Víkendový přehled: Dixon ztrácí v IndyCar na Powera už jen šest bodů, Tänak ve WRC těsně porazil Rovanperu

Sledovali jsme pro vás motoristické podniky, které se konaly během prvního srpnového víkendu.

Sobota 6. srpna

ADAC GT Masters (Nürburgring)

První závod

Návrat ADAC GT Masters na závodní okruhy po červencové pauze přinesl vítězství Mercedesu. Na nejvyšší stupeň totiž v sobotu vystoupala posádka Raffaele Marciello - Maro Engel. Na druhém místě skončila posádka ve složení Joel Sturm a Sven Müller. Třetí dojeli Fabian Schiller s Julesem Gounonem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ADAC GT4 Germany (Nürburgring)

První závod

První závod ADAC GT4 Germany patřil Marcelu Lenerzovi s Cedricem Pirrem. Druzí dojeli Marek Böckmann s Marcelem Marchewiczem. Třetí skončila posádka ve složení Nicolaj Möller-Madsen a Finn Zulauf.

Z českých barev bodovala pouze Gabriela Jílková. Ta spolu se svým parťákem Robertem Haubem skončila na osmé příčce. Posádka stáje RTR projects ve složení Matěj Pavlíček a Josef Knopp musela ze závodu odstoupit na následky hromadné postartovní kolize.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 7. srpna

Vytrvalostní MS silničních motocyklů (8 hodin Suzuka)

Závod

První osmihodinovka v Suzuce po třech letech skončila vítězstvím továrního týmu Hondy. Na nejvyšší stupeň společně vystoupali Iker Lecuona, Tecuta Nagašima a Takumi Takahaši.

Na druhém místě skončila hvězdná posádka Kawasaki složená ze šestinásobného superbikového šampiona Jonathana Rey, Alexe Lowese a Leona Haslama. Na stupně vítězů měla zastoupení i Suzuki. Třetí totiž dojeli Gregg Black a Kazuki Watanabe ze stáje Yoshimura SERT Motul. Spolu s dvojicí měl původně startovat i Sylvain Guintoli. Francouz si ale poranil levou ruku po pádu při testování před podnikem a nakonec tak chyběl.

Rakouská stáj YART Yamaha, jejíž součástí je český jezdec Karel Hanika spolu s Marvinem Fritzem a Niccolem Canepou, zažila další smolný závod. V závěru ji zdržela Fritzova kolize se soupeřem, kvůli které musel tým opravovat. Stáj si musela odbýt i penalizaci průjezdu boxy. Nakonec obsadila sedmé místo.

Letošní ročník poznamenala vážná nehoda Gina Rey při druhém volném tréninku. Brit byl letecky přepraven do nemocnice. Podle místních médií upadl do kómatu a utrpěl zranění hlavy, hrudi a plic.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Super GT (Fudži)

Závod

Závod Super GT skončil vítězstvím Saschi Fenestraze a Ritoma Mijaty. Dvojice se díky tomuto triumfu ujala vedení v šampionátu.


Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA International Hill Climb Cup (Osnabrück)

Výsledky ZDE

Světový pohár v závodech cestovních vozů (Anneau du Rhin)

První závod

Podnik v Anneau du Rhin zahájil vítězně domácí jezdec Nathanaël Berthon. Jezdec stáje Comtoyou rozhodl o svém vítězství na startu, když sebral vedení vítězi kvalifikaci Néstoru Girolamimu. Argentinec se musel spokojit se druhou příčkou. Třetí původně skončil Gilles Magnus. Později ale dostal pětisekundovou penalizaci za to, že poslal do přetáčivého smyku Estebana Guerrieriho. Kvůli tomu spadl až na sedmou pozici. Třetí místo tak nakonec obsadil lídr šampionátu Mikel Azcona.

Francouzský podnik se koná bez účasti Lynk & Co. Čínská značka se totiž rozhodla šampionát opustit kvůli nedávným problémům s pneumatikami. Ty pokračují i v Anneau du Rhin. V prvním závodě totiž postihl defekt Attilu Tassiho. Konec Lynk & Co v šampionátu znamená, že Yann Ehrlacher letos s jistotou nenaváže na své předchozí dva tituly.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Závěrečný závod víkendu přinesl druhý letošní triumf Robu Huffovi. Podobně jako v první jízdě se rozhodlo už po startu, kdy se Huff dostal před Mehdiho Bennaniho. Maročan nakonec dojel druhý. Třetí skončil lídr šampionátu Mikel Azcona. Španělovi pomohla na stupně vítězů týmová režie. Pustil ho totiž před sebe kolega Norbert Michelisz. Vítěz první jízdy Nathanaël Berthon tentokrát skončil osmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Baja Maďarsko

Výsledky ZDE

MS v rallye (Finská rallye)


Ott Tänak si dojel pro svůj druhý triumf v sezoně a současně pro třetí vítězství ve Finské rallye. Vedoucí muž šampionátu Kalle Rovanperä sice v pátek musel čistit trať a po první etapě mu patřilo až čtvrté místo, ve zbývajících dvou dnech se ale dokázal posunout nahoru a se ztrátou 6,8 sekundy na Tänaka nakonec skončil druhý. Smutnit ale nemusel. Mimo jiné i díky pěti bodům za vítězství na závěrečné powerstage totiž navýšil své celkové vedení na 94 bodů.

Na třetím místě skončil Rovanperüv krajan a týmový kolega Espaekka Lappi. Tomu se podařilo dosáhnout na bronz i přesto, že šel v neděli přes střechu a navíc řešil i problémy s chladičem. Na čtvrtém místě skončil Elfyn Evans. Brit sice zprvu figuroval na třetí pozici, v sobotu ho ale zdrželo poškozené zavěšení.

Z dvojice českých závodníků dopadl lépe Martin Prokop, který obsadil 18. příčku. V hodnocení WRC 2 skončil devátý. Jan Černý dojel na celkovém 21. místě a v rámci WRC 3 bral druhou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Silverstone)

Závod Moto3

Závod v Silverstone skončil druhým letošním triumfem Dennise Foggii před Jaumem Masíou a Denizem Öncüem. Špatně dopadli první dva muži průběžného pořadí - Sergio García a Izan Guevara. Oba totiž spadli po nezaviněných kolizích se soupeři a do cíle nedojeli. García tak celkově stále vede o tři body před Guevarou. Třetí Foggia ztrácí na lídra 42 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

První závod MotoGP po letní pauze patřil Francescu Bagnaiovi. Na druhém místě dorazil do cíle Maverick Viňales a na třetím Jack Miller.

Nelehký závod zažili první dva muži průběžného pořadí. Fabio Quartararo, který si po incidentu s Aleixem Espargarem při červnové Velké ceně Nizozemska musel odbýt penalizaci dlouhého kola, skončil až osmý. Aleix Espargaró bojoval s bolestmi po velkém pádu ve čtvrtém volném tréninku a obsadil tak pouze deváté místo. Quartararo navýšil svůj náskok před Espargarem na 22 bodů.

Johann Zarco nedokázal proměnit ani svůj další pokus o zisk prvního vítězství. Startoval sice z pole position a poté několik kol vedl, nakonec ale havaroval. Později zajel do boxů a odstoupil.


Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

Při závodě Moto2 dlouho směřoval za svým premiérovým triumfem Alonso López, v závěru posledního kola ho ale zdolal Augusto Fernández. Jezdec stáje Red Bull KTM Ajo tak získal třetí vítězství za sebou, díky kterému se osamostatnil v čele průběžného pořadí. Lópezovi musela stačit druhá příčka.

Svého jezdce měli na stupních vítězů i domácí fanoušci. Na třetím místě totiž dorazil do cíle britský jezdec Jake Dixon.

Celetino Vietti, který si musel během závodu opykat penalizaci dlouhého kola za porušení pravidel při nácviku startu v pátečním tréninku, dojel až šestý. Porazil ho dokonce i Aj Ogura, ktertý skončil na čtvrtém místě. To znamená, že Vietti se celkově propadl až na třetí pozici.

Filip Salač opět vylepšil svůj dosud nejlepší výsledek v Moto2. Pro jezdce stáje Gresini skončila Velká cena Velké Británie devátým místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT Masters (Nürburgring)

Druhý závod

Druhý závod patřil Fabianu Schillerovi s Julesem Gounonem. Sobotní vítězové Raffaele Marciello s Marem Engelem tentokrát brali druhou příčku. Marciello se posunul do čela šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Uddevalla)

První závod MX2

První jízda MX2 patřila Tomu Viallemu před Jagem Geertsem a Kevinem Horgmem. Jakub Terešák si připsal tři body za osmnácté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod MXGP

Ve vrcholné MXP začal nejlépe Maxime Renaux. Do cíle ho následovali týmoví kolegové z továrního týmu Yamahy Jeremy Seewer a Glenn Coldenhoff. Lídr šampionátu Tim Gajser sice skončil čtvrtý, s pohodlným náskokem 108 bodů ale zůstává na prvním místě průběžného pořadí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Druhá jízda patřila lídrovi šampionátu Jagu Geertsovi. Druhý skončil Tom Vialle a třetí Simon Laengenfelder. Jakub Terešák získal pět bodů za 16. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Druhý závod MXGP patřil Jeremymu Seewerovi před Timem Gajserem a Romainem Febvrem. Vítěz první jízdy Maxime Renaux tentokrát po havárii nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v rallyekrosu (Sedlčany)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT4 Germany (Nürburgring)

Druhý závod

Gabriela Jílková dokázala stejně jako v sobotu bodovat. Spolu se svým parťákem Robertem Haubem obsadila sedmé místo. Stáj RTR projects dělilo od bodovaného výsledku jen jedno místo. Matěj Pavlíček s Josefem Knoppem totiž byli klasifikováni jako šestnáctí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IMSA (Road America)

Závod


V deštěm ovlivněném závodě získali už páté letošní vítězství Filipe Albuquerque s Rickym Taylorem. Druzí skončili Earl Bamber s Alexem Lynnem a třetí dojela posádka Renger van der Zande - Sébastien Bourdais.

Před posledním podnikem sezony se změnili majitelé prvního místa v průběžném pořadí. Oliver Jarvis a Tom Blomqvist totiž skončili i přes havárii v závěru čtvrtí. Celkově tak spadli na druhé místo. Vedení převzali Albuquerque s Taylorem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Michigan)

Závod

Kevinu Harvickovi se v Michiganu podařilo ukončit téměř dvouleté čekání na další vítězství.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IndyCar (Nashville)

Závod

Ani start ze 14. pozice nebo pád na chvost pole nezastavily Scotta Dixona na cestě za vítězstvím. Jezdec stáje Chip Ganassi Racing tak vybojoval 53. triumf v kariéře, díky kterému se osamostatnil na druhém místě historické tabulky podle počtu vítězství. Druhý skončil Scott McLaughlin a třetí Alex Palou.

Vedoucí muž šampionátu Will Power skončil až na 11. příčce. Na prvním místě celkového pořadí se sice udržel, Dixon na něj ale nyní ztrácí už jen šest bodů. Pilot stáje Chip Ganassi Racing přeskočil svého kolegu Marcuse Ericssona, který kvůli technickým problémům nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Chip Ganassi Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.