Věřím, že si na silnějších motorkách povedu lépe, říká Vostatek v exkluzivním rozhovoru

Českého motocyklistu Ondřeje Vostatka letos čeká přesun do vyšších kategorií. Po dvou letech v Juniorském mistrovství světa FIM CEV Moto3 pojede s týmem H43 jednak v Evropském mistrovství FIM CEV Moto2 a také ve Španělském mistrovství kategorie Supersport. Jak se na přesun do těchto sérií těší? A co od letošní sezony očekává? To a mnoho dalšího prozradil v našem exkluzivním rozhovoru.

Po dvou letech v Juniorském mistrovství světa FIM CEV Moto3 letos pojedete v Evropském šampionátu FIM CEV Moto2 a ve Španělském mistrovství kategorie Supersport za stáj H43. Jak se těšíte?

Těším se hodně, bude to pro mě nová zkušenost a myslím, že to bude hodně zajímavé.

Za stáj H43 jste ve Španělském šampionátu supersportů nastoupil už loni při posledním podniku v Jerezu. Jak se vám v týmu líbí?

Zatím jsem absolvoval jeden závod a spolupráce s týmem byla velmi dobrá. Během zimní přípravy jsme měli možnost se trochu více poznat, takže bych řekl, že si rozumíme. Uvidíme, jak bude všechno šlapat při závodech.

Ve španělských supersportech si Ondřej Vostatek zazávodil již loni při posledním podniku sezony v Jerezu. Foto: Ondřej Vostatek/Facebook

V předchozích dvou sezonách v Juniorském šampionátu FIM CEV Moto3 jste se pohyboval na zadních pozicích. Zatímco v sezoně 2019 jste žádné body nezískal, loni jste získal dva. Jaké podle vás byly příčiny toho, že jste nedosáhl lepších výsledků?

Těch příčin bylo několik. Určitě to byla moje výška, kvůli které jsem byl těžší než ostatní kluci. Tím pádem bylo složitější zajet jedno rychlé kolo. Kvalifikace a tréninky byly spojené, takže jedna kvalifikace ovlivnila víc závodů než normálně. Měl jsem i hodně technických problémů s motocyklem, takže se mi nedařilo podle mých představ. I když v závodě jsem měl tempo jako jezdci v nejlepší pětce, tak v tomto kvalitním šampionátu se dopředu dostává hrozně těžko.

Loni jste závodil za stáj Aspar. Ta působí mimo jiné i v Mistrovství světa v kategoriích Moto2, Moto3 a MotoE. Cítíte, že vás spolupráce s tímto týmem nějakým způsobem obohatila?

Určitě ano, poznal jsem hodně nových lidí. Snažil jsem se od nich něco naučit a nasbírat nějaké vědomosti a zkušenosti.

Jak byste porovnal fungování stáje jako Aspar se stájemi, kde jste působil předtím? V čem to bylo u Aspara jiné?

U Aspara to v podstatných věcech probíhalo úplně stejně jako u předešlých týmů. Zajímavé byly naše týmové tréninky, kde se sešli všichni jezdci ze všech kategorií, které Aspar jede, a mohli si společně zatrénovat. Bohužel jich nakonec kvůli koronaviru moc nebylo.

Loňskou sezonu Juniorského mistrovství FIM CEV Moto3 strávil Ondřej Vostatek u týmu Aspar. Foto: Ondřej Vostatek/Facebook

Věříte, že na silnějších motocyklech se vám povede lépe než na Moto3?

U velkých motorek jako jsou šestistovky nebo tisícovky už váha nehraje takovou roli. Spousta vysokých závodníků volí právě tuto cestu. Takže věřím, že ano.

Podobnou cestou jako vy se vydává i Filip Řeháček. I on v předchozích dvou letech působil v Juniorském mistrovství světa FIM CEV Moto3. A na závodní dráze se budete potkávat i letos. Filip totiž také pojede španělské supersporty, a to za stáj Cardoso Racing. Jste rád, že se s ním znovu potkáte na dráze?

S Filipem se známe, ale že se rozhodne pro stejný šampionát, jsem se dozvěděl nedávno. Je to pro mě soupeř jako každý jiný a přeji mu, aby se mu dařilo podle jeho představ.

I Filip v předchozích dvou sezonách v Juniorském mistrovství světa FIM CEV Moto3 jezdil na zadních příčkách a nepřipsal si žádné body. Co od něj očekáváte letos ve španělských supersportech?

Já se soustředím především na svoje cíle, takže na to se musíte zeptat jeho.

Je vaše letošní zimní příprava v něčem jiná, než tomu bylo za vašeho působení v Moto3?

Letos je určitě jiná. Díky distanční výuce ve škole jsem mohl odcestovat do Španělska, kde se momentálně už dva měsíce připravuji a zároveň můžu i studovat. Každý den tak můžu sedět na motorce nebo chodit do posilovny. Na motorce hodně trénuji se španělskými jezdci Pedrem Acostou a Danim Holgadem, se kterým jsem se hodně skamarádil u Aspara.

Pedro Acosta se loni stal šampionem Red Bull Rookies Cupu a letos ho čeká premiérová sezona v Mistrovství světa kategorie Moto3. Foto: Red Bull KTM Ajo

Jaké budou vaše ambice pro letošní sezonu? S jakými výsledky budete spokojen?

Samozřejmě budu chtít dosáhnout těch nejlepších výsledků a chtěl bych vyhrávat, ale mám před sebou ještě hodně práce a hodně věcí, které se v této nové kategorii musím naučit. Takže mi držte palce.

Zdroj: vlastní rozhovor redakce, úvodní foto: Ondřej Vostatek/Facebook