2010-2011), Karel Hanika (2012-2013), Martin Gbelec (2014-2015) a Filip Salač (2016-2018). Místo v MS silničních motocyklů si zde dokázali vyjezdit Šembera, Kornfeil, Hanika a Salač. Kornfeil s Hanikou se dokonce stali šampiony tohoto seriálu. Zatímco Kornfeil vyhrál v roce 2009, Hanika v sezoně 2013.

Úvodní foto: Northern Talent Cup

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.