Víkendový přehled: V MS rallyekrosu poprvé vystoupala na pódium žena, Salač v Moto2 opět bez bodů

Ve víkendovém přehledu jsme pro vás sledovali nejdůležitější motoristické podniky, které se uskutečnily během třetího zářijového víkendu.

Sobota 17. září

Rallyesprint série (Futures Contproduct Rallye Morava)

Vítězné tažení Adama Březíka v letošním ročníku Rallyesprint série pokračovalo i při Rallye Morava. Březík dokázal s vozem Škoda Fabia R5 vybojovat již třetí triumf v řadě. Na cestě za vítězstvím vyhrál všech šest rychlostních zkoušek. Na druhém místě skončil Vojtěch Štajf a na třetím Martin Vlček.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Ferrari Challenge Europe (Silverstone)

První závod Coppa Shell

V Coppa Shell byl nejlepší Franz Engstler před Axelem Sartingenem a Romanem Ziemianem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Trofeo Pirelli

První závod třídy Trofeo Pirelli vyhrála Doriane Pinová. Na stupně vítězů ji doprovodili druhý John Wartique se třetím Lukou Nurmim.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Valencie)

První závod

První sprint ve Valencii skončil vítězstvím posádky stáje AF Corse ve složení Ulysse de Pauw a Pierre Alexandre Jean. Na druhém místě dojeli Simon Gachet s Christopherem Haasem a bronz brali Charles Weerts a Dries Vanthoor.

Weerts a Vanthoor se už nyní mohou radovat z titulu sprintových šampionů. Timur Boguslavskij a Raffaele Marciello, kteří mohli před víkendem belgickou dvojici jako jediní ohrozit, byli totiž klasifikováni až jako sedmí a matematickou naději na celkové vítězství už definitivně ztratili.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIM EWC (Bol d´Or)

Závod

Při závěrečném podniku letošního ročníku vytrvalostního MS dlouho směřovala za vítězstvím posádka stáje ERC Endurance ve složení Chaz Davies, Javi Forés a David Checa. Trojici nezastavily ani noční problémy se spojkou. Devadesát minut před koncem se ale na její Ducati objevily další technické potíže. Ty navíc později postihly i posádku týmu Wójcik Dan Linfoot - Sheridan Morais - Mathieu Gines. Z vítězství se tak nakonec radovali Florian Alt, Erwan Nigon a Steven Odendaal ze stáje Viltais Racing Igol.

Dan Linfoot, Sheridan Morais a Mathieu Gines nakonec obsadili druhou pozici. Bronz si odnesli Randy de Puniet, Etienne Mason a Florian Marino, kteří hájili barvy týmu SRC Kawasaki France. Francouzská ekipa dosáhla na třetí místo i přes problémy s kabeláží motoru v úvodu.

Největší radost ale mohli mít v cíli u F.C.C. TSR Honda France. Josh Hook, Mike di Meglio a Alan Techer sice po řadě technických potíží obsadili až čtvrtou pozici, stali se ovšem šampiony.

Hořkou tečku za sezonou udělali Karel Hanika a jeho parťáci Niccoló Canepa s Marvinem Fritzem. Posádka stáje YART Yamaha se sice během závodu ukázala ve vedení a sahala po zisku titulu, technické problémy jí ale nakonec neumožnily dojet. Celkově skončil tým na šesté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v rallyekrosu (Montalegre)

První závod

Johan Kristoffersson zůstává neporažen i po čtvrtém letošním závodě. Švéd totiž dokázal triumfovat i při prvním závodě v portugalském Montalegre. Na cestě za dalším triumfem nezastavily Kristofferssona ani dva defekty pneumatik během postupového závodu. Závod skončil pro tým Kristoffersson Motorsport hned dvojitým vítězstvím. Druhý totiž dojel do cíle finálové jízdy Ole Christian Veiby. Třetí skončil Timmy Hansen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIM Speedway Grand Prix (Malilla)

Již předposlední podnik letošní sezony rozhodl o šampionovi. Svůj třetí titul si zajistil Bartosz Zmarzlik. Polák totiž dokázal zvítězit, zatímco jeho největší soupeř v průběžném pořadí Leon Madsen nepostoupil kvůli problémům s motorem ani do finále a v konečných výsledcích byl klasifikován jako osmý. Zmarzlikovi dělali na stupních vítězů společnost druhý Fredrik Lindgren a třetí Maciej Janowski.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Italský superbikový šampionát (Mugello)

Mokrý sobotní závod patřil Randymu Krummenacherovi před Alexem Bernardim a Lucou Vitalim. Michal Filla bodoval osmým místem. Špatný den zažil letošní suverén Michele Pirro. Příležitostný účastník závodů MotoGP dvakrát havaroval a se ztrátou jednoho kola obsadil až 11. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 18. září

NASCAR Cup Series (Bristol Motor Speedway)

Závod

I třetí závod letošního play-off vyhrál jezdec, který do nejlepší šestnáctky po základní části nepostoupil. Po šesti letech mohl opět oslavovat triumf Chris Buescher. Z jezdců bojujících o titul dopadl nejlépe druhý Chase Elliot.

Závodem v Bristolu skončila fáze play-off pro nejlepších šestnáct a z boje o titul tak byli vyřazeni čtyři jezdci. V dalších závodech už nebudou moci pomýšlet na titul Kyle Busch, Kevin Harvick, Austin Dillon a Tyler Reddick.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Super GT (Sugo)

Závod


Deštěm ovlivněný závod v Sugu vyhráli Micunori Takaboši a Kacumasa Čijo s vozem Nissan Z GT500. Na druhém místě dojeli Cugijo Macuda s Ronniem Quintarellim. Třetí místo obsadila posádka Tošiki Oju - Ukjo Sasahara.

Čijo a Takaboši se díky druhému triumfu v sezoně posunuli do čela průběžného pořadí. Z něj sesadili Kazukiho Hiramineho a Bertranda Baguetta. Japonsko-belgická dvojice dojela v Sugu pátá a na Čija s Takabošim nyní ztrácí 3,5 bodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (Buzetski Dani)

I závěrečný podnik letošního mistrovství Evropy v Chorvatsku skončil pro českého jezdce Petra Trnku pódiovým výsledkem. Obsadil totiž celkové druhé místo hned za letošním šampionem kategorie 2 Christianem Merlim a se sezonou se tak český jezdec loučí jako vicemistr kategorie 2. Kromě celkové druhé příčky si Trnka z podniku Buzetski Dani odváží také vítězství ve skupině CN/E2-SC. Za Merlim a Trnkou skončil v Chorvatsku na celkovém třetím místě Alexander Hin.

Čtvrtý dojel při posledním podniku sezony Miloš Beneš, šestnáctý Josef Hlavinka, třicátý třetí Jiří Theimer, třicátý pátý Martin Jerman, třicátý osmý Josef Dohnálek, čtyřicátý pátý Jiří Ošmera, padesátý čtvrtý Lukáš Müller, padesátý pátý Adam Králík a padesátý sedmý Ladislav Šuba. Tereza Machová kvůli technické závadě nedojela do cíle druhé jízdy. Tu nedokončil ani Pavel Kotek.

Miloš Beneš a Josef Dohnálek vybojovali ve svých skupinách pódiové umístění. Zatímco Beneš skončil třetí v D/E2-SS, Dohnálek bral bronz ve skupině 4.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (MotorLand Aragón)

Závod Moto3

Bitva o titul v Moto3 začíná vypadat velmi dobře pro Izana Guevaru. Španěl si totiž díky dalšímu vítězství upevnil své vedení v průběžném pořadí. Pomohli mu mimo jiné i nevýrazná vystoupení jeho dvou nejbližších pronásledovatelů v průběžném pořadí. Zatímco Sergio García dojel do cíle až jako třináctý, Dennis Foggia skončil na čtrnáctém místě. Guevarův náskok před Garcíou už tak nyní činí 33 bodů. Foggia je dokonce o 58 bodů za Guevarou.

Na stupně vítězů vystoupali kromě Guevary také Ajumu Sasaki a Daniel Holgado. Zatímco Sasaki dojel druhý, Holgado třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

Pedro Acosta opět jednou ukázal svůj talent. Loňský šampion Moto3 si dojel na okruhu MotorLand Aragón pro svůj druhý triumf v Moto2. Španělské bylo ovšem nejen obsazení nejvyššího stupně, ale celého pódia. Zatímco jako druhý totiž dorazil do cíle Arón Canet, třetí skončil Augusto Fernández.

U Fernándeze mohla také panovat spokojenost. Jeho největší soupeř v boji o titul šampiona Aj Ogura totiž dojel čtvrtý. To znamená, že Fernández navýšil svůj náskok před japonským jezdcem v celkovém pořadí na sedm bodů.

Český závodník Filip Salač sice po dvou odstoupeních dojel do cíle, bodovat se mu ale nepodařilo. Byl totiž klasifikován jako sedmnáctý. Týmu Gresini tak udělal radost alespoň Salačův týmový kolega Alessandro Zaccone. Ital získal dva body za 14. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Vítězné tažení Francesca Bagnaiy skončilo. Ital sice dlouho vedl, v posledním kole ho ale pokořil Enea Bastianini. Jezdec stáje Gresini se tak mohl radovat už ze čtvrtého prvenství v sezoně.

Smutnit ale rozhodně nemusel ani Bagnaia. Lídr šampionátu Fabio Quartararo totiž po kolizi s Marcem Márquezem nedojel a jeho náskok před Bagnaiou se tak ztenčil na pouhých 10 bodů. Blízko je stále také Aleix Espargaró. Jezdec Aprilie dojel v Aragonii třetí a za Quartararem zaostává o 17 bodů.

Marc Márquez nezažil povedený návrat. Šestinásobný šampion královské kubatury si poškodil motocykl při zmíměné kolizi s Quartararem a zajel do boxů hned na konci prvního kola. Ještě předtím měl ale kolizi s Takaakim Nakagamim, která způsobila nebezpečnou situaci. Japonec totiž upadl v balíku motocyklů a jezdci tak měli co dělat, aby se mu vyhnuli. Naštěstí se to všem podařilo.

Zatímco Marc Márquez nezažil úspěšný návrat, Cal Crutchlow ano. Britský jezdec, který zastoupí ve zbytku sezony u týmu RNF Andreu Doviziosa, totiž získal dva body za 14. pozici. Joan Mir nakonec do závodu vůbec nenastoupil. Jezdec Suzuki se měl vrátit poté, co si při Velké ceně Rakouska zlomil po pádu pravý kotník. Své účinkování v Aragonii ale zabalil už po volných trénincích, neboť jeho potíže přetrvávaly.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MMČR v motokrosu (Přerov)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Ferrari Challenge Europe (Silverstone)

Druhý závod Coppa Shell

I třída Coppa Shell měla stejného vítěze jako v sobotu - Franze Engstlera. Druhý dojel Roman Ziemian a třetí Axel Sartingen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Trofeo Pirelli

Druhý závod měl stejné složení stupňů vítězů jako ten první. Zvítězila Doriane Pinová, druhý skončil John Wartique a třetí Luka Nurmi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT World Challenge Europe (Valencie)

Druhý závod

Charles Weerts a Dries Vanthoor měli po sobotním zisku sprintového titulu důvod k radosti i v neděli. Belgická posádka si totiž dojela pro vítězství. To se ovšem nerodilo lehce. Zpočátku jezdil Vanthoor na mokré trati jako třetí. Při výměně jezdců se ale rozhodli u stáje WRT zariskovat a Weerts vyjel na trať na suchých pneumatikách. Zpočátku se sice propadal, v závěru už ale byla trať dostatečně suchá a Belgičan se propracoval v posledním kole až do čela.

Na druhém místě nakonec skončili Aurélien Panis s Patrickem Niederhauserem. Třetí pozici obsadila dvojice Timur Boguslavskij a Raffaele Marciello, ačkoli Boguslavskij ještě v úvodu prvního kola vedl. Tento výsledek pro Marciella znamená, že si zajistil titul celkového šampiona GT World Challenge Europe, tedy v souhrnném hodnocení vytrvalosti i sprintu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v rallyekrosu (Montalegre)

Finále RX3

V RX3 byl nejlepší Kobe Pauwels před Damianem Litwinowiczem a Nunem Miguelem Da Costou Araujem. Jan Černý dorazil do cíle na čtvrté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Finále RX1

Kategorie RX1 přinesla první rallyekrosový triumf bývalému závodníkovi s vozy GT Enzovi Idemu. Druhý skončil Janis Baumanis a třetí Ulrik Linnemann. Anton Marklund ale mohl být nejšťastnější. Čtvrtým místem si totiž zajistil svůj třetí titul mistra Evropy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v autokrosu (Saint-Igny de Vers)

Pro vítězství si dojeli Bernd Stubbe (SuperBuggy), Jakub Novotný (Buggy1600), Daniel Pytloun (JuniorBuggy), Juan José Moll Henández (CrossCar) a Anthony Lanoe (Maxi Tourisme). Ve třídě JuniorBuggy vybojovali pódium rovněž druhý Arnošt Florián a třetí Petr Durt.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Mistrovství České republiky v autokrosu RB (Dobřany v Orlických horách)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v rallyekrosu (Montalegre)

Druhý závod

I ve finále pátého letošního závodu sice projel cílem jako první Johan Kristoffersson, čtyřnásobný mistr světa měl ale během finálové jízdy kolizi s Timmym Hansenem. Za ni obdržel desetisekundový trest a propadl se tak až na páté místo. Díky tomu se z vítězství radoval Niclas Grönholm. Na druhém místě skončil Ole Christian Veiby. Třetí pozici obsadila Klara Anderssonová a stala se tak první ženou, která dokázala v rallyekrosovém MS vystoupat na stupně vítězů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Italský superbikový šampionát (Mugello)

Ve druhém závodě slavil triumf Alessandro Delbianco. Druhý dorazil do cíle Randy Krummenacher. Na stupně vítězů se podíval také třetí Luca Vitali. Michal Filla byl klasifikován jako devátý. Michele Pirro měl opět smůlu. Dlouho totiž směřoval za vítězstvím, v předposledním kole ho ale postihly technické problémy. Do cíle proto nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS motokár (Sarno)

Výsledky ZDE

Foto: CE Dealer Team

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.